آداب مجالس ختم-فاتحه برای اموات-فاتحه مع الصلوات-دعا برای اموات ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۱۴۵۹۰۸ بازدید

اینکه در مراسم ها می گویند «فاتحه مع الصلوات» یا «فاتحه(بدون دنباله) و یا فاتحه مع الصلوات و الاخلاص» آیا طرز گفتن این موارد تأثیری در فاتحه برای اموات دارد؟یعنی باید ببنیم که چه می گویند تا مطابق آن فاتحه بگوییم یا اینکه یک فاتحه و قل هو ا... کفایت می کند؟

بدون شک هر نوع دعا و قرائت قرآن کریم و کارهای خیر که به قصد اموات انجام می گیرد و به آنها هدیه داده می شود برای آنها مؤثر است و موجب تخفیف عذاب و گشایش در کار آنها و خوشحالی و خشنودی آنها می گردد. خواندن سوره حمد (فاتحه) و خواندن سوره توحید(اخلاص) و فرستادن صلوات برای شادی روح گذشتگان و اموات هر کدام جداگانه برای اموات مفید وسودمند و فرحبخش است و اگر با هم جمع شوند تأثیر و فایده آنها بیشتر خواهد بود و شادی و سرور و گشایش بیشتری را برای گذشتگان و اهل خاک به همراه خواهد داشت. اما لازم نیست آن طوری که در مراسم می گویند انسان عمل کند بلکه متناسب با حال و حوصله و وقت و فرصتی که دارد هر نوعی که عمل کند کفایت می کند. مثلا اگر در مراسم بگوید: «فاتحه مع الصلوات و الاخلاص» لازم نیست انسان هم سوره حمد و هم سوره اخلاص و هم صلوات را بخواند؛ بلکه به هر کدام عمل کند کافی است و بدون شک هر چه بیشتر باشد تأثیر آن بیشتر خواهد بود. همان طوری که در دنیا هر چه هدیه انسان ارزنده تر و گرانبهاتر باشد، بیشتر اسباب خوشحالی و سرور و تشکر گیرنده هدیه را فراهم می آورد، دعا و صلوات و قرائت قرآن و کارهای خیر برای اموات هر چه بیشتر و خالص تر باشد، آنها را بیشتر خوشحال و شادمان می سازد.

نظرات

میهمان
ممنون بخاطر راهنمایی هایی که میکنید
پرسمان
سلام علیکم، امیدواریم خدای متعال توفیق خدمت بیشتر به پرسشگران عزیز را به ما عنایت فرماید.
میهمان
خوب
میهمان
با سلام.پدر من تازه به رحمت خدا رفته.برای غسل دادن خودم جنازه او را به غسال خانه بردم و آنها شستند و آوردم جهت مراسم تشیع.ولی هنگام قرار دادن در داخل قبر و مراسم تلقین گفتند که پسرش این کار را نکند.در حالی که حالم خوب بود و گفتند مکروه است و از این جمله حرفها.در نهایت هم دامادمان این کار را کرد.میخواستم ببینم آیا این که پسر نمیتواند جسد پدرش را در قبر بگذارد و مراسم تلقین(همان تکان دادن و خواندن دعای مربوطه)را انجام دهد؟ اینکه مرا از این کار منع کرده اند در حال حاضر مرا خیلی اذیت میکند.خواهشا جواب مرا بدهید.متشکرم.
پرسمان
سلام علیکم، مستحب است هنگام گذاردن میت در قبر صورت میت راباز کنند و طرف راست صورتش را روی خاک بگذارند و تلقین را بخوانند و لی وارد شدن پدر در قبر فرزند و پسردر قبر پدر و ارحام نزدیک به میت در قبر کراهت دارد زیرا ممکن است نتوانند خویشتن داری کنند و جزع وفزع نمایند ودرنتیجه اجر وثواب صبر برمصیبت را از دست بدهند لکن در هرصورت این کار حرام نیست اماتوصیه شده بعداز ان که قبر را پوشانیدند و تشیع کنندگان رفتند نزدیک ترین فرد به میت مثل همان پسر بماند و برای مرتبه دوم تلقین را بخواند ( عروه الوثقی ج۱ ص ۳۰۶ )

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.