آبروی مؤمن-عرضه اعمال ۱۳۸۶/۱۰/۲۰ - ۱۶۰ بازدید

در روایات آمده که خداوند آبروی مؤمن را نمی ریزد و کلا چنین عملی را درست نمی داند و حتی طبق آنچه شنیدم، در هنگام احتضار نبی اکرم(ص)، خداوند فرموده حتی توی پیغمبر را هم از اعمال امتت آگاه نمی کنم و آبرویشان را نزد خودت هم نمی ریزم. پس آیا عرضه اعمال تمام مردم خصوصا مسلمانان هفته ای ۲ بار خدمت وجود نازنین آقا امام زمان(عج) با این موضوع مناقات ندارد؟ آیا آبروی مؤمنی که گناه کرده، نزد امام زمان(عج) ریخته نمی شود؟
روایات عرضه اعمال خدمت امام عصر(عج) معتبرند و نافى ستاریت خداوند و معارض دیگر روایاتى که اشاره فرموه اید نیست؛ زیرا:
۱) امام زمان(عج) در زمان امامت خود واسطه ء فیض الهى و رابط خلق و خالق است و تمام عنایات و الطاف الهى به جهان به وساطت و برکت وجود آن حضرت جارى مى شود و لازمه این که به بهترین وجهى این وساطت تحقق پذیرد ودر شرایط لازم فیوضات مقتضى به بندگان برسد این است که آن حضرت از افعال بندگان با خبر باشند؛ زیرا نظرآن حضرت به اعمال عباد نظر رحیمانه و مفید به حال موءمنین است چه همان طور که مرقوم فرموده اید آنان را مشمول دعاى خیر خویش قرار مى دهد.
۲) میزان ستاریت پروردگار نسبت به هر کس به تناسب لیاقت شایستگى و درجات قرب او درپیشگاه خداوند است. ازاین رو خداوند براى کافر ستاریتى قرار نداده و نسبت به موءمنین به تناسب درجات ایمانى ستاریتش متفاوت است.بنابراین چه بسا برخى از اعمال موءمنان مقرب را خداوند از نظر آن حضرت نیز مخفى بدارد و شاید در همین مرتبهاست که در قیامت از پیامبر(ص) نیز مخفى مى دارد. بنابراین تفاوتى بین این دو دسته روایات نیست؛ زیرا مى توانندمصداق مشترک داشته باشند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.