آموزه مسیح «پسر خدا» ۱۳۸۷/۰۵/۱۷ - ۵۲۳ بازدید

مسیحیان از پیامبران تا مسیح رو قبول دارند و اون رو فرزند خدا می دانند چون با عمل زناشویی به وجود نیامده (روح خدا در حضرت مریم دمیده شده ... ) دلیل برای رد این تفکر بیاورید. لطفا ذکر مدرک از هر دو طرف باشه.

برای پاسخ به سوال چند نکته قابل توجه است:
۱. اگر قرار باشد هر جا که خداوند خلقت مستقیم صورت داده و از راه زناشویی صورت نگرفته است پدر نامیده شود باید خدا را پدر همه عالم دانست. حضرت آدم و حوا نیز از راه طبیعی ایجاد نشده اند و کسی نگفته است که خدا پدر آدم(ع) است.
۲. بر فرض که مولد را پدر بگذاریم باید جبرئیل را پدر بدانیم چون جبرئیل به صورت فرشته بر مریم آشکار شد لذا پدر نامیدن خداوند وجهی ندارد.
۳. در آن زمان مردسالاری به شدت حاکم بوده است و نقش زن در توالد و تناسل نیز کم ارزش دانسته می شد، خداوند با انجام این معجزه نقش زن را آشکار ساخت تا نشان دهد که زن هم در توالد نقش دارد و آن روحیه مردسالارانه که زن را بی ارزش می دانست محکوم کند.
درباره دلائل مسیحیت برای عقیده به پسر خدا دیدگاه های متفاوت است. برخی از افراد عوام به ظاهر داستان تولد حضرت عیسی توجه کرده و از آنجا که بدون پدر آفریده شدند او را پسر خدا می دانند. و خدا را پدر می دانند. ولی خواص از افراد مسیحی می گویند پسر بودن حضرت عیسی مربوط به مقام و منزلت معنوی اوست و ارتباطی به آفریده شدن بدون پدر او ندارد. در هیچ جای عهد جدید پسر بودن به معنای تولد جسمانی و طبیعی نیست و عیسی از نظر جسمانی فرزند داود دانسته شده است. لذا استعمال آن مجازی است و به معنای حقیقی پسر و پدر بودن را ندارد. ولی به این معنی هریک از انبیا و اولیای الهی همین وضعیت را دارند و شأن اختصاصی حضرت مسیح نیست.البته در بین دانشمندان مسیحی دیدگاه های متفاوت است.
برای آشنایی بیشتر ر.ک:
پسر خدا در عهدین و قرآن، عبدالرحیم سلیمانی اردستانی.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.