آیت الله غروی اصفهانی؟ ۱۳۹۴/۱۲/۲۶ - ۲۹ بازدید

با سلام و احترام خدمت شما، آیت الله شیخ محمدحسین غروی اصفهانی معروف به کمپانی، از فقها و اصولیین، عارف، حکیم، شاعر و فیلسوف متولد سال ۱۲۹۶ قمری در کاظمین می باشد. پدرش حاج محمدحسن معین التجار مشهور به کمپانی از تاجران مشهور آن شهر و مردی پارسا و بسیار با تقوا بود. خاندان محقق غروی از آن خانواده‌های متدینی بودند که نسل در نسل دردیار نخجوان و آذربایجان سکونت داشتند و همیشه میان مردم جایگاه ممتازی را دارا بودند.
با سلام و احترام خدمت شما، آیت الله شیخ محمدحسین غروی اصفهانی معروف به کمپانی، از فقها و اصولیین، عارف، حکیم، شاعر و فیلسوف متولد سال ۱۲۹۶ قمری در کاظمین می باشد. پدرش حاج محمدحسن معین التجار مشهور به کمپانی از تاجران مشهور آن شهر و مردی پارسا و بسیار با تقوا بود. خاندان محقق غروی از آن خانواده‌های متدینی بودند که نسل در نسل دردیار نخجوان و آذربایجان سکونت داشتند و همیشه میان مردم جایگاه ممتازی را دارا بودند. پس از آنکه در سال ۱۲۴۳ در سلسله قاجارقرارداد ترکمانچای امضا شد و در نتیجه آن بخشی از قفقاز و نخجوان و قسمتی از آذربایجان از کشور جدا شد، پدرش حاج محمد حسن که تاجری درست کار و دیندار بود به همراه خانواده‌اش به شهر تبریزکوچ کرد. اما در تبریز هم اوضاع را مساعد ندید و پس از چند صباحی به شهر اصفهان روی آورد سالیانی را در آن شهر سپری ساخت تا آنجا که خود و فرزندانش به اصفهانی شهرت یافتند ولی مدتی نگذشت که خاندان نخجوانی از اصفهان هم کوچ کردند تا بالاخره به شهر زیارتی و مذهبی کاظمین پناه بردند و همانجا را وطن خود شناختند در آنجا حاج محمد حسن اصفهانی (پدر غروی اصفهانی) برای خود اسم و رسمی یافت. در رابطه با چگونگی شهرت یافتن ایشان به نام کمپانی گفتنی است: این مساله از آنجا ناشی شد که پدر وی، حاج محمدحسن اصفهانی، معروف به معین التجارمسوولیت کمپانی یعنی شرکت راه آهن بغداد - کاظمین را به عهده داشت و او بود که برای نخستین بار، بانی این کار خیر شد. از این‌جا و تنها به همین علت است که دیوان اشعار فرزندش، با نام دیوان کمپانی و نام آن حکیم الهی به نام آیت‌ اللّه کمپانی معروف شد، چنان که شماری نقل کرده‌اند، ایشان از این اسم ناراضی بود و از شنیدن این کلمه بیگانه به شدت ناراحت می‌شد. کلمه کمپانی به معنای شرکت می باشد.(به نقل از سراج ۲۴) بخشی از آثار ماندگار ایشان در رشته های مختلف عبارتند از: الف) علم اصول: (۱.الاجتهاد والتقلید والعداله؛ ۲.الاصول علی النهج الحدیث؛ ۳.الطلب والاراده عند الامیه والمعتزله والاشاعره؛ ۴.چندین رساله در مباحث مختلف اصولی؛ ۵.حاشیه بر رساله قطع شیخ انصاری؛ ۶.نهایة الدرایة فی شرح الکفایة، در چهار جلد) ب) علم فقه:(۱.کتاب الاجاره؛ ۲.صلاه الجماعه؛ ۳.صلاه المسافر؛ ۴.حاشیه‌ کتاب المکاسب؛ ۵.حاشیه بر کتاب الطهاره شیخ اعظم انصاری؛ ۶.چندین رساله فقهی؛ ۷.سه منظومه درباره ‌اعتکاف، روزه و نماز جماعت؛ ۸.الوسیله توضیح المسائل به زبان عربی؛ ۹.ذخیره العباد. توضیح المسائل فارسی) ج) فلسفه و حکمت: (۱.تحفه ‌الحکیم؛ ۲.رساله فی اثبات المعاد الجسمانی؛ ۳.حاشیه بر اسفار ملاصدرا؛ ۴.مکاتبات فلسفی و عرفانی)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.