آتش زدن پرچم آمریکا ۱۳۸۷/۰۲/۳۱ - ۱۱۱۶۱ بازدید

با توجه به این که پرچم هر کشور نماد ملت است نه دولت چرا پرچم آمریکا را به آتش می کشیم؟

در این مورد نظرات متفاوتى وجود دارد:
الف) نظر مخالفان: برخى می گویند که چون پرچم هر کشور نماد تاریخى و شخصیت و اعتبار یک ملت مى باشد، از همین رو دولت جمهورى اسلامى ایران باید در این باره موضع منفى داشته باشد و لذا مردم نیز به چنین اقدامی دست نزنند.
ب ) نظر کسانى که موافق آتش کشیدن پرچم آمریکا یا انگلیس هستند: اولاً: موضع منفى دولت در حد یک حرکت رسمى دولتى است و ربطى به خیزش مردم ستمدیده و ابراز انزجار از ستم هاى آمریکا به شکل کنونى ندارد، کما این که در بسیارى از نقاط دیگر جهان نیز چنین است. ثانیا: آتش زدن پرچم آمریکا توهین به مردم آمریکا نیست، همچنان که رهبران نظام بارها اعلام کرده اند که ما با مردم آمریکا دشمن نیستیم، بلکه نشانه خشم علیه سیاست هاى استکبارى و ظالمانه آمریکا مى باشد و پرچم امریکا به عنوان نماد و سمبل نظامى مستکبر و زورگو و خائن به حقوق بشر مورد نفرت همه ملل ستمدیده مى باشد.
ثالثا: آتش زدن پرچم امریکا یا انگلیس حاوى این پیام براى مردم این کشورهاست که بدانند دولتمردان آنها حیثیت و اعتبار بین المللى شان را لکه دار کرده اند، لاجرم بکوشند که با دقت در انتخاب رهبرانشان و اعتراض به عملکردها آنان موجبات تغییرات اساسى در سیاست خارجى ایالات متحده پدید آورند.
رابعا: ابعاد توطئه آمریکا علیه مردم ایران عبارت مى باشد از:
1- کودتاى آمریکایى، انگلیس 28 مرداد 1332.
2- لغو قراردادهاى تسلیحاتى با ایران بعد از انقلاب.
3- حمایت از تجزیه ایران.
4- پشتیبانى از تروریسم بر ضد انقلاب اسلامى.
5- جاسوسى دیپلمات هاى آمریکایى و تلاش آنها جهت براندازى نظام.
6- توقیف اموال ایران در آمریکا.
7- تحریم کامل اقتصادى و...
8- حمله نظامى در ماجراى طبس.
9- کودتاى نوژه.
10- حمایت آشکار آمریکا در جنگ از عراق و مداخله در جنگ به نفع عراق که تنها یکى از آنها سرنگونى هواپیماى مسافربرى ایران بر فراز آبهاى خلیج فارس و کشتن صدها مسافر آن بود.
11- ادامه و شدت بخشیدن به سیاست هاى خصمانه خود علیه نظام مقدس اسلامى از قبیل: تخصیص بودجه هاى کلان براى سرنگونى نظام اسلامى و راه اندازى رادیو آزادى براى تبلیغات گسترده بر علیه ایران و تضعیف مبانى اعتقادى مردم، محور شرارت خواندن ایران و تهدید ایران به حمله ى نظامى و... همچنین انگلیس نیز دارای کارنامه ای به مراتب ننگین تر و سیاه تر از آمریکا در مورد ملت ایران است.
خلاصه با توجه به ابعاد وسیع توطئه هاى آمریکا علیه ملت ایران، یکى از راه هاى نشان دادن خشم ملت ایران و اعتراض نسبت به سیاست هاى استکبارى آمریکا، آتش زدن پرچم این دو کشور مى باشد. نتیجه این حرکت یکى از دو چیز است:
1- یا مردم آمریکا حامى سیاست هاى ظالمانه راهبرانشان هستند، بنابراین مردم آمریکا با توجه به نقش آنها در انتخاب دولتمردان خود شریک جرم محسوب مى شوند و در مقابل جنایات دولتمردان خود و تضییع حقوق ملل مظلوم جهان توسط آمریکا مسؤول مى باشند. پس اگر توهین به آنان نیز تلقى شود نابجا نیست.
2- یا آنان حامى چنان سیاست هایى نیستند و مسیر خود را از سیاستمداران جدا مى دانند، لاجرم این مسأله به معناى توهین به آنان نیست.
