آداب سخن وسکوت ممدوح ۱۳۹۰/۸/۱۹

منظور از روایت دیگر که می فرماید: «خاموشی بهتر از سخن گفتن است مگر در مورد حاجت» این نیست که شخص همیشه ساکت باشد و با دیگران هیچ ارتباطی نداشته باشد.
منظور از روایت دیگر که می فرماید: «خاموشی بهتر از سخن گفتن است مگر در مورد حاجت» این نیست که شخص همیشه ساکت باشد و با دیگران هیچ ارتباطی نداشته باشد. بلکه مراد این است که از سخنان پوچ و بی معنی و سخنانی که هیچ نتیجه مثبت و تأثیری در زمینه های آموزشی و تربیتی شما و دیگران ندارد، دوری کنید، ولی اگر سخن شما موجب افزایش دانش یا ارائه راهنمایی و راه صحیح برای دیگری است و یا تأثیرات خاص روحی روانی را به دنبال دارد، نه تنها بد نیست، بلکه لازم و ضروری است، چه بسا با یک کلمه و یا چند دقیقه سخن گفتن فردی یا افرادی را نجات دهید، بنابراین اگر امر دائر باشد بین این که انسان سخن بی فایده و بی تأثیر بگوید و عمر خود را با سخنان بیهوده تلف کند یا خاموش باشد، یقیناً خاموشی بهتر است ولی در مقایسه با سخن مؤثر و ثمربخش یقیناً سخن گفتن بهتر و گاه ضروری است. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۵/۶۲۲۸)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.