اثبات حقانیت شیعه ۱۳۹۸/۱۱/۰۷ - ۸۳۰ بازدید

چقدر زیادهههه...میشه ساده تر و کوتاه تر توضیح بدین؟من نفهمیدم

مطلب ساده و خلاصه در اثبات حقانیت شیعه این است که برای اثبات حقانیت مذهب شیعه دوازده امامی دلایل منطقی و متقن فراوانی وجود دارد، براهین موجود را می توان به سه دسته کلی تقسیم نمود:
۱. براهین عقلی؛
۲. دلایل قرآنی؛
۳. روایات پیامبر اکرم(ص).
طبیعی است گستردگی هر یک از این استدلالات، مطالعه کتاب های متعددی را می طلبد و در این مختصر امکان بحث از آنها نیست؛ لیکن اختصارا به این برهان اشاره می گردد:
یک. از دیدگاه قرآن:
۱. از نظر قرآن رهبری و امامت امت، حتما باید به دست انسانی معصوم باشد که از هر گونه کژی دور باشد. این نکته به تعابیر مختلفی در کتاب الهی بیان شده است. از جمله هنگامی که ابراهیم(ع) به امامت رسید و آن منصب الهی را برای فرزندانش درخواست نمود پاسخ آمد: عهد من به ستمکاران نمی رسد. «قالَ إِنِّی جاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّیَّتی قالَ لا یَنالُ عَهْدِی الظَّالِمینَ؛[بقره/۱۲۴] خداوند به او فرمود: «من تو را امام و پیشواى مردم قرار دادم!» ابراهیم عرض کرد: «از دودمان من (نیز امامانى قرار بده!)» خداوند فرمود: «پیمان من، به ستمکاران نمى رسد! (و تنها آن دسته از فرزندان تو که پاک و معصوم باشند، شایسته این مقامند)» آیه مذکور نشان می دهد که امامت منصبی الهی است؛ نه به انتخاب افراد و به کسانی اعطا می شود که از هر ظلمی با مفهوم وسیع قرآنی آن پاک و مبرا باشند. آیه ابلاغ: «یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ»[مائده/۶۷] و به دنبال آن آیه اکمال دین که درخصوص ولایت امیرالمؤمنین(ع) است و جزئیات آن در روایات متواتره بیان گردیده است.دو. از دیدگاه عقلی نیز باید توجه داشت که:
۱. لزوم رهبری در جامعه، امری ضروری و انکار ناپذیر است.
۲. رهبری در جامعه اسلامی، باید براساس احکام و قوانین الهی باشد.
۳. احکام الهی و اجرای آن به وسیله کسی ممکن است که صد در صد به زوایای آن احکام آگاه و نسبت به آنها متعهد باشد. به عبارت دیگر اگر پیامبر(ص) حضور ندارد، این شرایط و اوصاف در نزدیک ترین فرد به آن حضرت می باشد و به شهادت تاریخ و گواهی خلفا، هیچ کس در این جهات قابل مقایسه به امامان معصوم(ع) نبوده است. حتی خلفا در موارد بسیاری احساس نیاز به ائمه(ع) می کردند.
سه. از دیدگاه روایی:
روایات بی شماری از پیامبر اکرم(ص) در کتاب های شیعه و سنی، به تواتر نقل شده که به صراحت امامت و ولایت اهل بیت(ع) را ثابت میکند مانند:
۱. روایات مربوط به حادثه غدیر،
۲. روایات لیله الانذار،
۳. احادیث سفینه،
۴. احادیث ثقلین و...
البته باید بدانید که این مقدار آگاهی، برای کسی که خود را در معرض انواع شبهات قرار داده، هرگز کافی نیست و نیازمند مطالعات جدی است. که در پایان منابعی در این رابطه خدمت شما معرفی می کنم.علاوه بر مطالب فوق، فقط همین قدر کافی است بدانید که تمام عقاید شیعه از طریق منابع اهل سنت قابل اثبات است و کتاب هایی مانند ((عبقات الانوار)) که ده ها جلد می باشد, همه با منابع اهل سنت حقانیت شیعه را به اثبات رسانده است.
نویسندگان برخی از کتب ذکر شده خودشان از علمای اهل سنت بوده که پس از تحقیق شیعه شده اند. برخی از این کتاب ها مناظرات علمای شیعه و سنی می باشد. مانند المراجعات که بسیار عمیق و عالی است و بزرگترین علمای اهل سنت را به اعتراف نسبت به حقانیت شیعه واداشت.
در پایان برخی از کتابهایی که برای پی بردن به حقانیت شیعه قابل مطالعه هستند ذکرمی شود:
۱ـ بررسی مسائل کلی امامت، ابراهیم امینی۲ـ امامت و رهبری، شهید مطهری ۳ـ آنگاه هدایت شدم، تیجانی سماوی، ترجمه: سید محمد جواد مهری ۴ـ اهل سنت واقعی کیست؟، تیجانی سماوی، ترجمه: سید محمد جواد مهری. ۵ـ از آگاهان بپرسید، تیجانی سماوی، ترجمه: سید محمد جواد مهری ۶ـ اهل بیت، کلید مشکل ها، تیجانی سماوی، ترجمه: سید محمد جواد مهری ۷ـ همراه با راستگویان، تیجانی سماوی، ترجمه: سید محمد جواد مهری ۸ـ عبداللّه بن سبا، ج ۳ - ۱، علامه عسکری ۹ـ نقش ائمه در احیای دین، ج ۱۵ - ۱، علامه عسکری ۱۰ـ یکصد و پنجاه صحابی ساختگی، علامه عسکری ۱۱ـ نقش عایشه در تاریخ اسلام، علامه عسکری ۱۲ـ اندیشه های اسلامی در دیدگاه دو مکتب (ترجمه معالم المدرستین)، ج ۲ - ۱ ، علامه عسکری، ترجمه: دکتر جلیل تجلیل. ۱۳ـ حق جو و حق شناس (ترجمه المراجعات)، علامه سید شرف الدین، ترجمه محمد رضا امامی ۱۴ـ شیعه در اسلام، علامه طباطبایی ۱۵ـ شیعه و تهمت های ناروا، علامه جواد شری ۱۶ـ شیعه پاسخ می گوید، سید رضا حسینی نسب ۱۷ـ فریب، صالح الوردانی ۱۸ـ خاطرات مدرسه، سید محمد جواد مهری ۱۹ـ سیری در صحیحین، محمد صادق نجمی ۲۰ـ الغدیر، علامه امینی ۲۱ـ عبقات الانوار، میرحامد حسین لکنهوی ۲۲ـ احقاق الحق، علامه شهید تستری ۲۳ـ شبهای پیشاور، سلطان الواعظین شیرازی ۲۴ـ راه ما، راه و روش پیامبر ما، علامه امینی، ترجمه: موسوی همدانی. ۲۵-جستجوی حقیقت در مناظرات مسجد الحرام، سید محمد حسین پور علوی ۲۶-ولایت مطهرین، سید محمد حسین پور علوی ۲۷-ولایت ذوی القربی، سید محمد حسین پور علوی ۲۸-ولایت اقربین، سید محمد حسین پور علوی ۲۹-مباهله صادقین، سید محمد حسین پور علوی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.