آثار توبه -توبه و محو گناهان ۱۳۹۰/۰۶/۳۰ - ۵۵۴ بازدید

به نام خدا
درود و خدا قوت
اگر پس از ارتکاب به گناه شخص توبه ی حقیقی انجام دهد آیا اثراتی که در عالم به خاطر این گناه به وجود می آید بر طرف می شود ؟
آیا لوح سفید انسان به همان پاکی روز اول در خواهد آمد؟

با تشکر از ارتباط شما با این مرکز.
یک سوال: اگر کسی به دیگران آسیب برساند ولی توبه کند ، آیا آن آسیب برطرف می‌شود؟ مثلا ضرر مالی به کسی زده یا جراحتی به کسی وارد کرده است؟
قطعا این نوع تاثیرات با توبه برطرف نمی‌شود به عبارت دیگر گناه دارای آثار مختفی است که توبه آن بخش از آثار را که مربوط به عقوبت اخروی است پاک می‌گرداند و ضمیر و روح انسان را از تاریکی گناه نجات می‌دهد.
ولی توبه جلوی آثار تکوینی گناه را نمی‌گیرد. با توبه آثار برخی گناهان به تدریج جبران می شود مانند ضعف جسمانی که ممکن است کم کم جبران شود, اما برخی آثار باقی می ماند. مثلا کسی که سالها اعتیاد داشته و بدنش فرم خاصی پیدا کرده با توبه کردن ناگهان تبدیل به یک آدم سالم و مثلا ورزش کار نخواهد شد و تا سالها آثار اعتیاد در بدن او باقی خواهد ماند.
هر گناهی اثر وضعی دارد. در روایات بیان شده است که گناه قلب و روح فرد را مانند چاقوی قصاب که گوشت را پاره می‌کند، می‌درد. توبه درمان این درد است . زیاد استغفار کنید و از خدا جبران گذشته را بخواهید. قطعا کیفیت توبه در بازگرداندن پاکی روح بسیار موثر است.
در این صفحه موضوع آثار وضعی گناه را مطالعه کنید. http://akhlagh.porsemani.ir/term۶۴

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.