آمریکا و برجام- حزب دموکرات- جمهوری خواه- برجام - ترامپ- دیوانه بازی های نمایشی ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۱۷۲ بازدید

بسم الله الرحمن الرحیمبا سلام و عرض خسته باشید.با تو جه به اینکه ترامپ قبل انتخابات آمریکا تهدید کرده بود که برجام راپاره می کند ولی از سوی دیگر سیاستمداران دیگر امریکا (دمکرات ها )بر پایبندی به برجام تاکید می کنند و نمی خواهند این توافقنامه لغو شود میخواستم بدانم که آیا اختلاف های دو حزب رقیب آمریکا در رابطه با برجام واقعی است یا فقط ظاهر سازی برای فریب ایرانیان و تغییر دیدگاه آن ها نسبت به دمکرات ها است؟چون حضرت آقا در سخنرانی های اخیرشان دیوانه‌بازی‌های نمایشی را به کار بردند میخواستم بدانم که منظور اقا از این فرمایششان دقیقا چیست؟

گرچه در میان دو حزب دموکرات و جمهوری خواه آمریکا در مورد برجام اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما در اصل توافق هر دو حزب بر اعمال فشار بر کشور ما و جلوگیری از پیشرفت و نفوذ منطقه ای آن اختلافی وجود ندارد. هر دو حزب در این که کشور ما نباید تا حد امکان از منافع برجام بهره مند شود، اتفاق نظر دارند و تاکتیک و روش آنها متفاوت است در عین حال سیاستی که این کشور دنبال می کند، ایجاد تأخیر و گذشت زمان و دست به دست کردن برجام بین رییس جمهور و کنگره و حالت صبر و انتظار است که این شیوه موجب می شود تا کشورها و شرکت های خارجی در معاملات و سرمایه گذاری خود با کشور ما تردید داشته باشند و این بهترین شیوه در مواجه با برجام است که ضمن حفظ ظاهری برجام و جلوگیری از متوجه شدن پیامدهای خارج شدن از توافق به این کشور، کشور ما را از منافع برجام محروم نماید و سعی کند تا هزینه نقض برجام را متوجه کشور ما نماید .
برای آشنایی بیشتر به بررسی سیاست‌های رسمی حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا در قبال ایران و «برجام» می پردازیم و این دو حزب در جلسات گردهمایی برای معرفی نامزدهایشان برای رقابت در انتخابات ریاست‌ جمهوری اخیر ، سندهای رسمی سیاست‌گذاریشان را به تصویب رساندند. که سیاست‌های آنها در قبال ایران و برجام در چهار سال آینده را مشخص می‌کند.
هر دو سند در بخش سیاست خارجی به تشریح خط مشی احزاب اصلی آمریکا در برابر ایران به طور کلی و «برجام»، به طور اخص می‌پردازند.
- حزب جمهوری‌خواه
سند «سیاست اعلام‌شده حزب جمهوری‌خواه 2016» که روز 29 تیرماه تصویب شد، توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 موسوم به «برجام» را توافقی شخصی بین رئیس‌جمهور آمریکا و شریکان مذاکره‌کننده‌اش خوانده و اجرای آن را برای رئیس‌جمهور بعدی این کشور غیرالزام‌آور می‌داند.
در یکی از سرفصل‌های این سند با عنوان «چالش‌هایِ خاورمیانه در حال تغییر» آمده است: «خاورمیانه، اکنون نسبت به هر زمان دیگر از زمان جنگ جهانی دوم خطرناک‌تر است. روسای جمهور دو حزب، علی‌رغم اختلافاتشان، همواره منافع ملی آمریکا، اعتماد دولت‌های دوست و امنیت اسرائیل را در اولویت قرار داده‌اند.
