آزار و اذیت والدین -احترام والدین ۱۳۹۰/۰۸/۱۷ - ۱۴۸۵ بازدید

اگر کاری به غیر از قصد اذیت کردن پدر و مادر انجام دهیم ولی آخر اذیت شوند، آیا گناهی برای فرزند نوشته می شود؟

در پاسخ به توضیح ذیل توجه کنید : 1- اطاعت از پدر و مادر و احترام به آنها تا جایی لازم است که مغایر احکام واجب یا حرام الهی نباشد. لذا اگر پدر و مادر انجام عمل حرام مانند خوردن شراب و یا ترک فعل واجبی مانند نماز و روزه را از فرزند خواهان باشند نباید از آنها پیروی نماید.2- اما در سایر موارد اعم از کارهای مباح و یا مستحب و مکروه بلکه واجبات کفایی (یعنی واجباتی که بر همه انجام آن واجب است مگر اینکه عده ای به این کار اقدام کنند که در این صورت از گردن بقیه ساقط می گردد) قدر مسلم از وجوب اطاعت امر و نهی والدین، مواردی است که مخالفت با آنها موجب اذیت و ناراحتی آنها گردد و خاطر آنها آزرده و قلبشان شکسته شود، در این صورت مخالفت با ایشان حرام و گناه کبیره است. چون مصداق عاق والدین است .
3- بنابراین تنها در صورتی که بی توجهی به حرف آنها باعث آزار و اذیت آن ها شود، این عمل شرعا درست نیست، ولی اگر باعث اذیت نمی شود، حرام شرعی نیست اگر چه از نظر اخلاقی احترام به گفته آنها خوب و موجب رضایت الهی است. مثلا هر گاه فرزند بخواهد به سفر غیر واجبی برود و والدین در اثر ترس از آسیب دیدن او یا در اثر طاقت دوری او را نداشتن، او را از این سفر نهی کنند به گونه ای که مخالفت با آنها، موجب ناراحتی و آزردگی آنها گردد، در این صورت این سفر حرام و معصیت است.
4- پس به طور خلاصه هر موردی که مخالفت پدر و مادر سبب اذیت و خشم آنها گردد حرام است مگر آن که اطاعت آنها فرزند را به سختی و حرج بیندازد و یا موجب ضرر فوق العاده دینی یا دنیوی گردد مثل این که فرزند را از ازدواج منع کنند در حالی که فرزند نیازمند ازدواج است و یا فرزند را امر به طلاق همسرش کنند و این مستلزم خسارت سنگین فرزند است، در این گونه موارد اطاعت آنها واجب نیست. ولی به طور کلی در غیر این موارد تا ممکن است باید اوامر ایشان را اطاعت کرد و از مخالفت با آنها پرهیز نمود خصوصا در مواردی که والدین به مصلحت اولاد، امر و نهی می کنند.(رجوع کنید به گناهان کبیره، شهید دستغیب، ج 1، حقوق والدین).
5- کار شما هرچند با قصد اذیت والدین انجام نشده ولی اگر می دانسته اید که منجر به اذیت آنها می شود در صورتی که واجب شرعی و یا ضروری نبوده نباید انجام می گرفت اما اگر خود شما هم تصور نمی کردید که موجب اذیت انها می شود گناه محسوب نمی شود.
6- در هر صورت سعی کنید با خدمت و احترام به آنها این اذیت را جبران نمایید و انها را خوشحال و خرسند کنید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.