«مدیتیشن» گامی به سوی«کابالیسم»! ۱۳۹۱/۹/۳۰ - ۲۰ بازدید

بعضی از پژوهشگران بر این باورند که جنبش های معنوی نوپدید، به شدّت از تصوّف یهود (کابالیسم) تاثیر پذیرفته اند. در این باره مصاحبه ای با جناب حجت الاسلام و المسلمین مهدی میرزایی مدیر گروه عرفان یهود و شیطان پرستی«مرکز مطالعات و تحقیقات موسسه بهداشت معنوی» داشتیم، که تقدیم خوانندگان می شود.

● لطفا توضیح دهید «مدیتیشن» چیست و آغاز آن درجوامع بشری از چه زمانی است. با توجه به شناختی که از «کابالیسم» دارید «مدیتیشن» را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا ترویج «مدیتیشن» اعتقادات مسلمانان جهان، خصوصا باورهای دینی جوانان ایران اسلامی را به چالش می اندازد؟
بعضی از پژوهشگران بر این باورند که جنبش های معنوی نوپدید، به شدّت از تصوّف یهود (کابالیسم) تاثیر پذیرفته اند. در این باره مصاحبه ای با جناب حجت الاسلام و المسلمین مهدی میرزایی مدیر گروه عرفان یهود و شیطان پرستی«مرکز مطالعات و تحقیقات موسسه بهداشت معنوی» داشتیم، که تقدیم خوانندگان می شود.

● لطفا توضیح دهید «مدیتیشن» چیست و آغاز آن درجوامع بشری از چه زمانی است. با توجه به شناختی که از «کابالیسم» دارید «مدیتیشن» را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا ترویج «مدیتیشن» اعتقادات مسلمانان جهان، خصوصا باورهای دینی جوانان ایران اسلامی را به چالش می اندازد؟

─«مدیتیشن» اصطلاحی است که به معنای مراقبه، تمرکز، آرامش، رسیدن به آگاهی و رهایی از رنج به کار می رود. مروّج اصلی آن «ماهاریشی ماهش» بود که مدلی از مراقبه های بودایی را ارائه داد و نام آن را «مدیتیشن متعالی» Teransdental meditation نهاد که به صورت مخفف TM نیز شناخته می شود.

«مدیتیشن» بخشی از آموزه های «یوگا» است که در کشور هند سابقه ای بسیار طولانی دارد اما در کشور ما به عنوان «معنویت نوین» مطرح است. کتاب های زیادی از نویسندگان غربی، پیرامون این موضوع ترجمه شده است. مترجمین و «مدیاتورها» (پیروان مدیتیشن) تلاش می کنند «مدیتیشن» را به عنوان عرفان و معنویت، نهادینه کنند‍! آنان مدّعی هستند که «مدیتیشن» توجه عاشقانه و عارفانه به معبود استو یک تحول روحی در انسان به وجود می آورد و انسان را به خدا نزدیک می کند! که البته خدا در این روش همان انرژی جهانی یا شعور کیهانی است.

●بسیار خوب. پس مدیتیشن در یوگا و ادیان شرقی ریشه دارد. حالا بفرمایید ربط آن با عرفان یهود و کابالا چیست؟

- «مدیتیشن» یکی از آموزه های اساسی در این جریان شبه عرفانی (کابالیسم سنّتی و مدرن) است. «ابوالعفیا» کابالیست معروف یهودی، چنان دَم از «مدیتیشن» می زند که به نظر می رسد با وجود «تئوری پردازان مدیتیشن»، دیگر نیازی به معارف دین و تعالیم پیامبران الهی نیست! ایشان می گوید: برای رسیدن به قلّه های معرفت، تنها راهی که در برابر بشریت نهاده شده، انجام «مدیتیشن» است! اکنون نیز آقای «فیلیپ اس. برگ» رهبر «کابالیسم مدرن» در آمریکا، همین آموزه ها را ترویج می کند!

لطفا در مورد جایگاه «مدیتیشن»در جوامع غرب توضیح دهید. آیا «مدیتیشن» می تواند بخشی از پازل زیاده خواهی جهان غرب را تکمیل کند و برای سیطرة دنیاطلبان بر مظلومین و مستضعفین، راه گشا باشد؟

─«مدیتیشن» یا TM بر بَنای «پُست مدرنیسم» پابرجاست و از آن جا که ریشه در بودیسم و هندویسم دارد می توان آن را «معنویت سکولار» نامید که همچون اهرمی برای استمرار «تمدّن مادّی گرای غرب» مفید است! تمدّنی که بابه حاشیه راندن آموزه های دینی، در غوغای «ماشینیسم» دست و پا میزند، «مدیتیشن»این پتانسیل را دارد که آرامشی کاذب ایجاد کند و به دنبال آن، خوک ها و غول های سرمایه داری امپریالیسم و لیبرالیسم نیز به خواب آرامی فرو روند! زیرا با این «دوپینگ به اصطلاح معنوی» که منشأ آن «کابالیسم» و«بودیسم» است،هرگز نمی توان در مقابل ظلم و جنایات زرسالاری و اُلیگارشی یهود و صهیونیزم جهان خوار ایستاد، زیرا در قاموس «کابالیسم» و«بودیسم»، کلید واژه هایی مانند: استکبارستیزی، جهاد، شهادت و... هیچ مفهومی ندارد! تنها از دل «عرفان ناب اسلامی» بت شکنانی همانند: حسین بن علی (ع) و روح الله خمینی تولَد یافته و کاخ ظلم و استکبار را فرو می ریزند. بنابراین تمامی «معنویت های سکولار» به ویژه «مدیتیشن» بهترین گزینه برای تأخیر انداختن «احتضار تمدّن غرب» است!

