آمار ادیان جهان ۱۳۸۶/۱۰/۱۶ - ۶۸۲۰ بازدید

من یه آماری به صورت درصد در مورد ادیان مردم جهان می خواستم ؟ مثلا اینکه چند درصد مردم مسلمان یا شیعه هستند؟

آمار دقیقی از درصد گرایش مردم به ادیان در دست نداریم. ولی آنچه که از داده های اجتماعات امروزه بشری استفاده می شود این است که گرایش مردم به ادیان الهی به ویژه دین اسلام افزایش چشمگیری یافته است. در اینجا توجه شما را به اطلاعاتی که چند سال پیش منتشر شد، جلب می کنیم:
یکم. مردمان بی‌دین در رتبه سوم با ۱۶% جمعیت جهانی قرار دارند. جالب آن که نیمی از این افراد به خدا اعتقاد دارند، اما مذهبی را برای خود به رسمیت نمی‌شناسند.اگرچه در غرب کلیه کلیساهای مسیحیان خیز بلندی برای تبلیغ مسیحیت در دنیا برداشته و شدت بیشتری به فعالیت های خود داده‌اند، اما هنوز مسلمانان که پایبندی آنها بیشتر و تشتت و اختلاف آرا در آنها به مراتب کمتر از ادیان دیگر است، با تمامی فقر مالی و مشکلات کشورههای اسلامی رتبه دوم را در جامعه جهانی از آن خود نموده است.به گزارش شیعه نیوز به نقل از بازتاب، بر پایه بررسی‌های به‌عمل آمده توسط کارشناسان و آمارگیران جهانی و استنتاجات انجام‌شده از آمار و اطلاعات کشورها، هم اکنون پیروان دین مسیحیت ۳۳ درصد کل جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. اما تشتت آرا در این دین که در اغلب موارد نهی و انکار دیگری را به‌صورت ریشه‌ای در مقررات خود دارند، از کلیه ادیان دیگر بیشتر است.کاتولیک‌ها، پروتستان‌ها، ارتدوکس‌های شرقی، پنته کوستال‌ها، انگلیکان‌ها، مونوفیزیست‌ها، ای‌ای‌سی ها، سنت لاتردی‌ها، شاهدان جیوها، کوئیکرزها، ای.‌او.جی‌ها و نومینال‌ها هواداران گوناگون فرقه‌های این دین را تشکیل می‌دهند.اسلام با سهم ۲۱ درصد از جمعیت دنیا که شامل سنی‌ها و شیعیان و چند فرقه دیگر می‌شود، در رتبه دوم قرار دارد.مردمان بی‌دین در رتبه سوم با ۱۶ درصد جمعیت جهانی قرار دارند که شامل منکرین خداوند، مردمان سکولار و افرادی که مذهب خود را آشکار نمی‌نمایند هستند. جالب آن که نیمی از این افراد به خدا اعتقاد دارند، اما مذهبی را برای خود به رسمیت نمی‌شناسند.بر اساس این گزارش، هندوئیسم در رتبه چهارم با ۱۴درصد قرار گرفته است، پس از آن بودیسم با ۶ درصد و سنت چینی هم با ۶ درصد جمعیت جهانی و همچنین مذاهب درونزایی ابتدایی آفریقایی و سنت‌های آفریقایی نیز شامل ۶ درصد جمعیت جهانی می‌باشند.همچنین سیکیسم با ۳۶ صدم درصد جمعیت جهان در رتبه‌های بعدی قرار دارد و دین معروف یهودیت هم با ۲۲ صدم درصد جمعیت جهانی در انتهای لیست ادیان معتبر قرار می‌گیرد.
