نسخه آزمایشی

آیا روایتی در صحیح بخاری یا مسلم آمده که امام زمان (عج) از فرزندان حضرت فاطمه (س)می باشد؟ ۱۳۹۷/۲/۲۴

خیر, روایتی که به صراحت در صحیح مسلم یا بخاری نقل شده باشد و در آن امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را از فرزندان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بداند نیامده است.
اما خوب است دلیل عدم نقل این احادیث معروف را در این دو کتاب بدانیم:
اولاً :مگر صحیح بخاری و صحیح مسلم تمام روایات صحاح را نقل کرده‌اند که اگر ما در صحیح بخاری و مسلم نیافتیم ، این روایت از درجۀ اعتبار ساقط باشد ؟
خیر, روایتی که به صراحت در صحیح مسلم یا بخاری نقل شده باشد و در آن امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را از فرزندان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بداند نیامده است.
اما خوب است دلیل عدم نقل این احادیث معروف را در این دو کتاب بدانیم:
اولاً :مگر صحیح بخاری و صحیح مسلم تمام روایات صحاح را نقل کرده‌اند که اگر ما در صحیح بخاری و مسلم نیافتیم ، این روایت از درجۀ اعتبار ساقط باشد ؟
جناب محمد بن اسماعیل بخاری ، طبق عبارتی خود بزرگان اهل سنت دارند ، با حذف مکررات ۲۷۶۱ روایت در صحیح بخاری آورده است و حال آن که خودش می‌گفت " من صد هزار روایت صحیح را حفظ هستم
مقدمۀ فتح الباری ، ص۴۸۸ و فیض القدیر ، مناوی ص۳۱ و تاریخ بغداد ، ج۲ ،‌ ص۲۵ و تاریخ دمشق ، ج۵۲ ، ص۶۴ و تذکرة الحفاظ ذهبی ، ج۲ ، ص۵۵۶ و کشف الظنون ،‌ ج۱ ، ص۵۹۷ و تاریخ الإسلام ذهبی ، ج۱۹ ، ص ۲۴۵ .
و اضافه بر این یکی از علمای اهل سنت به نام آقای دکتر عبد الباقی از فارغ التحصیلان دانشگاه الأزهر کتابی دارند به نام « بین یدی الساعة » تعبیر زیبائی دارد که می‌گوید :
لا اری لزاما علینا نحن المسلمین أن نربط دیننا بهما .
چه لزومی دارد که ما دینمان را به صحیح بخاری و مسلم گره بزنیم ؟
آیا خدا و پیامبر چنین گفته‌اند ؟
مگر ما اهل سنت حدیث عشرۀ مبشرۀ بالجنة را نمی‌گوییم که صحیح و متواتر است ؟
آیا در صحیح بخاری حدیث عشرۀ مبشره آمده است ؟
ثانیا: در صحیح بخاری و مسلم روایت آمده است ؛ ولی هم آقای محمد بن اسماعیل بخاری و هم مسلم بن حجاج نیشابوری در عصر خلفای عباسی بودند . اولی متوفای ۲۵۶ و دیگری متوفای ۲۶۱هـ است . یعنی در زمانی که حکومت عباسی داشت کوه به کوه دنبال حضرت مهدی می‌گشت . حتی امام هادی را آورد در داخل ارتش زندانی کرد به خاطر این که از ولادت حضرت مهدی جلوگیری کند . بعد از شهادت امام عسکری خانۀ امام عسکری کاملاً محاصره و تهدید شد و حتی مادر حضرت مهدی را زندانی کردند که احتمال می‌دادند بعد از هشت ماه یا نُه ماه مهدی از نرجس خاتون به دنیا بیاید و تمام سرداب و خانه را لحظه به لحظه قدم به قدم مورد تفتیش و مراقبت قرار می‌دادند . مگر در این موقعیت حساس سیاسی جناب بخاری و مسلم جرأت می‌کردند که احادیث مهدی را ذکر کنند ؟
ولی با همۀ این‌حال روایت «مهدی» هم در بخاری آمده و هم در مسلم .
در صحیح بخاری این تعبیر آمده است :
أَنَّ أَبَا هُرَیْرَةَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ کَیْفَ أَنْتُمْ إِذَا نَزَلَ ابْنُ مَرْیَمَ فِیکُمْ وَإِمَامُکُمْ مِنْکُمْ ؟
صحیح بخاری ، ج ۴ ، ص۲۵ ، ح۳۴۴۹
حال شما چگونه خواهد بود روزی که عیسی بن مریم از آسمان نزول کند و حال آن که پیش نماز شما ، از شما مسلمان‌ها است !
یعنی حضرت عیسی پشت سر امام شما و پیشوای شما نماز می‌خواند .
در صحیح مسلم از جابر بن عبد الله انصاری نقل شده است که :
أَنَّهُ سَمِعَ جَابِرَ بْنَ عَبْدِ اللَّهِ یَقُولُا سَمِعْتُ النَّبِیَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ لَا تَزَالُ طَائِفَةٌ مِنْ أُمَّتِی یُقَاتِلُونَ عَلَى الْحَقِّ ظَاهِرِینَ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ قَالَ فَیَنْزِلُ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَیَقُولُ أَمِیرُهُمْ تَعَالَ صَلِّ لَنَا فَیَقُولُ لَا إِنَّ بَعْضَکُمْ عَلَى بَعْضٍ أُمَرَاءُ تَکْرِمَةَ اللَّهِ هَذِهِ الْأُمَّة .
شارحین صحیح بخاری و مسلم اتفاق نظر دارند بر این که مراد از «وأمامکم منکم » حضرت مهدی ارواحنا لتراب مقدمه الفداه است .
جناب قسطلانی در ارشاد الساری ، ج۵ ،‌ ص۴۱۹ می‌گوید :
وامامکم منکم هو المهدی .
ابن حجر عسقلانی در کتاب فتح الباری ، ج۶ ، ص۳۵۸ نقل می‌کند از الآبدی :
تواترت الاخبار بأن المهدی من هذه الأمة وأن عیسى یصلی خلفه .
مهدی از این امت است ، حضرت عیسی پشت سر او نماز خواهد خواند .
همین تعبیر را در تهذیب التهذیب ، ج۹ ، ص۱۲۹ آورده است .
جناب عینی در عمدة القاری ، ج۱۶ ، ص۴۰ می‌گوید که مراد از «امامکم منکم » حضرت مهدی است .
جناب نووی در شرح صحیح مسلم ، ج۱۸ ، ص۵۸ همین مطلب را دارد .
از دانشمندان بزرگ وهابی جناب عبد المحسن العماد ، قائم مقام دانشگاه مدینۀ منوره است در مجلۀ رسالة الثقلین ، عدد ۲۵ ، سال هفتم می گوید :
فهذا الحدیثان الواردان فی الصحیحین وإن لم یکن فیها التصریح بلفظ المهدی تدل علی صفات رجل صالح یؤم المسلمین .
این دو روایتی که در صحیح بخاری و مسلم آمده ، اگر چه در آن نام مهدی نیامده ، دلالت می‌کند بر مرد صالحی که پیش نماز مسلمین خواهد شد .
و ما روایات متعددی داریم که آن کسی که پیش نماز حضرت عیسی است ، جز مهدی کسی دیگر نیست .

گردآوری و پاسخ:
سید محمد مهدی حسین پور
مدیر گروه وهابیت

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.