آیا حفظ قرآن ظرفیت خاصی می خواهد؟ ۱۳۹۱/۰۲/۳۱ - ۴۱۸ بازدید

آیا حفظ قرآن ظرفیت خاصی می خواهد به من حدود ۸ جزء از آیات قرآن را حفظ کردم، اواخر جزء ۸ بود که موج سؤالات به طرفم هجوم آوردند مدتی حفظ را کنار گذاشتم حالا می خواهم دوباره حفظ را شروع کنم با توجه به وضعیت من مانعی ندارد به حفظ آیات بپردازم؟

حفظ قرآن مراتبى دارد و مرتبه عالیه آن حفظ در همه ابعاد است، میزان ترقى در آن عالم نیز متناسب با مرتبه حفظ مى باشد. بنابراین کسى که روح و حقیقت قرآن را حفظ نموده و آن را با جان و دل آمیخته و مورد فهم و عمل قرار داده است مراتب بسیار بالایى را کسب خواهد کرد حفظ کردن قرآن از بهترین راه هاى یاد گیرى آن است و مجموعه احادیثى که درباره تعلم قرآن وارد شده در این زمینه قابل استناد است. براى نمونه رسول خدا(ص) فرمود: به قارى قرآن در قیامت گفته مى شود بخوان قرآن را و بالا برو، و منزل تو به اندازه آخرین آیه اى است که مى خوانى (بحارالانوار ، ج 7 ، ص 292)   بنابراین هر کس آیات بیشترى از قرآن را حفظ باشد، زمینه صعود به درجات بالاتر بهشت را در قیامت خواهد داشت.
روایاتى که درباره حفظ قرآن از معصومین نقل شده اند همه شان روى کلمه حفظ تأکید کرده اند و معمولاً در آنها توجه به معناملاحظه نشده است. از این رو به نظر مى رسد ارزش و پاداش از آن خود حفظ باشد. البته اگر حفظ با توجه به معانى همراه باشد به طور مسلم از رتبه بالاترى برخوردار خواهد بود. چنان که امام صادق(ع) از پیامبر(ص) چنین نقل مى کندهر که قرآن را با تدبر و فهمیدن ختم کند گویا نبوت را در دل خود جاى داده ولى به او وحى نمى رسد، (اصول کافى، ج 4، ص 406). اما این که اجر و ثواب حافظ قرآن چه اندازه است؟ پاسخش را نمى توان به طور دقیق به دست آورد، لیکن نکاتى را مى توانیم از حدیث ذیل دریابیم: امام صادق(ع) فرمود: حافظ قرآن که بدان عمل کند در آخرت رفیق با فرشتگانى پیغام برنده و نیک رفتار خداوند است، (همان، 405). باز در این زمینه فضیل بن یسار گوید: از حضرت صادق(ع) شنیدم که مى فرمود: کسى که درباره قرآن رنج کشد و به سختى و کم حافظه گیش آن را حفظ کند دو اجر دارد، (همان، ص 409). از دو حدیث بالا دو نکته را مى توان استفاده کرد: 1- اجر و ثواب حفظ کننده قرآن، رفاقت و همنشین شدن با فرشتگان خدا در قیامت خواهد بود. 2- اجر کسى که به سختى قرآن را حفظ کرده دو برابر کسى خواهد بود که قرآن را به آسانى حفظ نموده است.
در مجموع اگر اراده وانگیزه محکمی برای حفظ وادامه آن (ونگهداری محفوظات تا آخر) دارید ادامه حفظ خوب است.براى حفظ قرآن، لازم است به موارد ذیل توجه کنید: 1. گرفتن تصمیم جدى و باقى ماندن بر تصمیم. 2. داشتن جواب هاى قانع کننده اى براى سؤال هاى ذیل: چرا حفظ مى کنم؟ فایده اش چیست؟ قرآن چیست؟ سخن کیست؟ روى من چه اثراتى ممکن است داشته باشد؟ چقدر به قرآن علاقه دارم؟ چه چیزى از قرآن براى من مهم تر است؟ چه کتابى از این مهم تر است؟ و... 3. قرائت صحیح و روان قرآن؛ به طورى که در هیچ جاى قرآن مشکل قرائت نداشته باشید. 4. استفاده از یک قرآن (مانند خط عثمان طه). 5. انس با صوت قرآن و گوش کردن به نوار ترتیل به ویژه قاریانى که صداى دلنشین دارند. 6. تقسیم اوقات (یکى براى حفظ و دیگرى براى تکرار)، زمان حفظ ثابت باشد و بهتر است در مکانى آرام و اوایل صبح بعد از نماز صبح باشد ولى تکرار هر موقع باشد، مهم نیست. 7. انتخاب قسمتى از قرآن (یک صفحه، یا چند آیه) اول چندین مرتبه باید آن را خواند (از روى متن) و سپس از حفظ براى کسى قرائت کرد تا غلطهاى احتمالى را بگوید. 8. خواندن آیه به آیه از حفظ. 9. انتخاب مکانى ثابت و داشتن حوصله. 10. هرگونه که حفظ مى شود، به همان روش تکرار گردد. 11. در هنگام حفظ، زبان کار کند و صدا بیرون بیاید. شمرده شمرده و با تأنى خوانده شود. 12. هر روز اول محفوظات از حفظ خوانده شود؛ بعداً هفته اى یک بار و به مرور زمان ماهى یک بار، دوره شود و... اگر به این نحو حفظ گردد، فراموش نمى شود و قرآن خودش در سختى ها یار و مددکار شخص خواهد بود (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: 28/100115151)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.