احساس حقارت امام(ره) ۱۳۹۱/۱/۱۶ - ۵۲ بازدید

امام خمینى(ره) فرمودند: من احساس حقارت میکنم. یعنى جى؟

با سلام خدمت شما:
برای اینکه معنای دقیق یک جمله نقل شده از یک شخص را بفهمیم باید قبل و بعد آن جمله را هم بدانیم تا بتوانیم معنایی را که گوینده از آن جمله اراده کرده است را به دست بیاوریم.
این جمله را امام خمینی رحمه الله علیه در یکی از سخنرانی های خود در حضور رزمندگان فرموده اند که عین عبارت حضرت امام را برای شما نقل می کنیم:
«تاریخ اسلام جز یک برهه از صدر اسلام، جوانانی مثل جوان های ایران ما سراغ ندارد و ملتی مثل ملت ایران در تاریخ ثبت نشده است. شما در کجای تاریخ، جز یک برهه در صدر اسلام آن هم نه به طور وسیع بلکه به طور محدود سراغ دارید که جوانان یک کشور این طور عاشق جنگ باشند این طور عاشق دفاع از کشور خودشان باشند ... من از این چهره های نورانی و بشاش شما و از این گریه های شوق شما حسرت می برم. من احساس حقارت می کنم، من وقتی با این چهره ها مواجه شوم و این قلب هائی که به واسطه توجه به خدای تبارک و تعالی این طور در چهره ها اثر گذاشته است، احساس حقارت می کنم.»
با توجه به این جمله مشخص می شود که این احساس حقارت ، حقارت از نوع دنیوی نیست که در بین ماها رائج هست یعنی مثلا در مقابل شخصی که قدرت ظاهریش بیشتر از ما هست خود را دست کم گرفته و در مقابل او احساس حقارت می کنیم، نخیر امام این مراحل را کاملا رد کرده بود و هیچ ترسی و هیچ خود کم بینی در مقابل هیچ یک از افراد بشر نداشت.
آنچه که منظور امام است و از جمله خودشان هم بر می آید این است که من در مقابل معنویت و دل های پاک شما احساس حقارت می کنم، یعنی چون شما وصل به خداوند متعال هستید من در مقابل شما این احساس را دارم.
این حاکی از تواضع امام و عدم خود بزرگ بینی ایشان است.
این درسی است برای ما که ما نیز اینطور زندگی کنیم یعنی در مقابل قدرت های دنیوی به هیچ وجه احساس حقارت نداشته باشیم ولی در مقابل معنویت و قدرت های معنوی- حتی اگر صاحب این مقام معنوی از لحاظ سنی و موقعیت دنیوی پایین تر از ما باشد- احساس حقارت بکنیم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.