اجتهاد رهبری-زندگینامه مقام معظم رهبری ۱۳۹۰/۸/۱۲ - ۶۴ بازدید

قبل از پاسخ سؤال باید گفت اگر منظور سؤال کننده در خصوص ارتقاء درجه مقام معظم رهبری, اجتهاد است در این باره باید گفت معظم له یک فقیه و مجتهد مسلّم می باشد و فقاهت و اجتهاد را در زمان تصدی مقام رهبری یا ریاست جمهوری بدست نیاورده بلکه قبل از انقلاب آن را کسب نموده اند. برای روشن شدن این به موضوع مختصری تحصیلات سابقه و تدریس معظم له اشاره می شود.معظم له در سن ۱۴ سالگی دروس حوزوی را در مشهد شروع و ادبیات عرب را در مدرسه سلمان خان به پایان رسانید.

قبل از پاسخ سؤال باید گفت اگر منظور سؤال کننده در خصوص ارتقاء درجه مقام معظم رهبری, اجتهاد است در این باره باید گفت معظم له یک فقیه و مجتهد مسلّم می باشد و فقاهت و اجتهاد را در زمان تصدی مقام رهبری یا ریاست جمهوری بدست نیاورده بلکه قبل از انقلاب آن را کسب نموده اند. برای روشن شدن این به موضوع مختصری تحصیلات سابقه و تدریس معظم له اشاره می شود.
معظم له در سن ۱۴ سالگی دروس حوزوی را در مشهد شروع و ادبیات عرب را در مدرسه سلمان خان به پایان رسانید. و شرایع را هم نزد پدر بزرگوارشان و دروس سطح را در مدرسه نواب به پایان رساند.
در سن ۱۶ سالگی در درس خارج مرحوم میلانی شرکت می کرد چون از استعداد خاصی برخوردار بود لذا کم نظیر بود که جوانی در سن ۱۶ سالگی بتواند در درس خارج شرکت نماید.
معظم له تا سال ۱۳۳۷ در مشهد علاوه بر تحصیل به تدریس صرف و نحو، فقه و اصول مشغول بودند. در سال ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۳ در قم اشتغال به تحصیل و تدریس داشتند و در محضر اساتیدی چون آیات عظام میرزا احمد مدرس یزدی، آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی و میرزا جواد اقا تهرانی و مرحوم امام و آیت الله بروجردی و آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری بهره می جستند.
مدتی هم در نجف اقامت داشتند و در درس آیت الله حکیم, خویی و شاهرودی و میرزا باقر زنجانی, میرزا حسن یزدی و ... شرکت می کردند.
حضرت آیت الله فاضل لنکرانی می فرماید ایشان ( مقام معظم رهبری) اهل نظر و اجتهاد هستند. ۲۰ سال پیش (قبل از انقلاب) وقتی در مشهد، در مسجد گوهرشاد با ایشان برخورد کردم. آن موقع ایشان از مدرسین محترم مشهد بودند. پرسیدم چه چیزی تدریس می کنید می فرمودند مکاسب از مهم ترین و مشکل ترین کتب علمی ماست. به نظر من ایشان (مقام رهبری) یک فقیه و یک مجتهد است به نظر من کسی که در سالهای طولانی در جهان سیاست، اساتیدی چون امام امت داشته و خودش دارای استعداد سرشار است چنین فردی داری مقامات بلند از درک سیاسی است. روزنامه رسالت، ۶۸/۳/۲۲.
آیت الله امینی می فرماید: حضرت آیت الله خامنه ای _ دامت برکاته _ در فقاهت و اجتهاد به مرتبه ای است که برای تصدی مقام ولایت و رهبری، صلاحیت کامل دارد. درر الفوائد فی اجوبه القائد، ص ۱۹
آیت الله مؤمن می فرماید: هنگام رای گیری در مجلس خبرگان برای رهبری حضرت آیت الله خامنه ای اجتهاد معظم له با قیام هیأت شرعیه نزد این جانب ثابت بود؛ ولی بعدا به واسطه حضور در جلسات مباحثه فقهی، شخصا به اجتهاد ایشان پی بردم و اکنون شهادت می دهم که معظم له، مجتهدی عادل و جامع الشرایط می باشد. پیشین، ص ۲۱.
آیت الله یوسف صانعی می فرماید: آیت الله خامنه ای، نه تنها مجتهد مسلم می باشد، بلکه فقیه جامع الشرایط واجب الاتباع می باشد.پیشین، ص ۱۷.
آیت الله جوادی آملی می فرماید: اجتهاد و عدالت حضرت آیت الله جناب آقای حاج سید علی خامنه ای _ دامت برکاته _ مورد تایید می باشد. لازم است امت اسلامی _ ایدیهم الله _ در تقویت رهبری معظم له در بذل نفس نفیس، در هیچ گونه نثار و ایثار دریغ نفرمایید. پیشین، ص ۱۹.
حضرت حجه الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر محترم مقام معظم رهبری طی مصاحبه ای با روزنامه قدس مورخ ۷۷/۱۰/۱۳ در خصوص برنامه های کاری معظم له می فرماید ساعت کاری معظم له از ساعت ۸ صبح شروع که طبق برنامه ریزی قبلی دیدار با مسؤولین کشوری و لشکری جهت ارائه گزارش و اوضاع مملکت است که معمولا تا ظهر طول می کشد و با اقامه نماز جماعت به امامت معظم له به پایان می رسدعصر از ساعت ۴ شروع که کارهای مملکتی و خواندن روزنامه و کارهایی که گزارش آن ارائه شده و مطالعه و ثبت مطالعه تخصصی فقه که برای تدریس هفتگی دارند می پردازد یک ساعت قبل از اذان صبح به نماز شب و عبادت و پس از اقامه نماز جماعت صبح که در منزل برگزار می گردد و گاهی اوقات برای کوهنوردی به کوه می روند و معظم له در دیدار با دانشجویان در خصوص مطالعه فرمودند هر شب خودم و تمام اعضاء خانواده مطالعه داریم تا خوابمان ببرد و فرمودند مطالعه کنیم تا خوابمان بگیرد آن و قت کتاب را کنار می گذاریم.
اصولا همیشه باید به این نکته توجه داشت مردانی که به مقامات می رسند در زندگی خود دارای نظم خاصی برخوردار می باشند و تمام کارشان بر اساس نظم و برنامه دقیق همراه است انجام مسئولیت ها، مطالعه درس، ورزش و استراحت و... روی نظم خاصی می باشد.
در هر صورت، شخصیتی چون مقام معظم رهبری تمام کارشان بر اساس نظم و ترتیب خاصی برخوردار می باشد و مقام اجتهادشان را قبل از انقلاب کسب نمودند نه در زمان رهبری. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۱۱/۲۰۰۴۳۱)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.