آیا شعار «انتخابات آزاد» رمز فتنه دیگری است؟! ۱۳۹۱/۱۰/۲۵

اگر در سال ۱۳۸۸ با تمرکز بر شعار ضرورت «صیانت از آرا» در نهایت با ادعای تقلب در انتخابات فتنه به پا کردند؛ به نظر می‌رسد در انتخابات پیش‌رو، برخی از گروه‌های سیاسی که کاندیداهای مورد نظرشان واجد شرایط و صلاحیت‌ها برای ریاست جمهوری نیست، در قالب سناریوی «انتخابات آزاد» می‌خواهند خود را بر شورای نگهبان تحمیل کرده و ...

20130108114701t200-88.jpgاگر در سال ۱۳۸۸ با تمرکز بر شعار ضرورت «صیانت از آرا» در نهایت با ادعای تقلب در انتخابات فتنه به پا کردند؛ به نظر می‌رسد در انتخابات پیش‌رو، برخی از گروه‌های سیاسی که کاندیداهای مورد نظرشان واجد شرایط و صلاحیت‌ها برای ریاست جمهوری نیست، در قالب سناریوی «انتخابات آزاد» می‌خواهند خود را بر شورای نگهبان تحمیل کرده و ...
:در سال ۱۳۸۸، بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین توطئه علیه انقلاب اسلامی و نظام دینی مستقر در ایران شکل گرفت. از آنجا که در این توطئه پیچیده، در کنار استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و جریان ضد انقلاب، نیروهایی با سابقه انقلابی و دارای مسئولیت‌های بزرگ در نظام اسلامی مشارکت فعال داشتند، این توطئه فضای کشور را وارد مرحله فتنه کرد. رویکردهای معطوف به قدرت سیاسی و اتخاذ راهبرد دستیابی به قدرت اجرایی در انتخابات ۸۸ از سوی جریان مدعی اصلاح‌طلبی، به هر قیمت استفاده از هر نوع امکان، ابزار، شیوه و روش را برای آنان مباح ساخت. اتخاذ همین سیاست ماکیاولی و شیطانی از سوی برخی اصلاح‌طلبان بود که آنان را در کنار دشمنان خارجی و تمامی ضد انقلابیون داخل و خارج کشور قرار داد. این جماعت از اسلام، ولایت، قانون اساسی و امام(ره) دم زدند، لکن با غائله‌آفرینی‌ها و آشوب‌طلبی‌های پس از انتخابات، نشان دادند که این دم‌زدن‌ها، شعاری بیش برای جلب آرا نبوده و در عمل، پایبند به این ارزش‌ها نیستند. توطئه و فتنه ۸۸، در بستر دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری انجام گرفت، اینک در آستانه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری قرار داریم. آیا ممکن است در بستر این انتخابات (قبل، حین و بعد از انتخابات)، توطئه و فتنه‌ای دیگر رخ نمایاند؟

اگر در انتخابات سال ۸۸، شعار «ضرورت صیانت از آرای مردم» و تشکیل «کمیته صیانت از آرا» برای همین منظور از سوی اصلاح‌طلبان و در نهایت شعار «تقلب» و ادعای انجام تقلب در انتخابات با جابه‌جایی آرا، آن فتنه بزرگ را پدید آورد، آیا ممکن است شعار «انتخابات آزاد» که اینک با فاصله پنج ماه مانده تا انتخابات، از سوی برخی از طیف‌های سیاسی داخلی به همراهی ضدانقلاب خارجی سرداده می‌شود، آغازگر راهی باشد که به فتنه‌ای دیگر در انتخابات ۹۲ بینجامد؟برای نزدیک شدن به پاسخ پرسش مذکور، تأمل در نکات زیر می‌تواند مفید باشد:

۱- در سال ۸۷ با فاصله هشت ماه مانده به انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، برخی از گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های مطرح در جریان اصلاحات، با بحرانی توصیف کردن شرایط کشور، تشکیل «دولت وحدت ملی» را مورد توجه قرار دادند و در نهایت همین جریان، سناریوی تشکیک در سلامت انتخابات را طراحی کردند. بعضی از این افراد طوری سخن گفتند و رسانه‌ها به بازتاب آن در جامعه پرداختند که عده‌ای از مردم گمان کردند قرار است در انتخاب تقلب صورت پذیرد! به دلیل ضرورت رعایت اختصار در این نوشتار، فقط به همین جمله آقای هاشمی رفسنجانی که در مراسم سی‌امین سالگرد قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی در آذرماه ۸۷ بیان شد و در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرد، توجه کنید: «مردم هیچ‌گاه ضد انقلاب نمی‌شوند و اگر احساس کنند، رأی‌شان جور دیگری خوانده می‌شود و تأثیرگذار نیست و نیز احساس کنند نمی‌توانند نقش خود را به خوبی در جامعه ایفا کنند، حضورشان ضعیف می‌شود.»تکرار همین نوع نگاه‌ها به انتخابات و ایجاد تشکیک در سلامت آن، مقدمه‌ای شد برای سناریوی تقلب و بیان آن دروغ بزرگ و اردوکشی‌های خیابانی که امنیت کشور و اعتبار نظام اسلامی را مخدوش ساخت.

