ابطال روزه با استمناء ۱۳۹۹/۰۲/۱۷ - ۲۸۰ بازدید

سلام یک نوجوان ۱۵ ساله
متاسفانه روزه خود را با استمنا باطل کرد
الان چه حکمی در انتظار اوست؟
کفازه قیمت بالایی هست برای پرداخت ان نوجوان
همچنین ۶۰ روز روزه گرفتن خیلی سخت است
لطفا بگید حکم چیست؟

مرجع تقلید شما؟
طبق نظر آیت الله خامنه ای: کسی که روزه خود را با استمناء باطل کند علاوه بر قضای روزه باید شصت روز روزه بگیرد و یا شصت مسکین را اطعام نماید و احتیاط مستحب آن است که هر دو را انجام دهد( اجوبه الاستفتائات سوال ۷۸۴) بنابراین قضای روزه تحت هیچ شرائطی تعطیل نمی شود ولى نسبت به کفّاره افطار عمدى روزه ماه رمضان، چنانچه قدرت بر روزه دو ماه و یا اطعام شصت مسکین براى هر روز نداشته باشد، باید به هر تعداد فقیر که قادر است غذا بدهد و احتیاط آن است که استغفار نیز بکند و اگر به هیچ وجه قادر به دادن غذا به فقرا نیست فقط کافى است که استغفار کند یعنى با دل و زبان خود بگوید: «استغفرالله (از خداوند بخشایش مى طلبم)».( اجوبه الاستفتائات سوال ۸۱۱)
تذکر: ۱- کسی که به خاطر عدم توانایی بر روزه و غذا دادن به فقیر، وظیفه‌اش استغفار است، اگر بعدها تمکن کرد که روزه بگیرد یا به فقرا غذا دهد، لازم نیست این کار را بکند، گر چه موافق احتیاط مستحبی است.
تذکر: ۲- خودارضایى یکى از راه هاى انحرافى در ارضاى میل جنسى است که نسل جوان را در معرض آسیب هاى جدى قرار مى دهد.این کار عادت بسیار زشت و زیان آوری است که می تواند استعداد و توانایی های فراوان یک جوان را به نابودی بکشاند و حال و آینده او را تباه کند.خود ارضایی، از نظر شرعی واخلاقی، حرام و از گناهان کبیره محسوب می شود. این عادت ناپسند به لحاظ اخلاقی، بعد معنوی انسان را به سختی می آزارد،روح او را تاریک می نماید، آزادی معنوی انسان را سلب می کند و در مسیر خود سازی و کمال، آدمی را با چالش جدی مواجه می کند ولذا سعی کن ؛ این عادت زشت و عمل شنیع و شیطانی را ترک کن.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.