آداب و دعاهای طلب فرزند ۱۳۹۰/۰۷/۱۶ - ۲۲۰۹ بازدید

در بیان آداب و دعاهای طلب فرزند و فضیلت آن :

در بیان آداب و دعاهای طلب فرزند و فضیلت آن :

از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است فرزند صالح گلی است از گل هاى بهشت و فرمود که از سعادت آدمى فرزند صالح است و فرمود که فرزند بسیار به هم رسانید که من به بسیارى شما در قیامت مباهات خواهم کرد.
حضرت امیرالمؤمنین علیه السّلام فرمود بیمارى اى که به فرزند برسد کفّاره پدر و مادر او است .

از حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام منقول است که هرگاه کسى را فرزند دیر به هم رسد این دعا را بخواند : اَلّلهُمَّ لا تَذْرْنى فَرِدا وَاَنْتَ خَیْرُ الْوارِثینَ وَحیدا وَحْشا فَیَقْصُرُ شکْرى عَنْ تَفَکرُّى بَلْ هَبْ لى عاقِبَةَ صِدْقٍ ذُکُورا وَ اَ نَاثا آنَسُ بِهِمْ مِنَ الْوَحْدَةٍ وَاَسْکُنُ اِلَیْهِمْ مِنَ الْوَحْدَةِ وَاَشْکُرُکَ عِنْدَ تَمامِ النِّعْمَةِ یا وَهّابُ یا عَظیمُ یا مُعْظِمْ ثُمَّ اَعْطِنى فى کُلِّ عافیَةٍ شُکْرا حَتّى تُبْلِغُنى مِنْها رِضْوانَکَ فى صِدْقِ الْحَدیثِ وَاَداءِ اْلاَ مانَةِ وَ وَفاءٍ بِالْعَهْدِ.