۲- رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۸ و پیش از انتخابات در چندین نوبت، درخصوص رویکرد شبهه‌افکنی در سلامت انتخابات از سوی نیروهای با سابقه انقلابی صحبت کرده و هشدارهای لازم را دادند. معظم‌له در جمع معلمان و کارگران در تاریخ (۹/۲/۸۸) با اشاره به سلامت کامل همه انتخابات در ایران از ابتدای انقلاب تاکنون و تأکید بر اینکه دشمنان بوده‌اند که از اول تلاش کردند انتخابات سالم ملت ایران را مخدوش کنند، فرمودند: «از دشمن انتظاری هم جز دشمنی نیست... توقع از کسانی است که جزو این ملتند؛ واقعیات را دارند می‌بینند، می‌بینند که این انتخابات چگونه سالم و متقن انجام می‌گیرد، در عین حال، همان حرفی را که دشمن می‌زند، اینها هم می‌زنند(!) من انتظارم این است؛ کسانی که با ملت ایرانند، جزو ملت ایرانند، توقع دارند ملت ایران به آنها توجه کنند، اینها دیگر علیه ملت ایران حرف نزنند و انتخابات ملت ایران را زیر سوال نبرند. مرتب تکرار نکنند که آقا این انتخابات سالم نیست؛ انتخابات، انتخابات نیست. چرا دروغ می‌گویند؟ چرا بی‌انصافی می‌کنند؟ چرا خلاف واقع می‌گویند؟ چرا این همه زحماتی را که این ملت و مسئولان در طول این سال‌های متمادی متحمل شدند، ندیده می‌گیرند؟ چرا؟ چرا ناسپاسی می‌کنند؟»

۳- اکنون در فاصله پنج ماه مانده به انتخابات، موجی در داخل و خارج کشور به صورت حساب شده از سوی گروه‌هایی به راه افتاده و برروی یک کلمه، «انتخابات آزاد» تأکید کرده و آن را تکرار می‌کنند! در حالی که انتخابات در ایران در چارچوب قانون آزاد است و از سلامت برخوردار است، چرا عده‌ای در داخل و خارج، آزاد بودن انتخابات را به صورت یک شعار تکرار می‌کنند؟ آیا نظام می‌خواهد یک انتخابات غیر آزاد برگزار کند؟ یا اینکه، این نیز سناریویی فتنه‌زا بوده و باید با بصیرت و هوشمندی آن را رصد و خنثی کرد؟ به برخی از افراد و جملاتی از آنان در این خصوص اشاره می‌شود:

الف- سیدمحمد خاتمی: «انتخابات آزاد راه برون‌رفت از بحران است.»

ب- سیدمحمد خاتمی: «با این روندی که هست، فقط یک راه وجود دارد؛ اینکه نظام رویکردش را عوض کند و آن را در «انتخابات آزاد» و فراگیر نشان دهد.

ج- موسوی لاری: «اولین شرطی که «انتخابات آزاد» دارد این است که انتخاب‌کننده بتواند بین سلیقه‌ها و افراد مختلف یکی را انتخاب کند.»

د- موسوی خوئینی‌ها منظور از انتخابات آزاد را که خاتمی، لاری و دیگر همفکرانش بیان می‌دارند، اینگونه شفاف بیان می‌دارد: «اگر انتخابات آزاد باشد، می‌توان به آن فکر کرد. باید شخصیت‌هایی مثل آقای مهندس موسوی و جناب آقای کروبی بتوانند در صحنه انتخابات حاضر شوند، اما اگر قرار باشد از میان نامزدهای انتخابات و حامیان‌شان یکی به کرسی ریاست جمهوری برسد و دیگران در حبس باشند یا در حصر، این معنای «انتخابات آزاد» نبوده و قابل قبول نیست.»

ه- هاشمی رفسنجانی: «برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و منطبق بر قانون اساسی می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات کشور را حل کند.»

و- احمدی‌نژاد: «اصل بر رأی مردم است. انتخابات آزاد حق مردم است، هم اصالت دارد، هم ضرورت و هم اهمیت دارد. در اینکه بخواهند برخلاف قانون اساسی، صلاحیت‌های رئیس‌جمهور را ببندد به نظر عده‌ای که ملت هیچ حقی به آنها نداده است.»

