آثار نماز اول وقت -پیامدهای تأخیر نماز ۱۳۹۰/۰۸/۱۴ - ۲۲۲۷ بازدید

عرفا به نماز اول وقت خیلی توصیه کرده اند و گفته اند که تاثیر دارد خب با این حساب عربها که پنج نوبت نماز اول وقت می خوانند باید خیلی در آنها تاثیر گذاشته باشد ولی آیا واقعا این طور است ولی من فکر می کنم شیعه ها وضعشان بهتر است.

بله اولا : تاخیر و سستى در نمازها آثار و پیامدهاى سوئى به همراه دارد از جمله :1- تأخیر نماز از اول وقت آن، بدون عذر، موجب محروم ماندن انسان از فیوضات و پاداش هاى آن و عدم استفاده از برکات و آثار نماز اول وقت و تضییع و سبک شمردن نماز است. امام صادق(ع) فرموده است: کسى که نمازها را بى سبب به تأخیر اندازد و حدود آنها را حفظ نکند، فرشته اى نماز او را سیاه و تاریک به آسمان برد؛ در حالى که نماز با صداى بلند به نمازگزار گوید: مرا ضایع کردى، خداى تو را ضایع کند؛ آن چنان که مرا ضایع کردى. - آداب الصلاة، ص 3 و 4.2- تأخیر نماز از اول وقت، موجب دورى انسان از رحمت و نظر لطف الهى است. حضرت مهدى(عج) به یکى از مشتاقان دیدارش (زهرى) که به زیارت آن حضرت موفق شده بود، دوبار فرمود:
از رحمت خدا دور است کسى که نماز صبح را چندان تأخیر اندازد تا ستاره ها ناپدید شوند و نماز مغرب را به قدرى تأخیر اندازد تا ستاره ها ظاهر شوند. - حق الیقین، ص 302.
3- نخواندن نماز در اول وقت، موجب جرأت و سلطه شیطان بر انسان مى شود. رسول خدا(ص) مى فرماید:
شیطان همیشه از مؤمن مى ترسد، تا زمانى که بر نمازهاى پنجگانه محافظت دارد. اما هنگامى که پنج وقت نماز را ضایع کرد، بر او جرأت پیدا مى کند و او را در گناهان بزرگ مى اندازد. - وسائل الشیعه، ج 3، ص 18.
4- یکى دیگر از آثار شوم سستى در نماز، محشور شدن با افراد دوزخى در قیامت است پیامبر(ص) مى فرماید:
کسى که نمازهاى پنجگانه اش را با طهارت کامل در اول وقت به جا آورد، این نماز در قیامت براى او نور و برهان است و کسى که نمازش را ضایع کند (از جمله اول وقت نخواند)، با فرعون و هامان محشور خواهد شد. - سفینة البحار، ج 2، ص 43.
5- نخواندن نماز در اول وقت، موجب محروم ماندن انسان از شفاعت پیامبر(ص) و امامان معصوم است.حضرت رسول(ص) فرمود:فرداى قیامت، شفاعت من به کسى که نمازهاى واجب را از اول وقتش به تأخیر افکند، نخواهد رسید. - اسرار الصلاة، ص 160.
وثانیا: شیعه ها هم با جمع کردن نمازهای پنج گانه در سه وقت ، نمازهای خود را از اول وقت به تاخیر نینداخته اند بلکه نماز عصر وعشاء را زودتر از وقت فضیلتش به جا آورده اند واین عمل را سر خود به جا نمی آورند بلکه طبق روایاتی ؛ رسول خدا صلی الله علیه وآله هم، به همین صورت گاهی نمازهایشان را جمع می کردند ،عمل به سنت او کرده اند وبلکه فضیلت این کار چه بسا یالاتر نیز باشد ؛ همه مردم در ایمان یکسان نیستند ورعایت حال همه ، به قسمی که بشود عده بیشتری را در نماز جماعت جمع کرد ، خشنودی حق را بیشتربه دنبال دارد وبه همین دلیل هم هست که علما وصلحا از صدر اسلام به همین سنت رسول الله (یعنی ،جمع بین مغرب وعشاء وظهر وعصر) عمل می کرده اند.
وثالثا: تاثیر گذاری نماز را باید در امور دیگری مانند حضور قلب ویا داشتن معرفت وولایت خدا ورسول وائمه باید جستجو کرد که بسیاری از مسلمین ، نمازهایشان بی روح وسرد و بی ولایت و صِرف ظاهر است واین امور را نمی توان فقط با پنج نوبت کردن نماز به دست آورد بلکه با امور دیگری که از آن جمله است ، بالا بردن معرفت وتعبد وبندگی به خدا ورسول واطاعت تمام عیار از ایشان.درروایات زیادی ازاهل بیت علیهم السلام براین موضوع تاکید شده ، مانند: حسین بن محمّد از ... از ابو حمزه روایت کند که حضرت باقر علیه السّلام فرمود اسلام بر پنج پایه استوار است، بر نماز و زکوة و روزه و حج و ولایت، و در باره هیچ چیز همچون ولایت خطاب نشده « کافى ج 2 ص 18»

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.