آداب عقیقه-حکم عقیقه ۱۳۸۸/۰۲/۱۲ - ۷۵۰ بازدید

منظور از عقیقه کردن نوزاد در اسلام چیست؟

عقیقه کردن برای نوزاد از مستحبات مؤکد است و کسانی که قدرت مالی دارند مستحب است روز هفتم تولد نوزاد خود عقیقه کنند و اگر روز هفتم تاخیر افتاد ساقط نمی شود، بلکه هر وقت فراهم شد می توانند عقیقه کنند و اگر برای فرزند عقیقه نکردند مستحب است خودش هر زمانی قدرت پیدا کرد تا آخر عمر آن را انجام دهد.
و پرداختن پول عقیقه به فقرا به جای عقیقه کفایت نمی کند. در استحباب عقیقه بین فرزند پسر و دختر و همین طور بین فرزند اول و دوم و... فرقی نیست ولی مستحب است برای پسرگوسفند نر و برای دختر گوسفند ماده عقیقه کنند ـ عقیقه باید گوسفند یا گاو یا شتر باشد و حیوان دیگر مثل مرغ کفایت نمی کند. عقیقه لازم نیست بره و میش باشد بلکه بز هم کفایت می کند. و مستحب است چاق و سالم باشد. هنگام سر بریدن دعای مخصوصی که در مفاتیح الجنان نیز ذکر شده بخوانند. می توانند گوشت عقیقه را به طور ساده با آب و نمک بپزند و حداقل ده نفر از مؤمنین را دعوت کنند تا بخورند و برای نوزاد دعا کنند و می توانند گوشت آن را به صورت خام یا پخته تقسیم کنند. خوردن مادر و پدر و خواهر و برادر نوزاد از گوشت عقیقه مکروه است اما حرام نیست.جامع المسائل آیت الله فاضل، ج2، س1307 و 1309؛ تحریر الوسیله، ج 2، فصل «فی احکام الاولاد»

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید