اجمالی از زندگانی امام هادی علیه السلام ۱۳۹۲/۶/۱۹ - ۳۳ بازدید

حضرت امام هادی (ع ) از زنی به نام »سمانه « متولد شده است , V}(بحارالانوار, ج ۵۱, چاپ ایران , ص ۱۱۴, ص ۱۱۵, ص ۱۱۶ و ص ۱۱۷){V.
حضرت امام هادی (ع ) از زنی به نام »سمانه « متولد شده است , (بحارالانوار, ج ۵۱, چاپ ایران , ص ۱۱۴, ص ۱۱۵, ص ۱۱۶ و ص ۱۱۷). »سمانه « ام ولد بود, (همان ) ام ولد به کنیزی گفته می شود که از صاحب خود باردار گردد. اگر کنیزی از صاحب خود باردار گردد, پس از مرگ صاحب خود, آزاد می گردد چون دارای فرزند است و فرزند نمی تواند مالک مادر گردد, (به شرایع , ج ۳, ص ۱۳۸, کتاب الاستیلاد, چاپ نجف در دو مجلد, ۱۳۸۹ قمری مراجعه شود). امام هادی (ع ) درباره ی مادرش سمانه فرمود: مادرم , عارف به حق من بود و اهل بهشت می باشد. شیطان سرکش به او نزدیک نمی شود. خداوند, حافظ اوست . او در زمره ی مادران صدیقین و صالحان قرار دارد, (تحلیلی از دوران دهمین خورشید امامت , امام هادی (ع ), مرکز تحقیقات سپاه , ۱۳۷۰ شمسی ). مادر برخی از امامان , »ام ولد« بوده اند. سابقا در جهان برده وجود داشت . این برده ها مانند کالاها خرید و فروش می شدند. در میان این برده ها انسانهایی والا مقام یافت می شدند. امامان اینگونه برده ها را می شناختند. افرادی را می فرستادند تا آن برده ی مورد نظر را خریداری کنند. آن برده را می آوردند و امام مالک او می شد. از همین برده , انسان کاملی همچون امام هادی (ع ) به دنیا می آید. البته برای برده , مایه ی خرسندی است که تا این حد مورد توجه مالک خود گردد چون برای برده دست کم دو نفع بزرگ دارد: یکی اینکه علاقه مولا به او زیاد می گردد و دومی اینکه آزادی او تضمین می گردد. مادر امام هادی (ع ) را »سمانه مغربیه « می نامند و گاهی او را سیده , ام الفضل می گفتند, (بحار, ۵۱, ص ۱۱۴). زن اصلی امام جواد(ع ), دختر مائمون بود به نام زینب ام الفضل , (همان , ص ۷۳). همین ام الفضل , با تحریک معتصم , امام جواد(ع ) را مسموم کرد, (همان , ص ۱۷) ام الفضل دختر مأمون , از امام جواد(ع ) بچه دار نشد, (همان ) ام الفضل دختر مائمون , به ام الفضل سمانه ی مغربیه , حسد می کرد چون می دانست که او از این برتر است با اینکه کنیز است , (همان ). این گونه همسر را که کنیز است و کسی او را خریداری کرده و با او ارتباط محبت آمیز دارد, »سریه « می نامند, (همان ).
امام علی بن محمد(نقی و گاهی به امام هادی ذکر مى‌شود) فرزند امام نهم در سال ۲۱۲ در مدینه متولد شده, و در سال ۲۵۴ (طبق روایات شیعه) معتز, خلیفه عباسی با سمّ شهیدش کرده است . امام دهم در ایام حیات خود با هفت نفر از خلفای عباسی مأمون و معتصم و واثق و متوکل و منتصر و مستعین و معتز معاصر بوده است. در عهد معتصم , سال ۲۲۰ بود که پدر بزرگوارش در بغداد با سمّ درگذشت, وی در مدینه بود و به امر خدا و معرفی امامان گذشته به امامت رسید و به نشر تعالیم دینی مى‌پرداخت و تا زمان متوکل رسید. متوکل در سال ۲۴۳ در اثر سعایتهایی که کرده بودند یکی از امرای دولت خود را مأموریت داد که آن حضرت را از مدینه به سامرا – که آن روز عاصمه خلافت بود- جلب کند و نامه‌ایی مهر آمیز با کمال تعظیم به آن حضرت نوشته تقاضای حرکت و ملاقات نمود و البته پس از ورود آن حضرت به سامرا در ظاهر اقداماتی به عمل نیامد ولی در عین حال آنچه مى‌توانست در فراهم آوردن و سائل اذیت و هتک آن حضرت کوتاهی نمى‌کرد و بارها به منظور قتل یا هتک , امام را احضار کرده و به امر وی خانه‌اش را تفتیش مى‌نمودند. متوکل در دشمنی با خاندان رسالت در میان خلفای عباسی نظیر نداشت و بویژه با علی(ع) دشمن سرسخت بود و آشکارا ناسزا مى‌گفت و مرد مقلدی را موظف داشت که در بزمهای عیش تقلید آن حضرت را در‌مى‌آورد و خلیفه مى‌خندید!! و در سال ۲۳۷ هجری بود که امر کرد قبه ضریح امام حسین (ع) را در کربلا و همچنین خانه‌های بسیاری که در اطرافش ساخته بودند, خراب و با زمین یکسان نمودند! و دستور داد که آب به حرم امام بستند و دستور داد زمین قبر مطهر را شخم و زراعت کنند تا بکلی اسم و رسم مزار فراموش شود. در زمان متوکل, وضع زندگی سادات علوی- که در حجاز بودند- به مرحله رقت باری رسیده بود چنانکه زنهای ایشان ساتر نداشته و عده‌ای از ایشان یک چادر کهنه داشتند که در اوقات نماز آن را به نوبه پوشیده نماز مى‌خواندند و نظیر این فشارها را به سادات علوی که در مصر بودند نیز وارد مى‌ساخت. امام دهم به شکنجه و آزار متوکل صبر مى‌فرمود تا وی درگذشت و پس از وی منتصر و مستعین و معتز روی کار آمدند و به دسیسه معتز, آن حضرت مسموم و شهید شد. //// شیعه در اسلام ص ۲۲۵،علامه سید محمد حسین طباطبائی به نقل از سایت تبیان

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.