احساس می کنم کسی مرا دوست ندارد ۱۳۹۰/۷/۲۸ - ۲۰۸ بازدید

خواهر گرامی
ابتدا از شما به خاطر اعتمادی که به این مجموعه دارید تشکر می کنیم.
خواهر گرامی
ابتدا از شما به خاطر اعتمادی که به این مجموعه دارید تشکر می کنیم.
اولین مسأله ای که لازم می دانیم به اطلاع شما برسانیم این است که از ویژگیهای انسانهای موفق یکی این است که دارای شخصیتی مستقل از دیگران هستند؛ یعنی به خود از دریچه نگاه دیگران نگاه نمی­کنند و وابسته به این نیستند که دیگران به آنها محبتی بکنند یا روی خوشی نشان دهند. بلکه شخصیتی مستقل دارند و اعتماد به نفسی بالا که اتفاقا احساس می کنند دیگران به محبت آنها نیاز دارند. بنابراین ابتدا درباره این مسأله فکر کنید که شما چه نیازی به محبت دیگران دارید که این مسأله اینقدر برایتان مهم شده است. البته ما می دانیم که یکی از نیازهای مهم افراد، همین نیاز به مورد محبت واقع شدن است. اما این مسأله نباید در شما به صورت یک وابستگی درآید؛ بلکه شما باید با این دید به قضیه نگاه کنید که در صورتی که دیگران به شما محبت نکنند یا توجه نکنند، این خود آنها هستند که از محبت شما محروم می­شوند.
به خاطر همین سعی کنید زیاد به این مسأله فکر نکنید و بی جهت خود را آزار ندهید. ضمنا توجه داشته باشید که معمولا افراد کمی هستند که به خاطر فعالیت زیاد یا خوش زبانی و شوخی فراوان، معمولا وقتی نباشند، نبودشان احساس می­شود. پس اینگونه نیست که شما تنها کسی باشید که نبودتان در جمع احساس نمی­شود.
به هر حال برای اینکه جاذبه داشته باشید و افراد را به خود جذب کنید باید پرشور باشید و از اخلاق خوب و بیان زیبا و روابط اجتماعی بسیار بالایی برخوردار باشید و اصلا خجالتی نباشید.
راهکارهایی را در این زمینه تقدیمتان می­کنیم که به کمک آنها خواهید توانست روابط خود با دیگران را ببهود بخشید؛ هرچند به نظر ما حتی در صورتی که نتوانستید جایگاهی مانند دوستتان در میان دوستان کسب کنید، نباید ناراحت باشید و خود را وابسته به محبت یا توجه آنها بدانید. لطفا توجه بفرمایید:
الف. ایجاد تغییر و اصلاح در شناخت خود از خویشتن:
باید شناخت خود از توانایى ها، استعدادها، ویژگى هاى شخصیتى خویش را اصلاح کنید و با واقعیت تطبیق دهید. پس:
۱. در برابر آینه ایستاده، جلوه هاى رفتارى خوشایند، حالات بدنى و برداشت هاى مثبتى که از وضعیت ظاهرى خود دارید، یادداشت کنید و روزى چند بار با صداى بلند بخوانید، مانند این جمله: «من خوش قامت هستم» و... .
۲. فهرستى از ده لغت یا عبارت - که بیانگر ویژگى هاى مثبت شخصیت شما است - تهیه کنید و روزى چند بار آنها را در قالب جمله کاملى بخوانید ؛ مثلاً بگویید: «من باهوش هستم» و... .
۳. خاطرات و تجارب جالب خود را براى دوستان صمیمى تعریف کنید.
۴. هرگز به اندیشه و شناخت هاى آزار دهنده (مانند احساس حقارت، ناتوانى، بى کفایتى، شرمندگى و...) اجازه ندهید فضاى ذهن شما را اشغال کنند. به محض ورود این افکار، ذهنیت هاى مطلوب و ویژگى هاى مثبت خود را با صداى بلند تکرار کنید.
۵. هرگز تصور کمرو بودن را به ذهن خود راه ندهید و واژه ها و عبارت هایى چون: «من خجالتى هستم»، «من کمرو هستم» و «من جرأت بیان ندارم» را به زبان نیاورید، بلکه جرأت و شهامت را به خود تلقین کنید، و با صداى بلند در طول روز، چندین نوبت بگویید: «من شهامت بیان این سخن، عمل و فعالیت را دارم.» اجازه ندهید خاطره شکست هاى قبلى به اندیشه شما راه یابد. موفقیت هاى گذشته را به خاطر آورید.
ب. اصلاح رفتار و تغییرات رفتارى
بکوشید در جهت مخالف کمرویى رفتار کنید؛ پس:
۱. هرگز خود را سرزنش نکنید.
۲. هنگام سخن گفتن، خود را گرفتار آداب و رسوم و تکلّف هاى بى مورد نسازید. ساده، راحت و عارى از هرگونه آداب خاصّ، هدفتان را بیان کنید. در فعّالیّت هاى آغازین، خواسته و هدف خود را به صورت یک جمله بنویسید و نوشته را بخوانید.
۳. در احوالپرسی، پرسش ها و مطالب اولیه را کوتاه و مختصر انتخاب کنید.
۴. ارتباط بصرى با مخاطب را حفظ کنید.
۵. همیشه سخن را با یک کلمه جالب آغاز کنید و از به کارگیرى کلمات پیچیده بپرهیزید. کلمات آغازین باید متدوال و جذاب باشند.
۶. قبل از شروع ارتباط با دیگران و احوالپرسی، مطالب مورد کاربرد در احوالپرسی را نوشته، در ذهن مرور و تمرین کنید و شکل بیان و مهارت لازم را فراهم آورید.
۷. هنگام سخن گفتن، به دیگران و قضاوت و حرکات و سکناتشان هرگز توجّه نکنید. گفتارتان را پى گیرید و با خونسردى به هدف بیندیشید.
۸. موانع احتمالى و افکار و اعمال مزاحم را شناسایى و ذهن خود را براى مقابله با آن آماده سازید ؛ مثلاً اگر خنده مخاطبین شما، شما را از ادامه سخن باز مى دارد، شما نیز بخندید.
۹. به کار خود پاداش دهید. یک نفس عمیق، به خود آفرین گفتن، یا باز گفتن تفصیلى و با آب و تاب آن براى نزدیکان، مى تواند پاداش به شمار آید.
۱۰. در سخن گفتن از جزئیات بکاهید و اصل سخن را به صورت خلاصه و گویا بیان کنید.
۱۱. هنگام صحبت برای جمع اجازه سوء استفاده به دیگران ندهید. کافى است به کار خود ادامه داده، در صورت روبه رو شدن با واکنش آنان، خود را در مقابل آنان احساس نکنید.
۱۲. در انجام رفتارهاى اجتماعى کوچک و در محیطهاى دیگر - که بیشتر احساس راحتى مى کنید - فعال باشید. این کار را از سلام کردن، احوال پرسى، جواب سلام دادن، نگاه کردن، تعارف کردن و تعارف شنیدن آغاز کنید و با تمرین به کارهاى بزرگ تر و مهم تر گسترش دهید.
۱۳. با افراد فعّال و پر تحرکى که احساس خجالت نمى کنند، بیشتر مأنوس باشید و از خجالتى ها فاصله بگیرید.
۱۴. همیشه کلامى براى گفتن و عمل یا هنرى براى ارائه به جمع داشته باشید و آن را ارائه کنید. در جاهایى که کمتر احساس کم رویى مى کنید و شبیه کلاس است، فعّال تر باشید.
۱۵. توجه داشته باشید تا زمین نخورید، راه رفتن نمى آموزید. پس باید نقد دیگران و تمسخر آنها باشد، تا شما مجال رشد بیابید. بنابراین از خنده های دیگران هرگز نهراسید. اگر به شما خندیدند، شما نیز مانند آنان بخندید و اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و از خود نقطه ضعف نشان ندهید. در این صورت عظمت شخصیت شما بر دیگران آشکارتر خواهد شد و برایتان احترام بیشتری قائل خواهند بود.
در پایان باید یادآور شد، این مقصود اندک اندک به دست مى آید؛ نه با چند جلسه تمرین و خواندن چند جلد کتاب. اجراى پیوسته دستور العمل ها، تکنیک ها و رفتارها لازمه رسیدن به این هدف است.
نویسنده:روح الله پور مطهری

