احساس ریا-ترس از ریا-خوف ریا ۱۳۸۷/۱۰/۲۳ - ۱۹۵۲ بازدید

در هنگام نماز خواندن یا عمل عبادی دیگری این فکر به ذهنم خطور میکنه که نکند این عمل من از روی ریا باشد، این ذهنیت برام پیش میاد که با این کار افراد خانواده یا دیگران از من تعریف و تمجید کنند یا در نظر دیگران خود را خوب جلوه میدم با این که همه عبادتهایم را در جایی خلوت و تاریک انجام میدم اما باز هم از دست این وسواسی نمی توانم فرار کنم، کمکم کنید، خواهش می کنم؟

مشکلی که شما متاسفانه دچار آن شده اید وسواس است نه ریا. شما به هیچ وجه انسان ریاکاری نیستید و نباید بگذارید این فکر در شما ایجاد شود. لازم نیست نمازهای خود را در جای تاریک و خلوت بخوانید چون این یکجور پاسخ گویی به وسواس است و باعث افزایش مشکل خواهد شد. سعی کنید عبادت های خود را به صورت عادی در مکانهای عمومی به خصوص مسجد و به جماعت انجام دهید و به خودتان تلقین کنید که تنها برای خدا عبادت می کنید و هیچ هدف دیگری جز این ندارید و شیطان را لعن کنید.اطلاعاتی درباره وسواس:
«وسواس» یک نوع اختلالى است که انسان، بدون اختیار و از روى اجبار، عملى را مکررا انجام مى دهد و یا مطلب و موضوعى را در فکر و ذهن خود تکرار مى کند. اولى را «وسواس عملى» و دومى را «وسواس فکرى» گویند. در واقع در ذهن فرد وسواسى، اختلالى به وجودمى آید که توقف قطعى آن فکر یا آن عمل حاصل نمى شود. اغلب مبتلایان به وسواس فکرى نیز، افکار بیهوده و شرم آور یا وحشتناکى در ذهن خود به وجود مى آورند که این افکار در چرخه اى بى پایان، مرتب تکرار مى شود.
نکته دیگر این که مبتلایان به این اختلال، قادراند پریشانى و مشکل و ناراحتى خود را، به عنوان یک مسأله خصوصى، پنهان نگه دارند و گاهى چندین ساعت دور از چشم دیگران صرف افکار یا کارهاى مخفیانه خود کنند. خوشبختانه شما با طرح و ارسال نامه، از مشکل وموضوعى که شما را در رنج قرار داده است، ما را با خبر کرده اید و در واقع تصمیم به حل و درمان آن دارید. بنابر این شما نیمى از راه درمان را پیموده اید و براى ادامه و حل کامل آن، باید ضمن توجه به ضررها، عوارض و پیامدهاى سوء وسواس راه کارهاى ارائه شده را اگر انجام دهیدتا بهبودى کامل براى خود به ارمغان آورید.
الف) ضررهاى وسواس عبارت است از: 1. اتلاف وقت و از دست دادن سرمایه ارزشمند عمر؛ زیرا بازیابى زمان از دست رفته امکان ندارد؛
2. عدم توانایى در تمرکز حواس و ایجاد حواس پرتى؛
3. بازماندن از کارهاى اصلى (از جمله تحصیل علم و مطالعه و درس خواندن و به دنبال آن افت تحصیلى)؛
4. خسته شدن ذهن و بى حوصله شدن فرد براى فکر کردن درباره موضوعات مهم و اساسى زندگى و تحصیلى.
ب) راه کارهاى عملى جهت مقابله با وسواس فکرى و درمان آن عبارت است از:
1. غرقه سازى؛ بدین صورت که فرد مبتلا به آن، با اختیار خود آن قدر خود را در معرض همان موضوعى که از آن رنج مى برد قرار دهد تا از آن فکر خسته و متنفّر شود. بنابراین هر روز، زمانى را به فکر کردن درباره موضوع وسواس فکرى خود اختصاص دهید و آن چنان وآن قدر درباره آن فکر کنید که از آن متنفّر شوید. در نتیجه هرگاه بدون اختیار هم ذهنتان به آن معطوف شد و خواستید از روى اجبار تکرار کنید، اراده و اختیارتان در دور کردن آن فکر و اجتناب از آن، چیره و حاکم شود.
