آنچه نباید در جلسه خواستگاری گفت ۱۳۹۲/۱/۱۸ - ۴۴ بازدید

خواهر گرامی، از اینکه اعتماد شما به ما باعث درمیان گذاشتن خصوصی ترین مسائل زندگیتان با ما شده است، به خود می بالیم. از بروز این مشکل و پیامدهای ناگوار آن برای شما بسیار متأثر و ناراحت شدیم، امیدواریم که بتوانید با برخورد صحیح و منطقی با آنچه پیش آمده، عوارض آن را به حداقل برسانید.
خواهر گرامی، از اینکه اعتماد شما به ما باعث درمیان گذاشتن خصوصی ترین مسائل زندگیتان با ما شده است، به خود می بالیم. از بروز این مشکل و پیامدهای ناگوار آن برای شما بسیار متأثر و ناراحت شدیم، امیدواریم که بتوانید با برخورد صحیح و منطقی با آنچه پیش آمده، عوارض آن را به حداقل برسانید.
شما پشیمانی خود را با توبه و عدم تکرار آن، ثابت نمودید. این یعنی بخشش خدای مهربان. تردید نکنید که او از گناهان و خطاهای شما گذشته است و دوست دارد زندگی بانشاط و سعادتمندی داشته باشید. به همین دلیل است که در آیه ۷۰ سوره فرقان بیان شده است: «إِلاَّ مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلاً صالِحاً فَأُوْلئِکَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِیماً؛ مگر کسانى که توبه کنند و ایمان آوردند و عمل صالح انجام دهند که خداوند گناهان آنان را به حسنات تبدیل مى کند؛ و خداوند همواره آمرزنده و مهربان است». تصمیم بگیرید در هیچ شرایط و با هیچ توجیهی، برای لذتی کوتاه، زندگی بینهایت خود را ویران نکنید و برای عبور از ناآرامیهای زندگی، دل به فضل الهی داشته باشید. مراقب باشید شیطان با این توجیهات و وسوسه‌های تاریک و غم‌آلود که «خدا تو را نمی‌بخشد»، «تو دیگر دختر پاکی نیستی» و ...، از حلقه دوستان خدا بیرونتان نکند. دقت کنید که این فکر شیطانی، بسیاری را از ادامه مسیر خوبی‌ها ناامید کرده است. آیا این توهین به رحمت خدا نیست که گناه ما را بخشیده اما خودمان نبخشیده‌ایم؟
بعدها هم اگر گرفتار گناه شدید، گوش به فرمان خدا (توبه) باشید؛ حتی اگر بارها تکرار شد. در همان لحظات احساس تنفر از گناه نیز با نگاهی شرمنده و عزمی برای عدم تکرار، امیدوار به رحمت خدا باشید و قدر لحظات با او بودن را بدانید، لحظات نابی چون نماز، چون سجده، چون ... همه توانتان را بگذارید تا در وظایف پیش رو موفق باشید؛ تحصیل، معرفت، عبادت، ارتباطات اجتماعی و ... .
در مورد صحبت‌های جلسه خواستگاری نیز همانطور که می‌دانید ازدواج یکی از مهمترین حوادث زندگی است و نقش بسیار مهمی در همه ابعاد زندگی انسان دارد. برای یک ازدواج موفق لازم است که طرفین آگاهی و شناخت خوبی نسبت به یکدیگر بیابند و یکی از راه های آشنایی بیشتر دختر و پسر صحبت های آندو در خواستگاری است که اگر در این گفتگوی کوتاه اما با ارزش مسائل و نکات ضروری و با اهمیت مطرح گردد می توان از آن بهره های خوبی برد. پس هریک از طرفین خواستگاری این حق را دارد که در مورد گذشته طرف دیگر، مطالبی را جویا شود هرچند متّه به خشخاش گذاشتن و دقت وسواس گونه و شکاکانه را نهی می‌کنیم. اگر چه صداقت و درستی مایه ثبات یک ازدواج می باشد اما در برخی موارد بازگو نکردن مسایل واقعی، دروغ به شمار نمی آید مثلا در صورتی که فردی در گذشته رابطه غیر شرعی با دیگری داشته و از طرفی از عمل خود به شدت پشیمان می باشد در این صورت می تواند به خواستگار خود پاسخ عدم رابطه را بدهد. اشتباهی که بعضی از دختران و پسران در جلسه خواستگاری مرتکب می‌شوند این است که همه گذشته خود را (که بعضا همراه با اتفاقات، رفتارها، صفات یا ارتباطات غلطی بوده است که اکنون از آنها ناراحت و پشیمانند) به بهانه صداقت یا جلب اعتماد طرف مقابل، مطرح می‌کنند حال آنکه این عمل در بسیاری موارد اثر عکس داشته که نتیجه منفی آن در همان زمان (به صورت طبیعی خواستگاران با شنیدن این گونه مسائل از ازدواج کردن با شخص مورد نظر منصرف می شوند) یا در زندگی مشترک، دامنگیر طرفین خواهد شد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که با هیچکس (حتی کسی احساس می‌کنید به شما نزدیک و بسیار رازدار است) در این مورد صحبت نکنید، حتی نباید به بهانه صداقت با خواستگاران خود نیز درمیان بگذارید.
پس هرگز مدیون همراه زندگی آینده‌تان نخواهید بود چون این نگفتن، دستور شرع است و شما اکنون، دختری پاک و مؤمن و لایق همراهی فردی دارای معیارهای کامل عقلی و دینی در زندگی‌ای شاد و آرام هستید.
خواهر محترم، تنها با عقلی عاشقانه و عشقی عاقلانه، و در پرتو آموزه‌های دین، می‌توان به قله‌های موفقیت و آرامش رسید.

