آثار باستانی-میراث فرهنگی ۱۳۸۸/۰۱/۱۱ - ۳۵۱ بازدید

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حکومت ایران با باستان و فرهنگ کهن ایران مخالفت می کند که در یکی دو سال گذشته می توان به آبگیری سد سیوند که منجر به زیر آب رفتن ۱۳۰ محوطه باستانی در تنگه بلاغی در منطقه پاسارگاد و همچنین عبور قطار شیرازـاصفهان از نزدیکی نقش رستم که باعث لرزش مقبره های شاهان هخامنشی می شود , علت چیست؟

۱)به دلیل اهمیت هویتی اماکن تاریخی و آثار سازنده متعدد آن نه تنها جمهوری اسلامی مایل به از بین رفتن این گونه اماکن نیست، بلکه سالانه میلیاردها تومان بودجه صرف حفظ ونگه داری این گونه اماکن تاریخی می شود.
۲)مسئله سد سیوند با کارشناسی زمان بر و عالملنه مشخص کرد که هیچ گونه تهدیدی متوجه مقبره کوروش نیست،یونسکو نیز این امر را تایید کرده است. ۳)کوروش ( بنا بر برخی دیدگاهها ) همان ذوالقرنین است که در قرآن ذکر آن آمده و دو تفسیر گران بهای شیعه بر این امر دلالت می کند.
۴)آیا خط آهن تهران وشیراز که نقش مهمی در توسعه کشور دارد به نیت تخریب نقش رستم راه اندازی شده؟
۵)به سبب مخالفتهای گروههای برانداز و متخاصم این گروههای در صدد آن هستند تا جمهوری اسلامی را مخالف با تاریخ ایران جلوه دهند و طرح نظریاتی از این قبیل با اهدافی خاص و مغرضانه دنبال می شود. و در آخر وظیفه همگان است که در حفظ اماکن تاریخی که هم از لحاظ هویتی و هم منابع عظیم درآمد توریسم برای کشور بسیار مهم است بکوشیم و فراموش نکنید که رهبر انقلاب در سفر اخیر خود به شهر شیراز در خصوص عدم تخاصم با هویت تاریخی فبل از اسلام تاکید کرد.
اهمیت آثار باستانی از منظر اسلام و نظراسلام در مورد حفاظت از میراث فرهنگی
میراث فرهنگی میراث فرهنگی، آن چیزی است که از گذشته به یادگار باقی مانده، بیان گر فرهنگ و تمدن گذشتگان یک ملت می باشد. بر این اساس، میراث فرهنگی، شامل مکان های تاریخی و مذهبی، نظیر مساجد، حسینه ها، زیارتگاه ها، کلیساها، کنیسه ها، اشیاء و صنایع تاریخی، آثار علمی، هنری و هر چیزی است که با این موضوع در ارتباط باشد. اهمیت میراث فرهنگی در اسلام حفاظت و توجه به میراث فرهنگی، جایگاه و نقش مهمی در آموزه های اسلامی دارد و در یک تقسیم بندی، می توان سه عامل مهم زیر را برای این موضوع برشمرد:
۱. اهتمام به علم و دانش؛ بخش عظیمی از میراث فرهنگی، از متون و آثار علمی گذشتگان تشکیل شده است که با انتقال اندوخته های علمی پیشینیان به نسل های آینده، می تواند نقش عظیمی در تعلیم و پیشرفت علمی و رشد و ارتقای فرهنگ مادی و معنوی یک جامعه داشته باشد.
۲. اهمیت و جایگاه والای مکان های عبادی؛ در آیات و روایات متعددی بر ایجاد مساجد و مکان هایی که عبادت خداوند در آنها انجام شود و نیز بر حفاظت، پاکیزه نگاه داشتن، تعمیر و مرمّت و رعایت احترام آنها، تأکید شده است. این امور، از مصادیق تعظیم شعائر الهی است و یکی از دلایل وجوب جهاد و دفاع در مقابل متجاوزین، جلوگیری از تخریب این مکان ها می باشد.
قرآن می فرماید: «و اگر خدا بعضی از مردم را با بعضی دیگر دفع نمی کرد، صومعه ها، کلیساها، کنیسه ها و مساجدی که نام خدا در آنها بسیار برده می شود، سخت ویران می شدند»(سوره حج ، آیه ۴۰) براین اساس، حفاظت و جلوگیری از تخریب این مکان ها، لازم می باشد.
۳. اهتمام به پندگیری و عبرت آموزی از پیشینیان؛ قرآن مجید از مسافرت و مطالعه پیرامون گذشتگان، به عنوان یک درس و یک منبع معرفت و شناسایی و یک موضوع تفکر و مایه تذکر و آیینه عبرت یاد می کند و زندگی اقوام و امت ها را به عنوان منبعی برای آگاهی اقوام دیگر مطرح می کند(سوره بقره ، آیه ۱۳۴-۱۴۱) و با نقل داستان ها و سرگذشت های آموزنده و یا سنتی از سنت های الهی - که در امت های گذشته جاری شده - به آگاهی بخشی می پردازد؛ همچنان که در داستان حضرت یوسف علیه السلام تذکر داده، می فرماید: «به راستی در داستان ایشان، عبرتی است برای خردمندان».(سوره یوسف ، آیه ۱۱۱) همچنین می فرماید: «خدا می خواهد شما را به سنت هایی که در امت های قبل از شما جریان داشته، هدایت کند».(سوره نساء ، آیه ۲۶) در جایی دیگر نیز چنین آمده است: «قبل از شما، سنت هایی جریان یافته، پس در زمین بگردید و ببینید عاقبت تکذیب کنندگان چگونه بوده است. این قرآن، بیانی برای مردم و هدایت و موعظه ای برای مردم با تقواست».(سوره آل عمران ، آیه ۱۳۸) علاوه بر آن چه که قرآن، از فواید بررسی، مطالعه و سیر و سفر در آثار پیشینیان بدان اشاره کرده است، در روایات و سنت های اسلامی و شیعی، بهره ها و آثار دیگری نیز بیان گردیده است.(ر.ک: سید محمد حسین طباطبایی، المیزان، ج ۲، ص ۴۶۳؛ سید اصغر ناظم زاده قمی، آیین سفر، ص ۱۵)
بررسی این قبیل مسائل، بیان کننده اهمیت حفظ، نگه داری و استفاده مؤثر از میراث فرهنگی در جهت رشد و پیشرفت مادی و معنوی جامعه اسلامی می باشد.
(«میراث فرهنگی، یادگار گذشتگان ، علیرضا محمدی ، مجله پرسمان ، ش ۵۲ )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.