خامسا: مگر مردم آمریکا بر ملت هاى دیگر چه برترى و مزیتى دارند که نباید خاطر شریفشان ناراحت شود، در حالى که هر روز میلیون ها انسان بى گناه بر اثر سیاست هاى ظالمانه و استکبارى آمریکا و توسط سازمان هاى امنیتى و اطلاعاتى و رژیم هاى دست نشانده آمریکا از حداقل حقوق مسلم خود محروم مى شوند. آیا دولت آمریکا براى حقوق ملت هاى دیگر احترامى قائل است که ما مواظب باشیم که خداى ناکرده ملت آمریکا آزرده خاطر نشود. آیا نباید ملت آمریکا با مشاهده این همه اعتراض در سراسر جهان به این فکر فرو رود که چه شده است که در اکثر نقاط جهان مردم علیه سیاست ها و دولتمردان آمریکا اعتراض مى کنندپرچم آمریکا را به آتش مى کشند و آدمک هاى دولتمردان آمریکا را مى سوزانند و...
قرآن کریم در سوره توبه در آیه 120 مى فرماید: «...ولایَطَؤنَ مَوطئا یغیظُ الکفارَ وَلا یَنالونَ من عَدوٍ نَیلاً الا کُتب لَهم به عمل صالحٌ اِنَّ اللّه لایضیع اجرَ المحسنین؛ مسلمانان هیچ قدمى که کفار را خشمگین کند برندارند و هیچ دست بُردى بر دشمنان دین نرسانند جز آن که در مقابل از این رنج و آلام عمل صالحى در نامه اعمالشان نوشته شود که خدا هرگز اجر نیکوکاران را ضایع نخواهد کرد» و به قول مرحوم شهید بهشتى: «آمریکا از دست ما عصبانى باش و از این عصبانیت بمیر». براى آگاهى بیشتر ر.ک: ایران و آمریکا، حسن واعظى، انتشارات صدا و سیما، چاپ اول 1379.
خداوند متعال در سوره انعام آیه 108 به مسلمانان دستور می دهد به معبود کسانی که غیر خدا را می خوانند ناسزا نگویید که در نتیجه آنان هم به خاطر جهل و هم به خاطر دشمنی به خداوند متعال ناسزا بگویند. بطوری که از بعضی از روایات استفاده می شود گروهی از مؤمنان بر اثر ناراحتی شدیدی که از مسأله بت پرستی داشتند گاهی بتهای مشرکان را به باد ناسزا گرفته و به آنها دشنام می دادند قرآن صریحا از این موضوع نهی کرده و رعایت اصول ادب و عفت نزاکت در بیان را حتی در برابر خرافی ترین و بدترین ادیان لازم می شمارد دلیل این موضوع روشن است زیرا با دشنام و ناسزا نمی توان کسی را از مسیر غلط بازداشت بلکه به عکس تعصب شدید آمیخته با جهالت که در این گونه افراد است سبب می شود که به اصطلاح روی دنده لجاجت افتند و در آیین باطل خود راسخ تر شوند. مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، تهران، دارالکتاب الاسلامیه، 1374، ج5، ص394
خداوند متعال در سوره انعام آیه 108 به مسلمانان دستور می دهد: «به معبود کسانی که غیر از خدا را می خوانند ناسزا نگویید که در نتیجه آنان هم به خاطر جهل و دشمنی به خداوند متعال ناسزا بگویند» به طوری که از بعضی روایات استفاده می شود گروهی از مؤمنان بر اثر ناراحتی شدیدی که از مسأله بت پرستی داشتند گاهی بتهای مشرکان را به باد ناسزا گرفته و به آنها دشنام می داند قرآن صریحا از این موضوع نهی کرده و رعایت اصول ادب و عفت و نزاکت در بیان را حتی در برابر خرافی ترین و بدترین ادیان لازم می شمارد و دلیل این موضوع روشن است زیرا با دشنام و ناسزا نمی توان کسی را از مسیر غلط بازداشت بلکه برعکس تعصب شدید آمیخته با جهالت که در این گونه افراد است سبب می شود که به اصطلاح روی دنده لجاجت افتند و در آیین باطل خود را سخت تر شوند.»(مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، تهران: دارالکتب الاسلامیه، 1374، ج 5، ص 394) آیه شریفه دلالت بر این مطلب دارد که اسلام دین منطق و استدلال است و اهداف خویش را با استدلال و منطق پیش می برد از این رو ناسزا و دشنام را نمی پذیرد زیرا اساسا دشنام یا نشانه نداشتن منطق است یا نداشتن ادب و صبر و اسلام و مسلمانان با داشتن منطق نیازی به دشنام و ناسزا ندارند حضرت علی(ع) به یاران خود در جنگ صفین سفارش فرمودند: «من خوش ندارم که شما دشنام دهنده باشید اما اگرکردارشان را توصیف و حالات آنان را بازگو می کردید به سخن راست نزدیک تر و برای اتمام حجت بهتر است.»