آیت الله سید محمد صادق روحانی؟ ۱۳۹۲/۲/۹ - ۹۰ بازدید

درباره زندگی نامه و تحصیلات وتالیفات و مبارزات سیاسی ایت الله روحانی، شما را به پایگاه اطلاع رسانی ایشان ارجاع می دهیم . می توانید با مراجعه به این ادرس www.rohani.ir اطلاعات لازم را کسب نمایید .

درباره زندگی نامه و تحصیلات وتالیفات و مبارزات سیاسی ایت الله روحانی، شما را به پایگاه اطلاع رسانی ایشان ارجاع می دهیم . می توانید با مراجعه به این ادرس www.rohani.ir اطلاعات لازم را کسب نمایید .


اما درباره اعتقاد ایشان به ولایت فقیه باید گفت وی در زمره کسانی است که از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ضمن تالیفاتی – که به انها اشاره خواهد شد – اقدام به توضیح وتبیین ابعاد مختلف نظام حکومت در اسلام از جمله بحث ولایت فقیه پرداختند . به این معنا ایشان از افراد مدافع ولایت فقیه در عصر غیبت به معنای عام ان هستند . ایشان فقیه را در دوران غیبت امام معصوم (عج ) دارای ولایت عامه در امور مربوط به ریاست و حکومت و اداره شوون امت اسلامی می دانند . توجه شما را به چند استفتا در این زمینه که در پایگاه اطلاع رسانی ایشان موجود است جلب می کنم :


سوال ۱ : نظر جنابعالى در مورد ولایت فقیه چیست؟


ولایت چند معنى دارد: ۱) ولایت تکوینیه ۲) وجوب اطاعت و قبول قول ولى در احکام شرعیه ۳ )ولایت تصرف در اموال و انفس مردم ۴) وجوب اطاعت در اوامر شخصیه عرفیه ۵) حکومت و ریاست دنیویه به اداره شئون امت; همه این اقسام بر حضرات معصومین علیهم السلام ثابت است و در زمان غیبت، خود امام زمان ارواحنا فداه داراى همه آنها است ولى مجتهدین خصوص آن قسم پنجم را واجدند.


سوال ۲ : چرا ولی فقیه، مستقیماً با رأی مردم انتخاب نمی شود ؟ در حالی که در زمان حضرت علی (ع) این رویه که مردم خبرگانی را انتخاب کنند و آنان ولی را انتخاب کنند،نبود. با وجود اینکه ولایت حق مسلم علی (ع) بود، ولی ایشان بعد از بیعت با مردم حکومت را پذیرفتند ؟


جواب: باسمه جلت اسمائه


در ولی فقیه مجتهد بودن ، عدالت وقدرت بر اداره مملکت شرط است و این امور را هر کسی تشخیص نمی دهد ، مگر فقهاء؛ لذا مجلس خبرگان بر این امر تعیین شده اند. حضرت علی ( علیه آلاف التحیه والثناء) که ولایتشان چندین مرتبه بالاتر از ولایت فقیه بود و از طرف خدا به ایشان عنایت شده بود ، مردم با حضرت بیعت نکردند بلکه برای حکومت که مرتبه آن خیلی پائین تر است بیعت گرفته شد . به هرحال بحث ولایت ومراتب آن بحث مفصلی است و احتیاج به بحث طولانی دارد که دراین مختصر نمی گنجد.


فرق بین مرجع تقلید و ولایت فقیه در چیست؟ سوال ۳ :


ولایت فقیه به معناى حکومت فقیه است.مرجع تقلید کسى است که در فروع دین قول او حجت است، بنابراین فرق واضح است


با توجه به استفتائات فوق و با توجه به تالیفات ایشان در زمینه حکومت در اسلام به این نتیجه می رسیم که ایشان از مدافعین جدی نظریه ولایت فقیه می باشند و از نظر ایشان فقیه در امر حکومت داری و ریاست اداره امت بر دیگران ولایت دارد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.