آداب صلوات ۱۳۹۶/۰۶/۲۱ - ۱۳۲۷ بازدید

سلام علیکمباشنیدن،یاقرائت آیه مبارکه اِنَّ الله وملائکتَهُ یُصَلو،،،،آیالازم است حتماً۳صلوات بفرستیم یاتنها۱صلوات کافیست.
لطفاًکمی توضیح دهید.

در پاسخ نکاتی قابل توجه است : ۱- در این ایه شریفه درخواست صلوات بر پیامبر -ص- شده و به ان امر شده است و باید این امر اجابت گردد و به آن عمل شود . ۲- در پاسخ به این امر و خواسته یک بار صلوات فرستادن کافی است و با یک بار صلوات این امر ساقط می گردد . ۳- سه بار صلوات فرستادن برای کسب فیض و اجر و فضیلت بیشتر صلوات است زیرا در روایات بر زیادی صلوات تاکید شده و آثار زیادی مانند بخشش گناهان بزرگ برای صلوات زیاد ذکر شده است .
۴- البته علما نوعا امر به صلوات را در ایه مورد بحث امر استحبابی شمرده اند اما مطلب فوق نیز در مورد امر مستحبی به صلوات نیز صادق است .
۵- آیا فرستادن صلوات بر پیامبر ص واجب است یا نه؟ و اگر واجب است در کجا واجب است؟ این سؤالی است که فقها به آن پاسخ مى گویند:تمام فقهاى اهل بیت آن را در تشهد اول و دوم نماز واجب مى دانند، و در غیر آن مستحبّ، و علاوه بر احادیثى که از طرق اهل بیت در این زمینه رسیده در کتب اهل سنت نیز روایاتى که دال بر وجوب است کم نیست.از جمله در روایت معروفى، عایشه مى گوید:سمعت رسول اللَّه (ص) یقول: لا یقبل صلاة الا بطهور، و بالصلاة على: نماز بدون طهارت و درود بر من قبول نخواهد شد.از فقهاى اهل سنت شافعى آن را در تشهد دوم واجب مى داند، و احمد در یکى از دو روایت که از او نقل شده، و جمعى دیگر از فقهاء، ولى بعضى مانند ابو حنیفه آن را واجب نشمرده اند . جالب اینکه شافعى همین فتوا را در شعر معروفش صریحا آورده است، در آنجا که مى گوید: یا اهل بیت رسول اللَّه حبکم فرض من اللَّه فى القرآن انزله کفاکم من عظیم القدر انکم من لم یصل علیکم لا صلاة له اى اهل بیت رسول اللَّه محبت شما از سوى خداوند در قرآن واجب شده است در عظمت مقام شما همین بس که هر کس بر شما صلوات نفرستد نمازش باطل است .تفسیر نمونه، ج ۱۷، ص: ۴۲۱

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.