در ادامه این سند درباره «برجام» آمده است: «ما، توافق دولت با ایران برای برداشتن تحریم‌های بین‌المللی و روانه کردن صدها میلیارد دلار پول به سمت ایران را توافقی شخصی بین رئیس‌جمهور و شریکان شخصی‌اش دانسته و آن را برای رئیس‌جمهور بعدی غیرالزام‌آور می‌دانیم.
اعضای حزب جمهوری‌خواه تصریح کرده‌اند که «برجام» بدون به دست آوردن تأیید دو سوم سنا، الزامات مربوط به «معاهده را ندارد.
در این سند بعد از بیان اینکه رئیس‌جمهور بعدی آمریکا الزامی به اجرای «برجام» نخواهد داشت، آمده است: «باید همه گزینه‌ها را برای مقابله با وضعیتی که امنیت، منافع و بقاء دوستان ما را به صورت جدی تهدید کند، زنده نگاه داریم.
- حزب دموکرات
حزب دموکرات آمریکا، سند راهبردی سیاست‌گذاری‌اش را روز 5 مرداد در اولین جلسه گردهمایی چهار روزه برای معرفی «هیلاری کلینتون» به عنوان نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به تصویب رساند.
گزارش‌ها حاکی از این است که تنظیم لحن و محتوای این سند با مشارکت 187 نفر از اعضای برجسته حزب دموکرات صورت گرفته است.
در بخش مربوط به ایران از این سند آمده است: «ما از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنیم، چرا که (این توافق) همان‌طور که با قدرت اجرا و اعمال می‌شود، تمامی مسیرهای ایران به سمت بمب را بدون توسل به جنگ از بین می‌برد»
سند سیاست‌گذاری حزب دموکرات، به علاوه تصریح می‌کند با دیدگاه دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه مبنی بر ترک میز مذاکراتی که برنامه هسته‌ای ایران را برمی‌چیند، مخالف است.
در این سند آمده است: «ما با دیدگاه دونالد ترامپ مبنی بر خروج‌مان از توافقی که برنامه هسته‌ای ایران را به صورت صلح‌آمیز برمی‌چیند، مخالف هستیم»
سند راهبردی سیاست‌گذاری حزب دموکرات در ادامه تصریح می‌کند: «ما کار این دولت (اوباما) برای حصول اطمینان از اینکه ایران هرگز به سلاح اتمی دست پیدا نمی‌کند را ادامه می‌دهیم و در صورت انجام چنین اقدامی از سوی ایران، تردیدی برای توسل به اقدام نظامی نخواهیم کرد.»
اعضای حزب دموکرات، تصریح کرده‌اند با نقش «مخرب ایران در منطقه» نیز مقابله خواهند کرد. این سند، همچنین به استفاده از تحریم‌ها در برابر ایران اذعان کرده است.
دموکرات‌ها با نقش مخرب ایران در منطقه مقابله خواهند کرد و تحریم‌های غیرهسته‌ای را با قوت اعمال و در صورت لزوم آنها را تشدید خواهند کرد
اعضای حزب دموکرات، با ایران را «کشور پیشرو در حمایت از تروریسم» خوانده و تهران را به نقض حقوق بشر متهم کرده‌اند. این سند همچنین تصریح می‌کند ایران هولوکاست را انکار کرده و برای نابودی اسرائیل تلاش می‌کند. دموکرات‌ها علاوه بر این ادعاکرده‌اند «رد پای ایران در تمامی درگیری‌های خاورمیانه دیده می‌شود.»
بخش دیگری از سند سیاست‌گذاری دموکرات‌ها تأکید می‌کند: «دموکرات‌ها از فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه از جمله پشتیبانی این کشور از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌‌الله و حماس جلوگیری کرده، با برنامه موشکی ایران مقابله می‌کنند؛ (دموکرات‌ها) توانمندی‌های شریکان در خلیج (فارس) را تقویت و اطمینان حاصل خواهند کرد که اسرائیل همواره توانایی دفاع از خودش را خواهد داشت.»