2. هرگاه ذهنتان بدون اختیار مشغول همان اوهام و افکار بیهوده وسواسى شد، مشت خود را محکم روى زمینى بکوبید با گفتن ذکر لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم از جاى خود بلند شده، تغییر حالت دهید تا بدینوسیله از آن فکر تکرارى و وسواس رهایى یابید.
3. کش نازکى را دور مچ دست خود بندید. هرگاه افکار وسواس به سراغ شما آمد، با کشیدن کش و رها کردن آن روى دستتان و ایجاد درد مختصرى روى مچ خود، از آن فکر رهایى خواهید یافت.
4. با خودتان عهد ببندید و برنامه ریزى کنید که زمان فکر کردن درباره موضوع وسواس، ساعت خاصى باشد (مثلاً 5/4 تا 5 بعدازظهر) و در طول روز هرگاه اوهام و افکار وارد ذهنتان شد، به خودتان بگویید زمان فکر کردن فلان ساعت مقرر است و در زمان مقرّر نیز مدتى رابه فکر کردن درباره آن موضوع اختصاص دهید و ذهنتان را به آن مشغول سازید تا این که در طول روز و به طور پراکنده، ذهنتان مشغول آن نباشد. ضمنا آن زمان اختصاصى را به تدریج در طى (مثلاً 30 روز) روزى یک دقیقه کم کنید تا به صفر برسد.
5. هر روز به خود تلقین کنید که «من قادرم افکار وسواسى ام را کنار بگذارم»؛ زیرا تلقین یکى از راه هاى مبارزه با افکار منفى است و وسواس فکرى نیز چیزى جز یک فکر منفى مزاحم نیست.
گفتنى است که براى درمان وسواس فکرى نیاز به صبر و حوصله و پشتکار در به اجرا درآوردن راه هاى فوق است تا این که به تدریج از آن افکار رهایى یابید و انتظار حل و درمان یک شبه آن را نداشته باشید. بنابراین با عمل به راه کارهاى ارائه شده و ارزیابى نتیجه آن، میزانپیشرفت خود در مهار وسواس در مکاتبه بعدى براى ما بفرستید تا در صورت لزوم، مطالب دیگرى برایتان ارسال گردد. ضمنا بعضى از این راه کارها در عرض همدیگر قرار دارد و هر کدام را که بهتر مى توانید انجام دهید یا بهتر جواب مى دهد، آن را اجرا و پى گیرى کنید.{J
6- یکی از راه های مبارزه با وسواس فکری دعا و ذکر است. هر وقت دچار وسوسه شدید بدانید که این حالت از شیطان است و به خدا پناه ببرید. در روایات هست که ذکر لا حول و لا قوه الا بالله برای دفع وسوسه نفس وارد شده. (بحارالانوار، ج90، ص 186). در روایتی نیز نقل شده است شخصی به امام صادق(ع) از وسوسه شکایت کرد، حضرت فرمود دستت را بر سینه ات بکش و بگو بسم الله و بالله محمد رسول الله و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم اللهم امسح عنی ما احذر، سپس دستت را بر شکمت بکش و سه مرتبه همین ذکر را بگو.
راوی می گوید من به جهت وسوسه زیاد نمازم را قطع می کردم، با خواندن این دعا خداوند مشکل من را برطرف کرد. (بحارالانوار، ج 92، ص 138).
همچنین از پیامبر گرامی اسلام نقل شده است شخصی از انصار از وسوسه در نماز به پیامبر شکایت کرد، حضرت فرمود: هر گاه خواستی نماز بخوانی با انگشت اشاره دست راست به ران پای چپت فشار بده و بگو بسم الله و بالله توکلت علی الله اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم (بحارالانوار، ج 85، ص 238).
خواندن دعای خضر(ع) نیز وارد شده ر.ک: (بحارالانوار، ج 92، 174).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.