آرماگدون و عرفان های نوظهور ۱۳۹۴/۳/۹

هر چند تنها کارکرد عرفان‌های نوظهور، این مطلب نمی‌باشد اما یکی از کارکردهای مهم عرفان های جدید پرداختن به پایان جهان و سرنوشت انسان ها و آینده جهان است. به همین جهت بسیاری از این جریانات موضوع انسان کامل و انسان سعادت یافته را مطرح کرده‌اند و نشانه ها و شاخص های انسان کامل را توضیح داده اند.

3277.jpgهر چند تنها کارکرد عرفان‌های نوظهور، این مطلب نمی‌باشد اما یکی از کارکردهای مهم عرفان های جدید پرداختن به پایان جهان و سرنوشت انسان ها و آینده جهان است. به همین جهت بسیاری از این جریانات موضوع انسان کامل و انسان سعادت یافته را مطرح کرده‌اند و نشانه ها و شاخص های انسان کامل را توضیح داده اند. ازا ین رو بسیاری از این فرقه ها معتقدند که هرکسی که به آموزه های آن ها عمل نماید به ساحل نجات رسیده و آن چه که باید ساحل نجات برسد نه جوامع که افرادند و اگر افراد اصلاح شوند هدف نهایی از هستی محقق شده و کمبودی وجود ندارد که منجی و قهرمانی برای برداشتن آن بار نیاز باشد. مانند وین دایر، اکهارت توله، اسکاول شین و حتی عرفان حلقه که جریانی داخلی است و خود را هم اسلامی معرفی می کند از همین دست بحساب می آید. اکهارت توله کتابی مستقل درباب آخرالزمان دارد به نام زمینی نو. این کتاب طرحی آخرالزمانی برای اداره زمین است که بر مبنای آموزه های اخلاقی و معنوی اکهارت توله نوشته شده است. در این کتاب اگر چه مصداق خاصی به عنوان منجی معرفی نشده است، اما پیش فرض نویسنده این است که اگر این طرح معنوی به مرحله اجرا برسد تکامل و سعادت آدمیان تأمین شده و بشریت به آرمان حقیقی خود دست یافته است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.