آیا بین زنده شدن اصحاب امام زمان (عج) موقع ظهور و زنده شدن روز قیامت شباهتی وجود دارد ؟ یا دو امر کاملا مجزاست ؟ ۱۳۹۰/۹/۱۹

ت


تپاسخ: به زنده شدن در دوران ظهور در اصطلاح «رجعت» گفته می‌شود. در رجعت افراد با همان صورت(شکل) و بدن که از دنیا رفته بودند، زنده شده و از قبر خارج می‌شوند: مثل کسی که مدتی در خواب بوده است، یعنی، فضایی که به آن برمی‌گردد، همان دنیا و زمینی است که از آن رفته بود (با تمام قوانین و خواص خود) و شامل کسانی می‌شود که افراد بسیار خوبی بودند (محض ایمان) یا بسیار بد بوده‌اند(محض کفر). گروهی از آنان برای دیدن حکومت عدل و شاد شدن برمی‌گردند و گروهی برای کیفر دیدن و چشیدن جزای دنیوی . اما صحنه قیامت فضایی کاملا متفاوت است. به تصریح آیات «یوم تبدل الارض غیر الارض» قیامت روزی است که زمین تبدیل شده و این زمین نخواهد بود «یوم نطوی السماء کطی السجل للکتب» قیامت روزی است که آسمان نیز برچیده و جمع می‌شود و خورشید و ماه خاموش شده از بین می‌روند. بنابراین زنده شدن در قیامت، برگشت به دنیا و زمین نیست، زیرا اصلا این زمین و آسمان به این صورت در قیامت وجود ندارد. بنابر بعضی از روایات نیز افراد در شکلی که از دنیا رفته‌اند، زنده نمی‌شوند؛ بلکه گروهی به شکل خوک، گروهی به شکل گرگ، عده‌ای کفتار، گروهی موش و مورچه و ... محشور می‌شوند و قیافه خود را از دست می‌دهند. البته افراد صالح به شکل انسان محشور می‌شوند در قیامت نیز همه از اولین انسان تا آخرین فرد زنده می‌شوند.
بنابراین فقط اسم هر دو زنده شدن است؛ اما فضا و شکلی که در آن زنده می‌شوند، با هم متفاوت است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.