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام...من یک دوستی دارم ک عاشقشم..خیلی دوسش دارم...اما اون منو دوست نداره و از من خوشش نمیاد...البته این رو بگم ک هردومون دختر هستیم..اخه چیکار کنم
میهمان
توصیه هاتون خیلی عالیه ولی خیلی باید تمرین بشه تا به رفتار تبدیل بشه و در ذهن ما بیافته
ممنون
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام من پسری۱۴ ساله هستم که از ۱۱ سالگی عاشق شدم شاید مسخره باشد ولی من عاشق پسری شده ام که شش ماه هز من کوچک تد است ولی انه تنها من را تهویل نمی گیرد بلکه از من بدش هم می آید می خواستم بدانم چکار کنم ؟ من او را به چشم یک همزاد نگاه میکنم نه به چشم هر چیز دیگری
میهمان
من یک کسی رابسیار زیاد دوست دارم او یک پسر است ومن هم یک پسر من او را مثلی برادرم میبنم هر چی که میخواهم بریش خوبی کنم هما او کاریم سر چپه میشود و او مرا هیچ دوست ندارد من میخواهم که او را فرموش کنم هما باز نمیشه مچوم که چی بکنم در این باره شما معلومات بدهید برایم
میهمان
بسیار بسیار عالی ممنون
میهمان
باسلام من در یک خانواده کم جمعیت زندگی می کنم من یک برادر بزرگ تر از خودم دارم من هر روز با برادرم دعوا میکنم چون اصلا رفتارش رو دوست ندارم من همیشه که با او دعوا میکنم پدر یا مادرم مرا دعوا میکنند ومی گویند برو اتاقت درحالی که به اتاق میروم و فکر می کنم میبینم تقصیر من نیست تقصیر برادرم است و هروقت میرم اتاقم میبینم پدر و مادرم دارند با برادرم می خندد .من واقعا از این زندگی خسته شده ام تنهایی را دوست دارم بعضی اوقات هم به سرم می زند وسایلم را جمع کنم واز خانه بروم شاید باورتان نشود ولی من ۱۲ سالم است به کمکتان نیاز دارم
میهمان
نکات ریز‌ اما کاملا تاثیر گذار ... سعی میکنم تو رفتارم پیاده کنم این نکات رو ...خیلی متشکرم.
میهمان
عالی بود
میهمان
عالی

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.