در بخش پایانی بخش ایران از این سند آمده است: «در نهایت دموکرات‌ها این را می‌دانند که مردم ایران به دنبال آینده‌ای روشن‌تر برای کشورشان و تعامل بیشتر با جامعه بین‌المللی هستند. ما از فرصت‌های مبادلات فرهنگی، آموزشی و سایر انواع تبادلات با مردم ایران، استقبال می‌کنیم.»
www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950507000053))
تعبیر « دیوانه بازی های نمایشی» که مقام معظم رهبری در مورد رفتار ترامپ به کار بردن بیانگر سیاست های پشت پرده ، رفتارهای وی است سؤال این است آیا کشوری که خود را هژمون برتر جهان می داند و مردم خود را مردمی باهوش و فرهیخته می شمرد می تواند فردی را به عنوان رئیس جمهور برگزیند که هزینه‌های کشورداری را بالا برده و افول قدرت آن را بدنبال داشته باشد؟
طبیعتا پاسخ منفی است. آنچه قابل تحلیل و بررسی است این است که بنظر می رسد در بدو شروع بکار دولت جدید آمریکا؛ یک صدای واحد و هماهنگ مبنی بر عدم تعادل روحی و روانی شخص رئیس‌جمهور آمریکا شنیده می شود که این موضوع توسط رسانه‌های آنها نیز همچنان در حال پمپاژ به افکار عمومی دنیا است. افرادی که با اصول اولیه کشورداری و مدیریت آشنایی دارند بخوبی می‌دانند هرگونه تصمیم‌گیری نهایی در هر زمینه‌ای لازم است از پیش توسط تیمی که عنوان تصمیم‌ساز به آنها اطلاق می شود بررسی و پرداخته شود. یک پایه اصلی تصمیم سازان در آمریکا در دولت‌های مخلف –چه جمهوری خواهان و چه دموکرات ها – لابی پولدار صهیونیسم و مشخصا کمیته روابط عمومی آمریکا- اسرائیل (American Israel Public Affairs Committee) مشهور به آی‌پک می باشد. دیگر پایه تصمیم‌ساز در آمریکا تیم مشاورین و حزبی است که رئیس‌جمهور از آن برخاسته است.
این گروه براساس آرمان ها و ارزش های مورد نظر خود اقدام به برنامه ریزی و تدوین راهبرد برای کشور و سیاست های جهانی آمریکا می کند. گواه بر این مدعا نیز در یک بررسی ساده اولیه در موضع‌گیری‌های آقای ترامپ و بوش پسر- هر دو برخاسته از جمهوری‌خواهان- قابل اثبات است. تحلیل گفتمانی و سیاست‌ورزی بوش پسر و آقای ترامپ شما را به آبشخوری واحد می‌رساند که می تواند آرمان‌ها و ارزش‌های جمهوری خواهان آمریکا را در نگاه شما ترسیم نماید.
پایه اصلی دیگر تصمیم‌سازی برای دولت‌مردان آمریکا ارزش‌ها و آرمان‌های آمریکایی است که بخش عمده آن برخاسته از تفکر هژمون برتر این کشور در جهان می‌باشد. لذا این خطاست که ما فکر کنیم کشوری با این عقبه فکری و مالی، فقط یک فرد تصمیم گیرنده نهایی در امور مختلف کشور است . اما اینکه چه سیاستی پشت این دیوانه‌بازی‌های نمایشی ترامپ نهفته است فعلا کاملا بر کسی بیرون از آمریکا مشخص نیست لیکن آنچه قابل تبیین و پیش‌بینی است اینکه دلیل این راهبرد دیوانه‌بازی‌ها با گذشت زمان دوره ریاست جمهوری ترامپ خود را نشان خواهد داد ، هر چند نباید از ویژگی های شخصیتی و تربیتی هر فردی نیز غافل ماند . (www.farsnews.com/13961020000570)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.