در حدیث حسن دیگر فرمود که براى طلب فرزند در سجده این دو آیه را بخواند رَبِّ هَبْ لى مِنْ لَدُنْکَ ذُرّیَةً طَیِّبَةً اِنَّکَ سَمیعُ الدُّعاءِ . رَبِّ لاتَذَرْنى فَرْدا وَاَنْتَ خَیْر الْواِرِثینَ.
و در روایت دیگر فرمود که هر که خواهد زنش حامله شود بعد از نماز جمعه دو رکعت نماز بکند و رکوع و سجود را طول بدهد پس بگوید:اَلّلهُمَّ اِنّى اَسْاءَلُکَ بِماسَاءَلَکَ بِهِ زَکَرِیّا رَبِّ لا تَذَرْنى فَرْدا وَاَنْتَ خَیْرُ الْوارِثینَ اَلّلهُمَّ هَبْ لى مِنْ لَدُنْکَ ذُرّیَةً طَیِّبَةً اِنَّکَ سَمیعُ الدُّعاءِ اَلّلهُمَّ بِاِسْمِکَ اِسْتَحْلَلْتُها وَفى اَمَانَتِکَ اَخَذْتُها فِاِنْ قَضَیْتَ فى رَحِمَها وَلَدافَاجْعَلْهُ غُلاما مُبارَکا زَکِیا وَلا تَجْعَلْ لِلشَّیطانِ فیهِ شَرَکا وَلانَصیبا.
در روایت دیگر منقول است که ابرش کلبى به حضرت امام محمّد باقر علیه السّلام عرض کرد که مرا فرزند نمی شود. فرمود : که در هر روز یا هر شب صد مرتبه استغفار کن و به تر آن است که اَسْتَغْفُرِاللّهَ رَبّى وَاَتُوبُ اِلَیهِ بگوید. در حدیث دیگر از آن حضرت منقول است که هر صبح و شام هفتاد نوبت سُبْحانَ اللّه پس ده نوبت اَسْتَغْفِرُاللّهَ رَبّى وَ اَتوُبُ اِلَیهِ پس نُه نوبت سُبْحانَ اللّهِ پس یک نوبت اَسْتَغْفِرُاللّهَ رَبّى وَاَتوُبُ اِلَیهِ بگوید. راوى می گوید که جمع کثیر به این عمل مداومت کردند و فرزندان بسیار به هم رسانیدند و در هر یک از این ها به گفتن اَسْتَغْفِرُاللّهَ تنها اکتفا می توان کرد.
در روایت دیگر از حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام منقول است که از براى فرزند در هر سحر صد مرتبه استغفار بکن و اگر شبى فراموش کنى در وقت دیگر قضا کن و شخص دیگر به آن حضرت شکایت کرد که مرا فرزند نمی شود فرمود که چون اراده جماع کنى بگو اَلّلهُمَّ اِنْ رَزَقْتَنى ذَکَرا سَمَیْتُهُ مُحَمّدا.
در حدیث دیگر منقول است شخصى به خدمت امام رضا علیه السّلام شکایت کرد که همیشه بیمارم و مرا فرزند نمی شود فرمود: که در خانه خود صدا به اذان گفتن بلند کن چنان کرد بدنش صحیح شد و فرزندان بسیار به هم رسانید.
در حدیث دیگر از حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام منقول است که شخصى شکایت کرد که مرا فرزند نمی شود حضرت فرمود که چون خواهی که به نزد زن خود بروى این سه آیه را بخوان ان شاءِ اللّه خدا تو را فرزندى روزى می کند:وَذَا النّونِ اِذْ ذَهَبَ مُغاضِبا فَظَنَّ اَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیهِ فَنادى فى الظلُّماتِ اَنْ لااِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّى کُنْتُ مِنَ الظّالِمینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَ نَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمّ وَکَذلِکَ نُنْجى الْمُؤْمنینَ وَزَکَرِیّا اِذْ نادى رَبَّهُ رَبِّ لا تَذَرْنى فَرْدا وَاَنْتَ خَیْرُ الْوارِثَینَ.
در حدیث دیگر فرمود که هر که را فرزند نشود نیّت کند که اگر مرا فرزند بشود على نام خواهم کرد و اگر چنین کند خدا او را پسرى روزى کند.
از حضرت امام زین العابدین علیه السلام منقول است که هر که این دعا را بسیار بخواند هر چه خواهد از مال و فرزند و خیر دنیا و آخرت خدا به او عطا فرماید: رَبِّ لا تَذَرْنى فَرْدا وَاَنْتَ خَیْرُ الْوارِثینَ وَاجْعَلْ لى مِنْ لَدُنْکَ وَلّیِا یَرثُنى فى حَیوتى وَیَسْتَغْفِرُلى بَعْدَ مَوْتى وَاجْعَلْهُ خَلْقا سَویّا وَلا تَجْعَلْ لِلشَّیطانِ فیهِ نَصیبا اَلّلهُمَّ اِنّى اءَسْتَغْفِرُکَ وَ اَتوُبُ اِلَیکَ اِنَّکَ اَنْتَ الْغَفُوُر الْرَحیمُ و از براى فرزند هفتاد مرتبه این دعا بخواند.
از حضرت صادق علیه السّلام منقول است که هرگاه زنى را حملى باشد و چهار ماه بر او بگذرد روى او را به قبله کن و آیة الکرسى بخوان و دست بر پهلوى او بزن و بگو اَلّلهُمَّ اِنّى قَدْ سَمَیْتُهُ مُحَمَّدا یعنى خدایا من او را محمّد نام کردم چون چنین کند خدا آن فرزند را پسر گرداند پس اگر او را محمّد نام کند مبارک باشد و اگر نام نکند خدا اگر خواهد به او بخشد.
در چند حدیث معتبر وارد شده است که هر که زن او حملى داشته باشد و عزم کند که او را محمّد یا على نام کند او پسر شود. در حدیث دیگر آن است که او را على نام کن که عمرش درازتر باشد.
در کتاب طبّ الائمه روایت کرده است که شخصى به خدمت حضرت امام محمّد باقر علیه السّلام شکایت کرد کمى فرزند را آن حضرت فرمود سه روز بعد از نماز صبح و نماز خفتن هفتاد مرتبه سُبْحانَ اللّهِ و هفتاد مرتبه اَسْتَغْفِرُاللّهِ بگو و بعد از آن این آیه را بخوان اِسْتَغْفِرُواَ ربَّکُمْ اِنَّهُ کانَ غَفّارا یُرْسِلُ السّماءُ عَلْیکُم مِدْرارا وَ یُمِدُّکُمْ بِاَمْوالٍ وَبَنینَ وَیَجْعَلُ لَکُمْ جَنّاتٍ وَیَجْعَلُ لَکُمْ اَنْهارا پس در شب سیم با زن خود جماع کن که خدا پسری که خلقتش درست باشد به تو عطا می فرماید.
در کتاب نوادر الحکمه روایت کرده است که شخصى به نزد حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام آمد و گفت یابن رسول اللّه هشت دختر به هم رسانیده ام و روى پسرى ندیده ام حضرت فرمود وقتی که در میان پاى زن بنشینى دست راست خود را بر جانب راست ناف زن بگذار و سوره انّاانزلناه را هفت نوبت بخوان و بعد از آن جماع کن و چون اثر حمل ظاهر شود پس در شب ها دست بر جانب راست ناف زن بگذار و هفت مرتبه سوره انّاانزلناه را بخوان آن مرد گفت که چنین کردم و هفت پسر پى هم خدا به من روزى کرد.
از حضرت امام حسن علیه السّلام منقول است که هر که فرزند خواهد باید که استغفار بسیار گوید.


حلیه المتّقین - علاّمه محمّد باقر مجلسی رحمه الله

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.