آرامش دل -کسب آرامش ۱۳۹۰/۷/۱۳ - ۱۴۷ بازدید

برای آرام گرفتن دل باید چه کار کرد؟

دوست گرامی ، دل انسان با توبه صادقانه و خالصانه از گناهان و انجام واجبات الهی و تضرع و گریه و یاد خدا آرامش می یابد. الا بذکر الله تطمئن القلوب.
به نظرم در این صورت آرامش را خواهید یافت. این امور هم در بینش شما موثر است و هم در عمل شما و البته اگر با هم همراه باشند شما را به هدف می‌رسانند.
اما توضیح مطلب: یاد خدا تنها به معنای ذکر زبانی نیست بلکه انسان باید به صورت عملی به یاد خدا باشد یعنی در همه حال خدا را ناظر بر خود بداند. حاظری که کاملا بر ما مسلط است و از زوایای قلب ما به خوبی مطلع است.
هر چه شناخت ما از خدا بیشتر باشد، توجه ما نیزبه خدا بیشتر است به عنوان نمونه اگر انسان خود را در محضر خدایی بداند که همه کاره عالم است و البته جز خوبی برای بنده‌اش نمی‌خواهد در مقابل همه سختی‌ها احساس آرامش می‌کند چون خدا می‌بیند و می‌داند و البته جز خوبی نیز نمی‌خواهد.
این حالت تسلیم در برابر خدای متعال و توجه به دستورات او زمینه آرامش انسان است . این حالت را در خود تقویت کنید و البته بدانید که هر بدی به ما می‌رسد از جانب خودمان و اعمالمان است لکن خدای متعال بسیاری را عفو می‌کند و آنچه به ما می‌رسد نیز باعث غفران الاهی است یعنی آن گناهان را پاک می‌کند.
اگر انسان به اینجا برسد دیگر برای اتفاقات و پیش‌ آمدها غصه نمی‌خورد و ناراحت نمی‌شود بلکه خاضعانه در برابر خدا شکرگذار خواهد بود.
اما در مورد اخلاص؛ در هر کاری فقط خشنودی و رضایت خدای متعال را در نظر بگیرید. این نکته بسیار مهم است . اخلاص در عمل آرامش و طمأنینه خاصی به انسان می‌دهد و در هر شرایطی به ما کمک می‌کند. در نظر بگیرید مشکل بزرگی پیش رو دارید ولی شما در برخورد با آن و در هر قدم از برخورد با ان مشکل ، فقط رضای خدا را در نظر می‌گیرید و مطابق آن عمل می‌کنید.
یکی از آثار این روش در زندگی، مدد و یاری الاهی است زیرا خدای متعال حتما کسانی را که با این روش زندگی کنند را یاری خواهد کرد.
اما تضرع؛ تضرع به معنای اظهار ذلت وخشوع است. انسان باید خود را در مقابل خدا هیچ بداند و در مقابل خدای متعال اظهار ذلت و خشوع کند. پناه بردن به خدا سهم بسیار زیادی در آرامش انسان دارد.
گریه به درگاه الهی در هر صورت آرامش بخش است.
ایمان راسخ و توکل به خدا قسمت مهمی از آرامش انسان را تامین می کند.
بیشتر نگرانی های دینی انسان از گناهان او است و اینکه نکند در انجام واجباتش قصور یا تقصیر کرده باشد. جبران گناهان و واجبات انجام نشده, باعث آرامش انسان مومن خواهد شد.
هر روز زمانی را با خدا خلوت کنید. هر آنچه موجب ناراحتی و رنج شما می‌شود را به خدا بگویید و به او پناه ببرید . حتی اگر یک دقیقه باشد این کار را انجام دهید و تاثیر عمیق این کار را در آرامش و آرام شدن دل خود ببینید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.