آداب معنوی اعتکاف ۱۳۹۲/۲/۲۰

حالا که می خواهی سه روز مهمان مهربانی های خداباشی، حالا که آفتاب سعادت روی گونه هایت افتاده و گرمایی به سردی تنت بخشیده، حالا که «ایام روشنی»، تاریکی دلت را نورانی کرده، بایدبدانی که چگونه مهمانی باشی
حالا که می خواهی سه روز مهمان مهربانی های خداباشی، حالا که آفتاب سعادت روی گونه هایت افتاده و گرمایی به سردی تنت بخشیده، حالا که «ایام روشنی»، تاریکی دلت را نورانی کرده، بایدبدانی که چگونه مهمانی باشی برای چنین ضیافتی.

از آداب ظاهری و دانستن احکام آن که بگذری، تازه وارد می شوی در مرحله ای دقیق تر و سخت تر از مرحله ی پیشین. سه روز بیتوته و روزه و دعا در کنجی - آن هم باشرایط امروزی - شاید کار آسانی باشد، اما آنچه شرف بخشیده به این ضیافت و آن را چنین الهی و ملکوتی گردانیده است، تنها رعایت مسائل و احکام آن نیست، چه بساکسانی سال ها گوشه ی تاریکی را برای راز و نیاز در آغوش گیرند، اما با کوله ای خالی از نور و نیایش سفرحقیقی خود را آغاز کنند.

اعتکاف گرچه ایوان رفیعی دارد برای پرواز، اما رخصت پرواز برای آن دلی صادر می گردد که از چند سد گذشته باشد برای پرزدن.

سدّ اول که بس بلند و محکم است، سدّ تو در توی نفس و نبود اخلاص است. یعنی که جز او میزبانی برای خود فرض کنیم در حالی که نه در این ضیافت سه روزه، بلکه همه ی عمر برسفره ی رنگین میزبانی واحد نشسته ای، باید بدانی در نجوایت فقط کسی را بخوانی که تو را برای تطهیر صحیفه ی اعمالت انتخاب نموده است و این را که آمدنت و بودنت دلیلی جز او و نزدیکی به او نداشته است، اما اگر در هوایی غیر از هوای او تنفس کنی باید بدانی که فرست روییدنی دوباره را از خود گرفته ای و برای این خشکسالی کسی را جزخودت ملامت نکن.

گذشتن از مانع دوم که معاصی و گناهان است. اگر چه در این سه روزه، معتکف از معصیت اجتناب می کند، اما باید قصد کند این دوری را تا ملاقات محبوبش ادامه دهد، چرا که در این ایام ضیافت، به بند کشیدن هواها و کنترل اعضا را به دست آورده است و آن چیزی جز یاد میهمان دار مهربانش نیست، آنکه که او رابه این فضای روشن و معطر دعوت کرده است، آنکه به او اجازه داده است سه روز خودش را وقف دیدار و دلبری کند، آنکه خواسته است این عطر ملکوتی تاآخر عمر در مشام بنده اش بماند تا هروقت رایحه ی مرموزی خواست ذائقه اش را تغییر دهد و یاد آن مشک، او را به خود آورد؛ و مانع آخر دنیا و جلوه های رنگین آن است زهد در عین مکنت و دارایی، آزمایشی برای مدعیان دنیا گریزی و تلنگری برای کسانی که گمان می کنند اگر در زمان پیامبران و ائمه ی اطهار (ع) بودند از هرآنچه داشتند برای یاری و نصرت آنها دریغ نمی ورزیدند.

اعتکاف امتحانی است تا ببینی آیا می توانی در هوای شرجی و نمناک ملاقات دوست، فقط به خود و خدایت فکر کنی، به این رابطه ی لطیف و بی انتها به تنهایی مطلقی که شاید همین روزها برایت اتفاق بیفتد؟! اعتکاف صفحه ی خوبی برای کارنامه ات است، پس خودت را خوب امتحان کن.
التماس دعا.

منبع: مجله خیمه

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.