آیین دوست یابی -ویژگی های دوست -یافتن دوست خوب ۱۳۹۰/۰۵/۰۲ - ۲۴۰۴ بازدید

آزادوار-ویژگیهای دوست خوب چیست؟چطوری می تونم یه دوست خوب پیدا کنم وداشته باشم وازش محافظت کنم؟

دوست گرامی، چقدر زیباست که تا این حد در مورد یک ارتباط قوی و تأثیر گذار در زندگی (دوستی) اهتمام دارید. از اینکه مخاطب شما هستیم، به خود می بالیم.
قبل از ارائه پاسخ لازم است بدانید ما الان در مورد ویژگی های دوست ایده آل صحبت می کنیم اما مصداق آن هم در اطرافیان شما هست یا خیر، از دست ما کاری برنمیاید. همانطور که می دانید یافتن کسی که تمام ویژگی های مورد نظر را داشته باشد، کار سختی است اما دعا می کنیم روزی شما شود.
در مورد دوست یابی و انتخاب دوست خوب که موضوع مورد نظر شماست نکاتی را تقدیم می داریم که انشاءالله مفید و راه گشا است.
چه انسان را فطرتا موجودی اجتماعی بدانیم و چه نه، داشتن روابط اجتماعی - به ویژه شکل دوستی آن - یک ضرورت بی تردید و انکارناپذیر است و عقل و اندیشه هر انسانی وی را به داشتن چنین ارتباطی رهنمون می گردد و توصیه های دینی نیز ما را به این عمل ترغیب می کند. آنگونه که علی بن ابیطالب (علیه السلام) می فرمایند: «فقد الاحبه غربه ; انسان بی دوست غریب است»
درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد - نهال دشمنی برکن که رنج بی شمار آرد
پرسشگر محترم بعد از این مقدمه کوتاه در رابطه با اهمیت دوست و دوستی، عرض می کنیم که در راه یافتن یک دوست خوب دو عامل اساسی وجود دارد:
عامل اول شناخت دوست خوب است.
عامل دوم طریقه رابطه برقرار کردن با او و حفظ این رابطه.
در ادامه این دو عامل اساسی را مختصرا مطرح می کنیم:
الف) ویژگی های دوست خوب:
یک دوست خوب باید از ویژگیهای اخلاقی و رفتاری و فکری خاصی برخوردار باشد تا سزاوار محبت ورزیدن و دوستی نمودن باشد. و این شرائط فراوان و شرح و بسط آن فراتر از حوصله یک مکاتبه است و لذا ما فقط به برخی از ویژگیهای یک دوست خوب اشاره می کنیم.
البته از این نکته نباید غافل شد که آنچه به عنوان ویژگیهای دوست خوب مطرح است، مطلق و صد در صد نیست چه اینکه انسانها کم و بیش دارای نواقصی نیز هستند کما اینکه خود ما وقتی به کارنامه زندگی خود نگاهی می افکنیم آن را بی نقص و عیب نمی بینیم. بنابر این به طور نسبی دوست خوب باید این خصوصیات را داشته باشد و جهت کلی زندگی او نیز به سمت و سوی این ویژگیها و جنبه های مثبت باشد.
امید واریم که با رعایت آنها در انتخاب دوست خوب موفق باشید:
1- از شرایط یک دوست ایده ال وفاداری است. دوست باید به اصول اخلاقی و تعهدات دوستی و عهد و پیمانی که منعقد می سازد پایبند و وفادار باشد.
2- مؤدب بودن به آداب اجتماعی و متخلق بودن به اخلاق نیک و پسندیده شرط دیگر دوست ایده ال است . چرا که آدمی متأثر از همنشین و دوست خود است.
3- آگاهی و بینش داشتن از دیگر ویژگی های یک دوست خوب است . آگاهی و بینش چراغ راه و جهت دهنده حرکت است و چه زیباست که دو همراه در مسیر زندگی از پرتو فیض وجود یکدیگر بهرمند شده و پا بپای یکدیگر گام بردارند و در این مسیر خود را از انحرافات مصون و وجودشان را از آفات بیمه سازند و اولین گام در این فعالیت شناخت انحرافات و آفات و راه مقابله با آنها می باشد.
4- دیانت و پایبندی به احکام دین و فرامین الهی.
5- دور اندیشی از دیگر ویژگیهای دوست خوب است تا قبل از بروز خلل و انحراف در زندگی و هر گونه حادثه منفی و ناخوشایندی شما را آگاه و مطلع سازد.
6- خدا پروائی و پرهیزکار بودن. دوست خوب باید در همه امور، خدا و رضایت خدا را مد نظر داشته باشد.
7- آینه یکدیگر بودن و خیر خواهی نمودن و عیب یکدیگر را دوستانه - نه خصمانه - متذکر شدن شرط دیگری است که موجب پیشرفت روز افزون شما خواهد شد و راه ایراد گرفتن دیگران و برخوردهای تلخ و تهدیدآمیز و... را سد خواهد کرد.
8- و بالاخره یکی دیگر از شرائط دوست خوب همترازی اجتماعی دو دوست و تواضع نمودن و احترام متقابل است.