نویسنده : عباسعلی هراتیان

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
از اظهار نظر و رهنمودی که برای این پرسشگر داشتید، سپاسگزاریم.
مخاطب گرامی، شما با توبه حقیقی قطعاً بخشیده شده اید؛ پس این حس گناه را دیگر کنار بگذارید و همانگونه که خدا دستور داده زندگی کنید. این وسوسه های شیطان است که به شما القا می کند که از خدا دور شده اید و ... تا مانع زندگی سالم و شاداب و خداپسند شما گردد؛ مهربانی و بخشش خداوند نامحدود است و در فهم محدود ما انسان ها نمی گنجد. شما با توبه از گناه گذشته، گویی کودکی پاک و تازه متولد شده هستید.
میهمان
سلام دوست عزیز.منم۲۱ سالمه و دختر هستم.منم در دوران راهنمایی با پسری در حد تلفن رابطه داشتم ولی از همان موقع دچار عذاب وجدان بودم.چرا؟چون در یک خانواده ی مذهبی بزرگ شده بودم و همواره یک سری حدود برایم مشخص بود.اما یکدفعه به خودم امدم و حجاب کامل را انتخاب کردم و توبه کردم.تا ۴-۵ سال بعد از ان بازهم عذاب وجدان واحساس گناه داشتم ولی به گفته ی حاج اقایی که به مدرسه ی ما امد به حضرت زهرا توسل کردم و ائمه وخداروشکر توانستم انرا فراموش کنکم ولی دوباره هم حس گناه دارم با اینکه مرتکب گناهی نشده ام ولی حس میکنم ازخدادور شده ام ولی به امید استفاده از فرصت های معنوی ایجادشده مثلا ولادت ها و شهادت ها زندگی میکنم تو هم مطمئن باش اینکه یه دفه منقلب شده ای حتما خدا و امام زمان حواسشون بهت بوده که اینجور شدی پس خدارو شکر کن و این وسوسه های شیطانی رو به خودت راه نده و از این فرصتها به خوبیاستفاده کن

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.