ز- در نشست مشترک ضد انقلاب و فرقه سبز در پراگ، بر روی شعار «انتخابات آزاد» تأکید شده و استفاده از فشار خارجی برای رسیدن به یک انتخابات آزاد در ایران توافق می‌شود. با همین نگرش، رضا پهلوی فرزند دیکتاتور مخلوع می‌گوید: «دنیا ما را برای نیل به «انتخابات آزاد» کمک کند!»

۴- مقام معظم رهبری با توجه به اظهارات برخی گروه‌ها و افراد مبنی بر «انتخابات آزاد» و پیامدهای تکرار این مطلب با اهداف خاص، در دیدار با مردم قم به مناسبت سالگرد قیام ۱۹ دی ۵۶، همانند سال ۸۸، هشدارها و توصیه‌هایی داشتند که تأمل در این بیانات، برای نزدیک شدن به پاسخ پرسش طرح شده در ابتدای این نوشتار کمک‌کننده است. فرازهایی از سخنان معظم‌له عبارت است از:

* بررسی رفتار و گفتار مستکبران، نشان می‌دهد که ذهن دشمن بر انتخابات مهمی که پنج ماه دیگر یعنی در خرداد ۹۲ برگزار می‌شود، متمرکز شده است.

* معلوم است که انتخابات باید آزاد باشد، مگر بیش از ۳۰ انتخابات سه دهه اخیر آزاد نبوده است؟ در کدام کشور انتخابات از ایران آزادتر است؟ مراقب باشید این حرف‌های شما مردم را از انتخابات مأیوس نکند.

* در کدام کشور درباره صلاحیت‌ها، ملاحظات لازم اعمال نمی‌شود؟ چرا اینقدر بر این مسئله تکیه و تلاش می‌کنید در ذهن مردم این تصور به وجود بیاید که شرکت در انتخابات فایده ندارد؟

* مبادا دچار غفلت شوید و جدول موردنظر دشمن را پر کنید.

* پایبندی همه به این راه‌ها و قوانین، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند، مگر اینکه کسانی بخواهند از راه‌های غیرقانونی عمل کنند، همچنان که برخی در سال ۸۸ این طور عمل کردند و برای مردم و کشور مزاحمت‌ و ضرر به وجود آوردند و برای خودشان نیز در زمین و در ملأ اعلی، اسباب سرشکستگی و بدبختی فراهم کردند.

* ممکن است کسانی سعی کنند در ایام انتخابات با به وجود آوردن حادثه‌ای یا ماجرایی اقتصادی، سیاسی یا امنیتی سر مردم را به چیزهایی دیگر گرم کنند که این هم جزو نقشه‌ها است.

با تأمل در آنچه پیش ‌آوردیم می‌توان دریافت، کسانی که بر روی واژه «انتخابات آزاد» تمرکز کرده و به تکرار آن پرداخته‌اند، قصد به چالش کشیدن صلاحیت شورای نگهبان در امر احراز صلاحیت‌های نامزدهای ریاست جمهوری را دارند. به عبارتی، اگر در سال ۱۳۸۸ با تمرکز بر شعار ضرورت «صیانت از آرا» در نهایت با ادعای تقلب در انتخابات فتنه به پا کردند؛ به نظر می‌رسد در انتخابات پیش‌رو، برخی از گروه‌های سیاسی که کاندیداهای مورد نظرشان واجد شرایط و صلاحیت‌ها برای ریاست جمهوری نیست، در قالب سناریوی «انتخابات آزاد» می‌خواهند خود را بر شورای نگهبان تحمیل کرده و چنانچه شورای نگهبان در برابر این زیاده‌خواهی غیرقانونی ایستادگی کرد، قصد دارند با تحرکات اجتماعی از سوی هواداران، پیش از انتخابات، فتنه‌ای دیگر بر پا کنند. بدیهی است که همانند سال ۸۸، دشمنان خارجی و تمامی جریان‌های ضد انقلابی در این صورت، فرصت را مغتنم شمرده و با بسیج تمامی ظرفیت‌ها و امکانات خود، برای بی‌ثبات‌سازی و برهم زدن آرامش داخلی کشور، فتنه‌گران را یاری خواهند کرد. این نوع رفتارهای فتنه‌انگیز می‌تواند با بهانه‌هایی دیگر، هنگام و پس از انتخابات استمرار یابد. البته هوشمندی مردم و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و مهم‌تر از همه، عنایات الهی، مکر و حیله بدخواهان این ملت را به خود آنان برگردانده و آنان هرگز در رسیدن به هدف از طریق ایجاد فتنه در کشور موفق نخواهند شد. مقام معظم‌ رهبری در ادامه بیانات خود در ۱۹دی در جمع مردم قم در همین راستا فرمودند: «البته بنده مطمئنم که ملت ایران بسیار با بصیرت‌تر و باهوش‌تر از این است که با چنین ترفندهای خصمانه دشمنان یا عوامل آنها فریب بخورد.»
یدالله جوانی ، بصیرت، ۹۱/۱۰/۲۴

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.