دوست گرامی، شرائط دوست ایده ال بیشتر از این است که برشمردیم و همانگونه که گذشت بیان تفصیلی سخن فراتر از حوصله اینگونه مکاتبات است. بنابراین چند کتاب مفید را در این زمینه معرفی می کنیم که انشاء الله با مطالعه آنها می توانید اطلاعات مفیدی در این زمینه بدست آورید:
1- دوستی در قرآن و حدیث , نوشته آقای ری شهری
2- دوستی و دوستان , نوشته آقای سید هادی مدرس , ترجمه حمیدرضا شیخی و حمیدرضا آژیر, از انتشارات آستان قدس رضوی , 1376
3- آئین دوستی (دوست یابی) نوشته دیل کارنگی , انتشارات پیمان 1378
4- آئین دوستی در اسلام , نوشته آقای بابازاده ب) عوامل موثر در برقراری ارتباط
در جامعه سطح پذیرش افراد با یکدیگر کاملاً متفاوت است و بى تردید همه انسان ها از یک سطح از پذیرش اجتماعى برخوردار نیستند و علت این اختلاف یک عامل و دو عالم نیست که با تقویت یا حذف آنها به هدف مورد نظر در این مورد برسیم. اما مى توان با برشمردن عوامل مؤثر در برقراری ارتباط، افراد را در افزایش ارتباط ها و ارتقاء سطح ارتباط آنها با یکدیگر کمک کرده و یارى رساند. این عوامل به شرح زیر مى باشد:
- عوامل مؤثر در برقراری ارتباط موثر:
1- با دیگران خوش سخن باشید.
2- نرم خویى را فراموش نکنید.
3- کلمات مهرآمیز را تکیه کلام خود قرار دهید.
4- گذشت داشته باشید.
5- پذیرش بدون قید و شرط دیگران و برقرار نمودن ارتباط با کمترین هزینه.
6- نیکوکارى.
7- احسان.
8- تصمیم قاطع اتخاذ نمودن.
موارد فوق از جمله امورى هستند که در آیات 195 سوره آل عمران و 96 سوره مریم به آنها اشاره شده است و مى فرماید: «اى پیامبر، اگر این ویژگى ها را نداشتى مردم از اطراف تو پراکنده مى شدند». بنابراین شما نیز اگر در صدد جذب مردم هستید باید به این امور اهتمام داشته باشید.
افزون بر موارد فوق الذکر در منابع دینی و غیره در رابطه با استحکام و تقویت روابط دوستانه مواردی ذکر شده است که رعایت آنها بسیار مفید خواهد بود.
رفتارها و اعمالى که در استحکام و تقویت رابطه دوستی موثر است:
1- همدردى واقعى و عملى،
2- بخشش هاى مالى و عفو و گذشت و بر زبان نیاوردن آنها،
3- یکرنگى،
4- مدافع حقوق او بودن در حضور و در زمان عدم حضور او،
5- کم توقع بودن،
6- اظهار نمودن دوستى و محبت خود با زبان و عمل،
7- فروتنى در برابر او،
8- پرهیز از مجادله و بگومگوهاى بى ثمر و حتى برخى بگومگوهاى باثمرى که موجب رنجش خاطر مى گردد،
9- گوش فرادادن به حرف او و شنونده خوب بودن،
10- پوشیدن اسرار او،
11- بردبارى در برابر ناملایمات و لغزش هایى که از او صادر مى شود،
12- شاد کردن او،
13- هدیه دادن به مناسبت هاى مختلف به ویژه مناسبت هایى که براى او اهمیت دارد،
14- دعا کردن در حق او،
15- پرهیز از ملامت و سرزنش علنى و غیرعلنى و حتى برخى انتقادهایى که موجب ناخرسندى او مى گردد،
16- وفادارى،
17- تعهد و عهد و پیمان و وعده ها،
18- رعایت ادب و احترام و آداب اجتماعى،
19- دوراندیشى و خیرخواهى،
20- کوشش در جلب محبت و علاقه او در حد ممکن و خداپسند
نکته پایانی: در برقرارى ارتباط مؤثر شخص باید از سه مهارت گوش دادن، درک کردن و پاسخ دادن برخوردار باشد تا بتواند بهترین رابطه را برقرار کند:
الف. مهارت در گوش دادن و فهمیدن پیام هاى آشکار و نهفته کلام دیگران
ب. دریافت پیام هاى غیر کلامى از قبیل حالت چهره، تماس، صدا و سایر نشانه هایى که به همراه پیام کلامى منتقل مى شوند
ج. پاسخ دهى بى واسطه، صادقانه، به پیام هاى کلامى و غیر کلامى طرف مقابل
و در نهایت باید گفت که به طور کلّى برقرارکردن رابطه یک مهارت است که همیشه نیاز به اصلاح و تقویت دارد و حتّى در مورد آن باید آموزش دید و آن را در موقعیت هاى مختلف تمرین کرد، تا این که به شکل نوعى تخصص و رفتار پایا درآید.
در پایان فرازی از دعای جوشن کبیر را تقدیم نگاه معنویتان می کنیم که ذکر آن، شما را در رسیدن به مقصودتان یاری خواهد نمود: «یا رفیق من لا رفیق له، یا أنیس من لا أنیس له، یا صاحب من لا صاحب له».
از اینکه همراه ما هستید، خوشحالیم. منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.