●مدیتیشن چگونه احتضار و فروپاشی تمدن غرب را به تأخیر می اندازد؟

- ظلم و ستم، دنیا پرستی و شهوت رانی، پیکرة تمدن غرب راانسجام داده است. استراتژیست های این تمدن به این نکته پی برده اند که فطرت پاک انسان ها گرایش به خداباوری و معنویت دارد و فقط در سایه ایمان به خدا و معنوی زیستن، انسان به آرامش می رسد. آنان چند قرن تلاش کرده اند ندای حقیقت جوی فطرت را از درون و ندای حقیقت محور پیامبران را از بُرون خاموش کنند. بهترین ابزار برای رفع عطش معنویت خواهی، روی آوردن به «شبه عرفان یهود» بود که در دل این عرفان قلّابی، مدیتیشن و سحر و جادو و... برای کسب معنویت و حفظ قدرت ترویج می شد. این دسیسه های شیطانی سراب گونه، تمدّن غرب را از احتضار حفظ کرد زیرا کسانی که جذب کابالیسم می شدندمبارزه با استکبار و صهیونیزم برایشان قداستی نداشت حتی جنایت آنان را توجیه می کردند! اکنون نیز کابالیست ها و صهیونیست ها، با تمام وجود می کوشند «شبه عرفان یهود» را با سُرنگ «مدیتیشن»به تمدن پوشالی غرب تزریق کنند به این امید که چند صباحی دیگر، احتضار آن را تاخیر اندازند!

به نظر شما چه چیزی باعث تسریع تزلزل و فروپاشی «تمدن مدرن» می شود؟ چگونه می توانیم به مردم دنیا و حتی به دوستان خودمان ثابت کنیم که معنویت مدرن (معنویت کابالیستی)همانند سراب بوده و «تمدن مُدرن» رو به احتضار است؟

- ما از دو نکته نباید غفلت کنیم؛ نخستین چیزی که تمام جریان های مخفی و باطل از آن وحشت دارند، افشاگری است. تزویر و نیرنگ، زَر و زور، استوانه فکری این خانه عنکبوت (تمدن مدرن) را به هم تنیده است. تمدن مدرن جان می کَند تا ضدّ ارزش و ضدّ معنویت را ارزشمند و معنوی جلوه دهد! از این«پاشنه آشیل» نیرنگ بازان غربی نباید غافل شویم.

- نکته دیگر، ترویج معارف دین و «معنویت ناب» است.طبیعی است که وقتی معنویت ناب (عرفان اهل بیت) را به کویر تفتیده دل های بشریت عرضه کنیم، هنگامی که چشمه سار معنویت جاری شود، سراب بودن معنویت مدرن (معنویت کابالیستی) آشکار می شود. آن هنگام که نور حقیقت، جهان را فرا گیرد هرگز خفاشان ظلمت نمی توانند یکّه تازی کنند. در این صورت جنس های بدلی رنگ می بازند و نقشة (مدعیان معنویت) نقش بر آب می شود.و این چیزی جز احتضار و فروپاشی تمدّن مُدرن نیست.

آیا تئوری پردازان و مروجین «مدیتیشن» با آموزه های «کابالیسم» آشنایی دارند و یا این که از «تصوّف یهودی»تأثیر جدّی پذیرفته اند؟

─ بسیاری از علاقمندان و مروجین «مدیتیشن» به دست های پنهان «کابالیسم» توجه نداشته و نگرشی مثبت به آن دارند. امّا در مورد تئوری پردازان «مدیتیشن» بسیار ساده لوحانه است اگر فکر کنیم آنان نیز نمی دانند در چه دامی افتاده اند! جریان «شبه عرفانی یهود» چنان اندیشه های اعتقادی بعضی از تئوری پردازان TM را درنَوردیده، که با تمام وجود، باورهای کابالیستی را تبلیغ می کنند! «وین دایر» یکی از نویسندگان و روان شناسان آمریکایی است که کتاب های زیادی درباره آرامش و معنویت نوشته است. ایشانسعادت و خوشبختی را در انجام تمرین های «مدیتیشن» خلاصه کرده و به صراحت، مخاطبین خود را به فراگیری «کابالا» فرا می خواند و با این توصیه، دِین خود را به «کابالیسم» و «صهیونیسم» ادا می کند!

· در مورد «وین دایر» توضیح بیشتری بفرمایید. اینکه او مروج مدیتیشن است، بله من هم کتاب های ایشان را دیده ام، اما رابطه او با صهیونیسم و کابالیسم در آثارش چندان مشهود نیست، اگر در این باره هم توضیح بفرمایید، استفاده می کنیم.

- ایشان به شدّت گرایش کابالیستی- صهیونیستی دارد؛ و توصیه می کند تمام مباحث کابالیسم را بیاموزید! کدام کابالیسم؟ اگر کسی مطالعه اجمالی در مورد این «شبه عرفان» داشته باشد قداست سِحر و جادو، شرّگرایی و اسطوره گرایی را به وفور در آن خواهد دید!وی در مقدمة کتاب «وجود متعالی انسان» (در چاپ اوّل ۱۳۸۰) به صراحت می گوید:«نوشته های باستانی و مقدس آئین قبّالا «عرفان یهود» درس هایی را در این باره به ما می آموزد و من بسیار مایلم که شما از آنها آگاه شوید و همه را فرا گیرید... »!منبع: موسسه بهداشت معنوی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.