(منبع : http://www.shia-news.com/ShowNews.asp?Code=۸۶۰۴۱۵۰۵ )
دوم . رشد اسلام
بنا بر اطلاعات معتبر وگزارش های مستند نفوذ اسلام در قاره اروپا روز به روز در حال افزایش است. (۱)
برخی از شخصیت های فرهنگی اروپا در این باره اظهار می کنند :«ما شاهد افزایش باورنکردنی تعداد مسلمانان در قاره اروپاییم وهر ساله تعداد زیادی در اروپا به اسلام می گروند.» (۲)
پرفسور «اشناین باخ» محقق و سرشناس معروف آلمانی در سخنرانی خود در سمیناری در دانشگاه آزاد برلین با بیان این که «اروپای آینده ،اروپای سیاسی واقتصادی وحتی تاریخی نخواهد بود» اظهار داشت:
آینده اروپا مانند گذشته اش نیست ،ادیان جهان به خصوص اسلام در آینده نقش موثری خواهند داشت ودیگر نمی توان آینده اروپا را اروپایی مسیحی تصور کرد.(۳)
روزنامه ایل جورنالد چاپ ایتالیا با چاپ مقاله ای با عنوان« اسلام اروپا را تسخیر می کند» با صراحت می نویسد:
«اگر اوضاع به همین منوال پیش برود تا دویست سال دیگر اروپا مسلمان خواهد شد وتمامی شاخص ها از جمله رشد جمعیت این پیش بینی را تایید می کند».
این روزنامه می افزاید : «با گسترش اسلام خواهی در میان شهروندان اروپایی کشورهایی چون فرانسه ، انگلیس، آلمان ،سوئد، اتریش ،هلند ، ایتالیا ، اسپانیا، دانمارک و.... به فهرست کشورهایی که شاهد ازدیاد سریع آمار تازه مسلمانان می باشند پیوسته اند.
پژوهشگران بر این عقیده اند:« اسلام با سرعت خیره کننده ای اروپا را به تسخیر خود در می آورد. هم اکنون تعداد مسلمانان در انگلیس ،آلمان وفرانسه به چهار تا شش ملیون رسیده ودر کشورهای دیگر اروپایی نیز صدها هزار مسلمان زندگی می کنند.»(۴)
در اروپا قبل از سال ۱۹۷۹ تشکیلات بسیار وسیع اسلامی وجود نداشت . اماامروزه هیچ کشوری در اروپا نیست که در یک شهر آن چند تشکیلات اسلامی وجود نداشته باشد . مثلا در شهر منچستر انگلیس شانزده تشکیلات اسلامی وجود دارد ، در اتریش ۸۵ مسجد وتنها در وین پایتخت آن ۳۳ مسجد وجود دارد.
اکنون در تمام اروپا حدود ۲۵-۳۰ ملیون مسلمان وجود دارد.
در انگلستان شاهد پارلمان ویژه مسلمانان هستیم ودر پارلمان هلند و آلمان نماینده مسلمان داریم ، این در حالی است که این آمار از سوی منابع دولتی تایید شده است. (۵)
وضع در تمام کشورهای اروپایی از همین قرار است وبه خاطر طولانی نشدن از پاسخ به همین مقدار اکتفا می کنیم.
برای اطلاع بیشتر مراجعه کنید به کتاب عصر امام خمینی نگارش میر احمدرضا حاجتی.
پی نوشت ها:
۱) روزنامه آلموندو، چاپ اسپانیا، به نقل از هروه لگرانداز، از رهبران مسیحی فرانسه، ابرار، ۲۸/۸/۱۳۷۰.
۲) احمد هوبر، روزنامه نگار واندیشمند تازه مسلمان سوئدی، در مصاحبه با کیهان هوایی، ۱/۱/۱۳۷۵.
۳) سمینار مذکور در تاریخ ۳/۴/۱۳۷۹ برگزار گردید( ماهنامه رایزنی جمهوری اسلامی ایران در آلمان مورخ ۵/۵/۱۳۷۵.
۴) الکسی مالاشنکو، محقق علوم اسلامی بنیاد کارانگی(شعبه روسیه)، روزنامه کیهان، ۴/۵/۱۳۷۸.
۵) پرفسور محمد حسین هدی: ماهنامه اسلام و غرب، دفتر تحقیقات اسلامی وزارت امور خارجه ش ۲۸ آذر ۱۳۷۸.
(منبع :http://www.pasokhgoo.ir/fa/node/۴۴۷۹ )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.