آیات حجاب و پوشش مو ۱۳۹۲/۰۲/۰۳ - ۱۱۴۴ بازدید

آیات مرتبط با پوشاندن مو در قران کدام اند و ایا جلباب در ایه حجاب اشاره به پوشش مو نیز دارد؟

پاسخ پرسش اول. آیات مربوط به حجاب و پوشش که موهای خانمهای خانمها هم جزء است، در دو سوره از قرآن یعنی سوره مبارکه نور و سوره مبارکه احزاب آمده است. آیه 30 و 31 سوره مبارکه نور، کیفیت نگاه را بیان مى کند. ابتدا مى فرماید: بگو (اى پیامبر) براى مؤمنین و مؤمنات که نگاه هایشان را کوتاه کنند یعنى هنگام نگاه به یکدیگر به صورت خیره به هم نگاه نکنند و از نگاه به گونه وراندازى و استقلالى پرهیز کنند. و آیه 59 سوره مبارکه احزاب حدّ و کیفیت پوشش را بیان مى فرماید:
«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِیماً؛ اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلباب ها (روسرى هاى بلند) خود را بر ( روى سینه و گریبان) خویش فرو افکنند. این کار براى اینکه [از کنیزان و آلودگان ] شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند، بهتر است و خداوند همواره غفور و رحیم است».
جهت اطلاعات بیشتر درباره تفسیر آیات فوق به تفاسیر نمونه و المیزان و سوره های نور و احزاب مراجعه کنید.
 
پاسخ پرسش دوم.
براى جلباب دو معنا ذکر شده است: 1- پوششى که سر و گردن و بالاتنه را مى پوشاند (مقنعه). 2- چیزى که تمام بدن را می پوشاند (چادر). که در هر دو صورت پوشش مو که جزء زینتهای زن حساب می شود را شامل می گردد.
 
 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.