آداب خواندن زیارت عاشورا ۱۳۸۷/۰۸/۲۴ - ۴۸۳۷ بازدید

آیا صحبت کردن وسط زیارت عاشورا ثواب آن زیارت را از بین می برد؟ آیا سجده آخر زیارت عاشورا واجب است؟

به طور کلی خواندن همه زیارات مستحب است مگر آن که با نذر و امثال آن بر انسان واجب شود . پس خواند هیچ بخشی از این زیارات واجب نیست . اما اگر بخواهیم ازآثار و برکات و ثواب هایی که برای خواند این زیارات بیان شده بهره مند گردیم باید برظبق دستوری که برای خواندن آن بیان شده عمل کنیم . مثلا گفتن ۱۰۰ لعن و۱۰۰ سلام و انجام سجده درآخر زیارت عاشورا هیچکدام واجب نیست ولی بهره مند شدن از آثار و انوار و برکات این زیارت مشروط به رعایت این دستورات و انجام این اعمال است . از این بیان روشن می شود که صحبت کردن در میان زیارت عاشورا حرام نیست ولی کاری خلاف ادب دعا و زیارت است و چنین فردی از بهره کامل این زیارت بی نصیب می باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام میشه چله زیارت عاشورا راسلام لعنت ها یک بار خواند
پرسمان
سلام علیکم، همانگونه در مقاله بالا اشاره شده است هر چند نخواندن زیارت عاشورا با آدابی که در کتاب مفاتیح الجنان ذکر شده، باعث کمتر شدن ثواب و بهره معنوی از آن خواهد شد ولی خواندن صد لعن و صد سلام در زیارت عاشورا واجب نیست مگر آن که نذر کرده باشد با صد لعن و صد سلام بخواند.
میهمان
آیا میتوان نذر زیارت عاشورا را به فارسی بخوانم؟
پرسمان
سلام علیکم، هر چند می توان با هر زبانی با خدا متعال مناجات کرد ولی نسبت به ادعیه و زیارات خاص باید به زبان اصلی خوانده شود.
میهمان
سلام ببخشید برای چله زیارت عاشورا خواندن نماز زیارت عاشورا لازم است یا میتوان تنها به خواندن زیارت بسنده کرد؟
پرسمان
سلام علیکم، البته بستگی به نیت و نوع ختم دارد ولی در چله زیارت عاشورا بهتر است با نماز زیارت همراه باشد. چرا که زیارت بدون نماز، به نوعی ناقص است.
میهمان
با تشکر
میهمان
چطوری نیت میشود زیارت عاشورا را بیخوان
پرسمان
سلام علیکم، - نیت عاشورا را میتوان به نیت های مختلفی مانند دفع بلاهای بزرگ و براورده شدن حاجت های معنوی و مادی خواند .
- می توان به یکی از این نیت ها زیارت عاشورا را به مدت یک هفته و یا ده روز و یا ۴۰ روز خواند .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.