آزمون و خطا، روش یادگیری ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۳۳ بازدید

پسر بیست ساله هستم و سوالم اینه که آیا ما در این دنیا برای این که پخته بشویم و سردی و گرمی روزگار رو بچشیم باید خطا کنیم و تجربه کنیم مثلا من برم زنا کنم بعد بگم زنا خیلی بده دیگه انجامش نمیدم و امثال اینها؛ یعنی برم خطا رو انجام بدم تا بهش رسیدم میفهمم که اشتباه هست آیا باید اینجوری باشه؟
خوب به غیر شما هم کسی نیست که این مطالب و مهارت های زندگی رو یادمون بده ؟!

پرسشگر عزیز و ارجمند!
اگرچه آزمون و خطا یکی از روش های یادگیری و حل مسئله است؛ اما روش آزمون و خطا یک روشِ غیر سیستماتیک است که بینش، نظریه یا روش‌های سازمان یافته را به کار نمی ‌بندد و در این روش اندیشه، یادآوری، استدلال، تصورات ذهنی و بینش جایی ندارد.
معمولاً افراد کندذهن و غیرباهوش از این روش استفاده می کنند؛ افراد باهوش معمولاً راه میانبر را در پیش می گیرند و از تجارب و حاصل علم و کوشش دیگران بهره می جویند، ضمن اینکه انسان عمر طولانی و وقت سرشار ندارد که همه امور زندگی و زندگانی را با آزمون و خطا به دست آورد؛ پس ناگزیر باید از دسترنج و تجارب دیگران استفاده کند.
خوشبختانه امروزه دربارۀ مهارت های زندگی و بسیاری از مهارت های دیگر کتاب های خوبی نگاشته شده، دوره ها و کارگاه های آموزشی دایر است؛ شما هم می توانید با مطالعه این نوع کتاب ها و یا شرکت در این نوع کارگاه در زمینه های مختلف مهارت آموزی داشته باشید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید