آیت الله سیستانی-ولایت مطلقه فقیه -آیت الله سیستانی و رهبری ۱۳۹۰/۸/۱۵ - ۳۵۲ بازدید

قبل از اشاره به اصل پاسخ،ذکر مقدمه­ای کوتاه خالی از لطف نخواهد بود.
قبل از اشاره به اصل پاسخ،ذکر مقدمه­ای کوتاه خالی از لطف نخواهد بود.
مقدمه:آنچه می توان از آن به عنوان نقطه عطف و مجمع انظار تمام فقهای بزرگ شیعه،پیرامون مساله ولایت فقیه یاد نمود این است که تمام این بزرگواران، ولایت را برای فقیه جامع الشرائط،در سه حوزه­ی افتا،قضا و امور حسبیه پذیرفته اند ولی برخی با تمسک به اطلاق ادله موجود،معتقد به ولایت فقیه در زمینه زعامت سیاسی جامعه شده و آن را در پهنه تشکیل حکومت نیز دیده وگفته­اند این ولایت در واقع همان ولایت نبی اکرم و امامان معصوم(ع) می باشد اما عده­ای دیگر،ازاین ادله چنین اطلاقی استفاده نکرده وآن را محدود به موارد فوق دانسته اند.
آیت الله سیستانی در زمره دسته دوم از فقهاءمی باشندکه ولایت را برای فقیه جامع الشرائط در راستای حفظ نظام مملکت اسلامی که مقبول عامه مومنین باشد پذیرفته­اند که درحقیقت همان ولایت مقیده فقیه منظورمی باشد. ایشان در این زمینه معتقدند: «ولایت فقیه در زمان غیبت در امور عامه ثابت می شود و حکم حاکم شرعی عادل که مورد قبول عامه مؤمنین است در مواردی که نظام جامعه بر آن متوقف است، نافذ است.» ایشان می فرمایند: «حکم کسی که ولایت شرعی دارد در امور عامه که نظام جامعه و معاش مردم به آن مبتنی است بر همه نافذ است حتی بر مجتهدین دیگر.»( http://www.sistani.org. «استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی در قم) اقدامات و عملکردهای ایشان خصوصا در حوادث عراق بعد از اشغال، همگی حکایت از پای بندی ایشان به این اصل مهم الهی در دوران غیبت امام زمان(عج) می باشد.
اما در رابطه با نظرگاه آیت الله سیستانی نسبت به شخص ولایت رهبری معظم باید گفت اصولا فقها در طرح مباحث علمی خود در پی تشخیص و تعیین مصداق و یا مصادیق نبوده و تنها به بیان شاخص­ها و خصوصیات می پردازند که در هر زمانی ممکن بر یکی از فقهاء جامع الشرائط منطبق گردد.
بنابراین می توان گفت نظر ایشان در محدوده ولایت فقیه برای فقیه جامع الشرائط،قابل انطباق خواهد بودو رهبری معظم انقلاب مصداق اتم و اکمل آن در این عصر بوده و مورد تایید آیت الله سیستانی می باشند.
بعنوان نمونه می توان به چند مورد اشاره کرد.
۱: دیدار ایت الله هاشمی رفسنجانی با آیت الله سیستانی در نجف اشاره کرد که ایشان بر تبعیت از رهبری به آقای هاشمی صریحا تاکید می نمایند و آن را رمز موفقیت ایران و حل مسایل می شمرند.(به نقل از سایت راسخون http://rasekhoon.net/news/Show-۵۴۹۹۴.aspx)
۲: دیدارها و تماس هایی که از سوی دفتر ایشان با رهبری معظم انقلاب مرتبا حاصل می شود نیز نمونه آشکاری دیگری در این راستا می باشد.(به نقل از سایت بهشت ایران http://dehnar۱۴۰۰.persianblog.ir/post/۹۵/)
منابع:
۱:«سایت راسخون»
۲:«سایت بهشت ایران» (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۱/۱۰۰۱۲۵۶۴۹)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.