آهنگ صدا و سیما-پخش موسیقی-احکام موسیقی ۱۳۸۷/۷/۲۲ - ۲۴ بازدید

گاهی از صدا و سیما و یا نوار ضبط صوت، آهنگ هایی پخش می شود که به نظر می رسد مناسب با مجالس لهو و خوش گذرانی است ؛ در حالی که در نظر دیگران این چنین نیست! آیا می توانم آنان را از گوش دادن به آن منع کنم؟
همه مراجع: بر شما واجب است به آن گوش ندهید ؛ ولى نهى دیگران، مبتنى بر این است که آنان هم آن را موسیقى حرام بدانند. فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۹۲۹ ؛ خامنه اى، اجوبة الاستفتاءات، س ۱۱۴۰ ؛ امام، تحریر الوسیله، ج ۱، القول فى شرایط وجوبهما، م ۲ ؛ وحید، منهاج الصالحین، ج ۲، م ۱۲۷۱، الرابع ؛ تبریزى، منهاج الصالحین، ج ۱، م ۱۲۷۱، الرابع ؛ سیستانى، منهاج الصالحین، ج ۱، م ۱۲۷۱، الرابع ؛ صافى، جامع الاحکام، ج ۲، س ۱۴۷۵ ؛ دفتر: بهجت، نورى، مکارم.
تبصره. یکى از شرایط وجوب فریضه امر به معروف و نهى از منکر، آن است که حرام بودن منکر، درباره انجام دهنده آن ثابت باشد و یا او بر گناه اصرار ورزد. فرض مسأله در جایى است که موسیقى یاد شده، در نظر دیگران از نوع موسیقى حلال است ؛ در نتیجه نهى از منکر در اینجا ساقط مى شود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.