(نهج البلاغه، خطبه 206) با روشن شدن معنای آیه شریفه گفتنی است: انقلاب اسلامی با ساختار فرهنگی و برپایی نظامی سیاسی بر اساس اسلام و ارائه الگوی جدید به معیار دین برای اداره جامعه، فرهنگ استعماری غرب را زیر سؤال برد و به چالش کشید و به همین جهت نظام استکباری غرب و در رأس آن آمریکا به نابودی فرهنگ انقلاب و نظام مبتنی بر آن همت گماشته و در این راه از هیچ کوششی فرو گذار نکرده و در این راستا از توهین به اسلام و احکام اسلامی و تحقیر و توهین به مسلمانان و انقلاب اسلامی نیز پرهیز نکرده و اسلام و مسلمانان را با شدیدترین حملات و توهین ها مواجه نموده اند به عنوان نمونه حمایت از «سلمان رشدی» توسط کشورهای غربی بویژه آمریکا و انگلیس توهین بزرگی علیه اسلام و مقدسات مسلمانان محسوب نمی گردد؟ و ایران را به دلیل حمایت از مردم مظلوم و ستمدیده فلسطین حامی تروریسم خواندن و آن را یکی از محورهای شرارت نامیدن چه معنایی می تواند داشته باشد؟
چگونه می توان انتظار داشت که آمریکا و کشورهای غربی انقلاب اسلامی و مسلمانان را در سراسر جهان مورد تحقیر و توهین قرار دهد اما مسلمانان نتوانند آنها را تحقیر نمایند در حقیقت این گونه برنامه ها و رفتارها بازتاب و نتیجه قهری عملکرد و رفتار آمریکا نسبت به انقلاب اسلامی و مسلمانان است. و رفتار آمریکا در تحقیر و تمسخر مقدسات و توهین به انقلاب اسلامی سبب چنین عکس العملی شده است. و همچنین قضیه کاریکاتورها و... و بالاخره اینکه راهپیمایی بیانگر و نماد افکار و اعتقادات مردم است و اگر قرار باشد مردم نتوانند در راهپیمایی ها، خصوصا راهپیمایی هایی که در راستا و نسبت به عملکردهای استکباری آمریکا و انگلیس و توطئه های شوم آنان بر علیه جهان اسلام ایران است، خشم و نفرت خود را از سیاست های این کشور با آتش زدن پرچم این دو کشور - که در جهان چنین اقدامی مرسوم است و نماد تنفر از سیاست های یک کشور می باشد - اعلام نمایند، دیگر راهپیمایی فلسفه وجودی خود را از دست خواهد داد و بی معنا و تهی می شود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
جالب بود.
میهمان
از نظر مقام معظم رهبری با توجه به آیه۱۰۸سوره انعام آیا آتش زدن پرچم دیگر کشورها درست است؟
پرسمان
سلام علیکم، این آیه شریفه ارتباطی با آتش زدن پرچم کشور آمریکا و رژیم جعلی اسرائیل ندارد زیرا موضوع آیه شریفه سبی و ناسزا گویی نسبت به معتقدات مشرکان است که نه تنها نتیجه ای در اصلاح آنان نداشته بلکه نتیجه ای بر عکس خواهد داشت. دلیل این موضوع، روشن است; زیرا با دشنام و ناسزا نمى توان کسى را از مسیر غلط باز داشت، بلکه به عکس، تعصب شدید آمیخته با جهالت که در این گونه افراد است، سبب مى شود روى دنده لجاجت افتاده، در آئین باطل خود راسخ تر شوند.
اسلام بر اساس منطق و استدلال استوار شده است نه ناسزا و دشنام .
منظوراز آیه شریفه سوره انعام‌، توهین نکردن به عقاید مخالفان است‌و شعار مرگ بر آمریکا و آتش زدن پرچم این کشور و امثال آن‌، به هیچ وجه توهین به مقدسات آمریکا نمی‌باشند بلکه انزجار و نفرت از سیاست‌های ظالمانه و سلطه‌طلبانه دولتمردان آمریکا است‌. مردم ایران‌، انزجار خود را در قالب شعار "مرگ بر آمریکا" و آتش زدن پرچم این کشور نمایان می‌سازند.
