آیه در مورد سن تکلیف دختران ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ - ۸۵۶۸ بازدید

آیا در قرآن آیه ای هست که سن تکلیف دختران آمده باشد؟ تشکر

با سلام و آرزوی موفقیت برای شما پرسشگر محترمسن تکلیف دختر و پسر بر اساس روایت است و فقها با دلیل روایی فتوا داده اند. روایات در مورد سنِ تکلیف متفاوت است. این نظر بین شیعه و سنی (حتی بین خود اهل سنت) متفاوت است.در قرآن نشانه هاى بلوغ و آغاز تکلیف و مسؤولیت بیان شده و در مسأله بلوغ صراحت تام و کاملى دارد. با توجه به اختلاف روایات در مسأله تحدید زمان دقیق بلوغ و آغاز تکلیف مى بایست به قرآن و آیات محکمات آن رجوع کرد تا هر متشابه و مختلفى بر پایه آن زدوده و حقیقت آشکار گردد. در قرآن در مسأله بلوغ و نشانه یا نشانه هاى آن سه آیه به صراحت وجود دارد. در این آیات چنان که خواهیم دید یک امر طبیعى به نام بلوغ به یک نشانه طبیعى به نام احتلام پیوند زده شده و هیچ سخنى دیگر از نشانه هاى چون روییدن موى خشن و سن نشده است. چنان که خواهیم دید روایت که به عنوان سند و دلیل این دو نشانه ذکر شده از چنان استوارى و استحکامى برخوردار نیستند تا بتواند در برابر نص قرآنى به عنوان نشانه دیگر بلوغ مطرح گردند.
اما آیاتى که به نشانه هاى بلوغ یعنى (احتلام و حیض) اشاره دارد، عبارتند از: 1) وَابتَلُوا الیَتَامَى حَتَّى اذَا بَلَغُوا النَّکَاحَ;[ نساء، 6] یتیمان را بیازماید تا هنگامى که به حد نکاح و زناشویى رسیدند; 2) «الَّذِینَ لَمْ یَبْلُغُواْ الْحُلُم»;[ نور، 58] و آنان که به حد احتلام نرسیده اند; 3) وَ اذَا بَلَغَ الاطفَالُ مِنکُم الحُلُمَ;[ نور، 59] و هرگاه اطفال و کودکان شما به حد احتلام رسیدند.
آیه نخست صراحت در این معنا دارد که ملاک بلوغ، رسیدن به حدّى است که پسر و دختر شایستگى زناشویى را داشته باشند و آن هنگامى است که اطلاق مرد و زن به آن ها صدق کند و آن نیز هنگامى است که احتلام پسران و حیض دختران تحقق مى یابد; چون در این زمان است که به طور طبیعى صلاحیت زناشویى را خواهند داشت; و اما واژه یتیمان به اتفاق همه مفسّران و فقیهان هم شامل پسران و هم دختران است. دو آیه دیگر نیز بیان مى دارد که زمان بلوغ تنها هنگام احتلام است. نشانه بلوغ منحصر به تحقق احتلام در پسران و حیض در دختران است.
برای مطالعه بیشتر در این مورد به مقاله « قرآن و نشانه هاى بلوغ جنسى، خلیل منصوری» در دانشنامه موضوعی قرآن موجود در لینک زیر مراجعه نمایید:
http://www.maarefquran.org/index.php/page,viewArticle/LinkID,3705

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.