آیات رستاخیز و دمیدن صور ۱۳۹۲/۰۵/۳۰ - ۱۹۸۴ بازدید

با عرض سلام و خسته نباشید آیات قرآنی که درمورد رستاخیز و دمیدن صور و بیرون آمدن مرده ها از قبر هستند را همراه با نام سوره و شماره آیه را میخواستم برام زحمت رو بکشین.

پرسشگرمحترم سوره هائی وآیه هائیکه خواسته بودیددرذیل بیان می شود.
(18) الکهف :  99 –
وَ تَرَکْنا بَعْضَهُمْ یَوْمَئِذٍ یَمُوجُ فی بَعْضٍ وَ نُفِخَ فِی الصُّورِ فَجَمَعْناهُمْ جَمْعاً (99) و در آن روز (پایان جهان)، مردم را رها مى کنیم تا بعضى در بعضى همچون موج درآمیزند و (چون) در صور دمیده شود، همه را یکجا گرد خواهیم آورد.129
(23) المؤمنون :  101
فَإِذا نُفِخَ فِی الصُّورِ فَلا أَنْسابَ بَیْنَهُمْ یَوْمَئِذٍ وَ لا یَتَساءَلُونَ (101) پس آن گاه که در صور دمیده شود، در آن روز نه میانشان خویشاوندى است و نه (از حال یکدیگر) سؤال مى کنند. پس کسانى که کفّه ى اعمالشان سنگین باشد، ایشان همان رستگارانند
(36) یس :  49تا53
. 49 ما یَنْظُرُونَ إِلَّا صَیْحَةً واحِدَةً تَأْخُذُهُمْ وَ هُمْ یَخِصِّمُونَ
50 فَلا یَسْتَطِیعُونَ تَوْصِیَةً وَ لا إِلى أَهْلِهِمْ یَرْجِعُونَ
51 وَ نُفِخَ فِی الصُّورِ فَإِذا هُمْ مِنَ الأَجْداثِ إِلى رَبِّهِمْ یَنْسِلُونَ
52 قالُوا یا وَیْلَنا مَنْ بَعَثَنا مِنْ مَرْقَدِنا هذا ما وَعَدَ الرَّحْمنُ وَ صَدَقَ الْمُرْسَلُونَ
53 إِنْ کانَتْ إِلَّا صَیْحَةً واحِدَةً فَإِذا هُمْ جَمِیعٌ لَدَیْنا مُحْضَرُونَ
48- آنها مى گویند: «اگر راست مى گوئید، این وعده (قیامت) کى خواهد بود»؟!
49- (اما) جز این انتظار نمى کشند که یک صیحه عظیم (آسمانى) آنها را فرا گیرد، در حالى که مشغول جدال (در امور دنیا) هستند.
50- (چنان غافلگیر مى شوند که حتى) نمى توانند وصیتى کنند یا به سوى خانواده خود بازگردند!
51- (بار دیگر) در «صور» دمیده مى شود، ناگهان آنها از قبرها، شتابان به سوى (دادگاه) پروردگارشان مى روند!
52- مى گویند: «اى واى بر ما! چه کسى ما را از خوابگاهمان برانگیخت؟! (آرى) این همان است که خداوند رحمان وعده داده، و فرستادگان (او) راست گفتند»!
53- صیحه واحدى بیش نیست، (فریادى عظیم برمى خیزد) ناگهان همگى نزد ما احضار مى شوند!
  (39) الزمر : 68
وَ نُفِخَ فِی الصُّورِ فَصَعِقَ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ مَنْ فِی الْأَرْضِ إِلاَّ مَنْ شاءَ اللَّهُ ثُمَّ نُفِخَ فیهِ أُخْرى فَإِذا هُمْ قِیامٌ یَنْظُرُونَ (68) و در صور «اسرافیل » دمیده شود و همه ى موجودات آسمانى و زمین مى میرند، مگر کسانى که خدا بخواهد، سپس بار دیگر در صور دمیده شود، ناگهان تمام خلایق برخیزند و در انتظار (حساب و جزا) باشند
(69) الحاقة :  13 تا18
فَإِذا نُفِخَ فِی الصُّورِ نَفْخَةٌ واحِدَةٌ «13» وَ حُمِلَتِ الْأَرْضُ وَ الْجِبالُ فَدُکَّتا دَکَّةً واحِدَةً «14» فَیَوْمَئِذٍ وَقَعَتِ الْواقِعَةُ «15» وَ انْشَقَّتِ السَّماءُ فَهِیَ یَوْمَئِذٍ واهِیَةٌ «16» وَ الْمَلَکُ عَلى أَرْجائِها وَ یَحْمِلُ عَرْشَ رَبِّکَ فَوْقَهُمْ یَوْمَئِذٍ ثَمانِیَةٌ «17» یَوْمَئِذٍ تُعْرَضُونَ لا تَخْفى مِنْکُمْ خافِیَةٌ «18»
پس آنگاه که در صور دمیده شود یک دمیدنى. و زمین و کوهها برگرفته و در هم کوبیده شوند، یک در هم کوبیدنى. پس در آن روز، واقعه (قیامت) به وقوع پیوندد.
و آسمان بشکافد و در آن روز سست گردد. و فرشتگان در اطراف آن هستند (و منتظر فرمانند) و عرش پروردگارت را در آن روز هشت نفر (از فرشتگان یا اولیاى خدا) بالاى سر خود حمل مى کنند. در آن روز شما (براى حساب) عرضه مى شوید (در حالى که) هیچ چیز پنهانى از شما مخفى نماند.
حج6و7
6 ذلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ وَ أَنَّهُ یُحْیِ الْمَوْتى وَ أَنَّهُ عَلى کُلِّ شَیْ ءٍ قَدِیرٌ 7 وَ أَنَّ السَّاعَةَ آتِیَةٌ لا رَیْبَ فِیها وَ أَنَّ اللَّهَ یَبْعَثُ مَنْ فِی الْقُبُور
این به خاطر آن است که (بدانید) خداوند حق است؛ و اوست که مردگان را زنده مى کند؛ و بر هر چیزى تواناست.
و این که رستاخیز آمدنى است، و شکى در آن نیست؛ و خداوند تمام کسانى را که در قبرها هستند زنده مى کند.
بقره (28)
کَیْفَ تَکْفُرُونَ بِاللَّهِ وَ کُنْتُمْ أَمْواتاً فَأَحْیاکُمْ ثُمَّ یُمیتُکُمْ ثُمَّ یُحْییکُمْ ثُمَّ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ .
گونه به خداوند کافر مى شوید، درحالى که شما (اجسام بى روح و) مردگانى بودید که او شما را زنده کرد، سپس شما را مى میراند و بار دیگر شما را زنده مى کند، سپس به سوى او باز گردانده مى شوید.
 
 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.