آیاتی که حضرت علی(ع) هنگام تولد قرائت فرمود ۱۳۹۰/۰۵/۰۷ - ۲۳۸۲ بازدید

آیاتی که حضرت علی(ع) هنگام تولد قرائت فرمود چه بود؟

در برخی از روایات از امام صادق ـ علیه السّلام ـ نقل شده زمانی که فاطمة بنت اسد از کعبه خارج شد، علی ـ علیه السّلام ـ خطاب به حضرت محمد(ص) فرمودند: «السلام علیک یا أبه و رحمة الله و برکاته»، یعنی: سلام و رحمت خداوند بر تو ای پدر، سپس با کمی مکث فرمود: بسم الله الرحمن الرحیم، قد افلح المؤمنون(1)... . و پیامبر گرامی اسلام هم بعد از آن فرمودند: حقا که مؤمنین به وسیلة‌تو رستگار شدند، به خداوند سوگند، تو امیر آنانی و با علمت بر آنان حکومت می کنی! و آنان مطیع تو خواهند شد، به خدا سوگند تو راهنمای آنان هستی و به وسیلة تو هدایت می شوند.(2) علامه مجلسی در روایتی دیگر از امام صادق ـ علیه السّلام ـ چنین نقل می کند: زمانی که ابوطالب فرزندش را دید خوشحال شد و حضرت علی ـ علیه السّلام ـ به او سلام کرد. سپس پیامبر اسلام وارد شده و به محض ورود حضرت محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ علی ـ علیه السّلام ـ تکانی خورد و برای پیامبر لبخند زد و گفت: السلام علیک یا رسول الله و رحمة الله و برکاته. و بعد از کمی مکث این آیات را قرائت کرد: (بسم الله الرحمن الرحیم × قد افلح المؤمنون× الذین هم فی صلاتهم خاشعون)(3) سپس رسول خدا فرمود: حقا که مؤمنین به وسیله تورستگار شدند، سپس حضرت علی ـ علیه السّلام ـ دنبالة آیات را خواندند تا (اولئک هم الوارثون × الذین یرثون الفردوس هم فیها خالدون) (4) و بعد از آن پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود، بخدا سوگند تو امیر آنانی و با علمت بر آنان حکومت می کنی! به خدا سوگند تو راهنمای آنانی و به وسیله تو هدایت می‌شوند.(5)
طبق روایات مذکور آیاتی را که علی(ع) در بدو تولد قرائت نمودند آیات اولیه سوریه مومنان «قد افلح المؤمنون»(6) بوده تا آیة شماره 10 یعنی (هم فیها خالدون).
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. علی مولود کعبه، محمد اردوبادی.
2. نگاهی کوتاه به زندگاین امام علی(ع)، علی آقا نوری.
3. امام اول حضرت علی(ع)، شیر علی بیات.
4. شرح زندگانی حضرت علی(ع)، مهدی پیشوایی.
5. زندگانی حضرت علی(ع)، محمد علی خلیلی.
-----------------------------------------
(1) . مومنون/1.
(2) . علامه مجلسی، بحارالانوار، دارالکتب الاسلامیه،ج 35، ص18، مناقب آل ابی طالب،‌ج 2، ص174.
(3) . مومنون/2.
(4) . مومنون/10.
(5) . همان، ج 35، ص30؛ امالی شیخ طوسی، چاپ کتابخانه اسلامیه، ص 706.
(6) . مومنون/1.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.