دولت آمریکا امروز به عنوان سمبل سلطه طلبی،تجاوز گری و جنایت علیه بشریت شناخته می شود و شعار مرگ بر آمریکا و آتش زدن پرچم این کشور اعلام انزجار از سیاست های سلطه جویانه این کشور و توطئه ها و جنایت هایی است که انجام می دهد. جمهوری اسلامی در عرصه استدلال و منطق دارای مبنای علمی و عملی روشن و قابل دفاعی است و منادی صلح و عدالت و مقابله با هر گونه سلطه جویی و سلطه پذیری و حمایت از مظلومان و مستصعفان و احترام به حقوق کشورهاست اما آمریکا نشان داده که به دنبال سلطه بر سایر کشورهاست و برای حقوق انسانها ارزشی قائل نیست.از رژیم جنیاتکاری همچون رژیم صهیونیستی حمایت همه جانبه می کند و دفاع مشروع مردم فلسطین و لبنان از سرزمین خود را تروریسم قلمداد می کند. از کشتار مردم بی دفاع توسط رژیم سعودی دفاع می کند و در پیدایش گروه تروریستی داعش و ایجاد بحران در سوریه و عراق نقش محوری دارد و حاضر به پذیرش مسئولیت رفتارهای خود نبوده و سازمان های بین المللی نیز به ابزاری در دست آن تبدیل شده اند ، در چنین شرایطی مظلومان و آسیب دیدگان از جنایتهای این کشور راهی برای رساندن سخن خود به گوش جهانیان جز اعلام انزجار و نفرت خود از چنین سیاست هایی را از طریق آتش زدن پرچم این کشور ندارند تا مردم آمریکا بدانند که دولتمردان این کشور چه بلایی بر سر سایر ملتها آورده اند و چرا با خشم و انزجار انان روبرو شده اند.
مقام معظم رهبری در مورد شعار مرگ بر آمریکا و آتش زدن پرچم آمریکا فرمودند:گله میکنند که چرا ملّت ایران میگویند «مرگ بر آمریکا»؛ اوّلاً بنده این را برای حضراتِ بزرگان آمریکایی روشن کنم؛ مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر ترامپ و جان بولتون و پمپئو! مرگ بر اینها یعنی مرگ بر سردمداران؛ ما به مردم آمریکا کاری نداریم؛ مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر شما چند نفر و آن گروهی که دارید اداره میکنید کشورتان را، مراد این است؛ حالا در این دوره اینها هستند، در دوره‌ی دیگر هم دیگران؛ بحث ملّت آمریکا نیست. ثانیاً تا وقتی که دولت آمریکا و رژیم آمریکا همین شرارت، همین دخالت، همین خباثت، همین رذالت را در اعمال خودش دارد، این مرگ بر آمریکا از دهان ملّت ایران نخواهد افتاد.۱۳۹۷/۱۱/۱۹
ملت ایران در نفرت از شما با دیگر کشورها شریک است. شما ببینید یک روز بود که فقط در ایران پرچم امریکا یا آدمک رئیس جمهور امریکا و یا نماد امریکایی را آتش میزدند؛ اما امروز کجای دنیا این کار را نمیکنند؟ حتّی در اروپا و کشورهای آسیایی هم پرچم امریکا را آتش زدند. شما در دنیا بدنامید. رژیم دیکتاتور و مستبد بین‌المللی امریکا در دنیا بدنام و منفور است؛ این ابراز نفرت، مخصوص ملت ایران نیست. البته خیلی از ملتها جرأت نمیکنند؛ به خاطر این‌که بعضی از حکومتها مانعند. ملت و حکومت ایران به فضل پروردگار شجاعند؛ لذا آزادانه و بدون هیچ قید و بندی، احساسات خود را علیه امریکا ابراز میکنند و «مرگ بر امریکا» را جزو شعارهای اصلی خود قرار داده‌اند.(بیانات در دیدارجمعی از مسئولان آموزش و پرورش۱۳۸۱/۴/۲۶)
یک روز بود که تنها در یک نقطه‌ی دنیا، پرچم امریکا سوزانده و شعار مرگ بر امریکا داده میشد؛ اما شما امروز ببینید در چند نقطه دنیا پرچم امریکا سوزانده میشود و شعار مرگ بر امریکا داده میشود! در خود امریکا پرچم امریکا را آتش زدند؛ این پدیده‌ی مهمّی است. چه عاملی باعث این کار شد؟ آیا جز ایستادگی و استقامت یک ملت شجاع و مؤمن به اهداف و به راه خود توانست این موج را بتدریج سراسری کند؟ این چیزها تدریجی است - دفعی نیست - و آثار آن را در بلند مدّت میشود فهمید.(بیانات در دیدار با اعضای مجلس خبرگان ۱۳۸۰/۱۲/۱۳)
میهمان
سلام نظر و حکم مقام معظم رهبری در رابطه با آتش زدن پرچم آمریکا چیست؟
پرسمان
سلام علیکم، ایشان حکمی در این رابطه ندارند. اما در بیانات مختلف آتش زدن پرچم آمریکا را نتیجه سیاست های استکباری این کشور و ناشی از خشم و نفرت ملتها از آمریکا می دانند.شعار مرگ بر آمریکا و آتش زدن پرچم این کشور اعلام انزجار از سیاست های سلطه جویانه این کشور و توطئه ها و جنایت هایی است که انجام می دهد.
به نمونه ای از بیانات مقام معظم رهبری در مورد آتش زدن پرچم آمریکا اشاره می کنیم.
*ملت ایران در نفرت از شما با دیگر کشورها شریک است. شما ببینید یک روز بود که فقط در ایران پرچم امریکا یا آدمک رئیس جمهور امریکا و یا نماد امریکایی را آتش میزدند؛ اما امروز کجای دنیا این کار را نمیکنند؟ حتّی در اروپا و کشورهای آسیایی هم پرچم امریکا را آتش زدند. شما در دنیا بدنامید. رژیم دیکتاتور و مستبد بین‌المللی امریکا در دنیا بدنام و منفور است؛ این ابراز نفرت، مخصوص ملت ایران نیست. البته خیلی از ملتها جرأت نمیکنند؛ به خاطر این‌که بعضی از حکومتها مانعند. ملت و حکومت ایران به فضل پروردگار شجاعند؛ لذا آزادانه و بدون هیچ قید و بندی، احساسات خود را علیه امریکا ابراز میکنند و «مرگ بر امریکا» را جزو شعارهای اصلی خود قرار داده‌اند.(بیانات در دیدارجمعی از مسئولان آموزش و پرورش۱۳۸۱/۴/۲۶)
*امروز شما ببینید در کشورهای متعدّدی در این منطقه و حتّی فراتر از این منطقه «مرگ بر آمریکا» میگویند، پرچم آمریکا را آتش میزنند. ملّت ایران نشان داد که میتواند مقاومت بکند .ملّتهای دیگر [هم] یاد گرفتند و سررشته از دست آمریکا خارج شده است.
(بیانات در حرم مطهر رضوی۱۳۹۵/۱/۱)
*خوشبختانه ملتها بیدار شده‌اند. شماببینید در هر نقطه‌ای از نقاط دنیا که رئیس‌جمهور امریکا و دولتمردان امریکا به نحوی در آنجا حضور پیدا میکنند، ملتها عکس‌العمل نشان میدهند، پرچم امریکا را میسوزانند؛ آدمک بوش را میسوزانند. انزوا یعنی این.
امروز امریکا قدرتش، هیمنه‌اش، ابهت ابرقدرتی اش در چشم ملتها ریخته و ملتها بیدار شده‌اند؛ جرئت و جسارت پیدا کرده‌اند. و عامل اصلی شما هستید؛ شما ملت ایران، شما جوانها، که قیام کردید، ایستادید، انقلاب کردید، حرف حقی را زدید، پای آن حرف ایستادید. (بیانات در دیداردانش آموزان و دانشجویان بسیجی ۱۳۸۶/۸/۹)
*یک روز بود که تنها در یک نقطه‌ی دنیا، پرچم امریکا سوزانده و شعار مرگ بر امریکا داده میشد؛ اما شما امروز ببینید در چند نقطه دنیا پرچم امریکا سوزانده میشود و شعار مرگ بر امریکا داده میشود! در خود امریکا پرچم امریکا را آتش زدند؛ این پدیده‌ی مهمّی است. چه عاملی باعث این کار شد؟ آیا جز ایستادگی و استقامت یک ملت شجاع و مؤمن به اهداف و به راه خود توانست این موج را بتدریج سراسری کند؟ این چیزها تدریجی است - دفعی نیست - و آثار آن را در بلند مدّت میشود فهمید.(بیانات در دیدار با اعضای مجلس خبرگان ۱۳۸۰/۱۲/۱۳)

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.