اخبار حوادث آینده عراق و خاورمیانه بررسی تحلیلی شد ۱۳۹۱/۰۶/۲۳ - ۴۹ بازدید

ر یک نشست علمی؛
اخبار حوادث آینده عراق و خاورمیانه بررسی تحلیلی شد
خبرگزاری رسا ـ نشست علمی بررسی تحلیلی اخبار حوادث آینده عراق و خاورمیانه از سلسله نشست های تخصصی همایش مهدویت و آینده جهان در قم برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، در این نشست علمی که عصر امروز، سه شنبه ۲۱ شهریورماه در سالن همایش های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم برگزار شد، علامه سیدسامی البدری از اساتید حوزه علمیه نجف به واکاوی و تحلیل حوادث آینده عراق و خاورمیانه براساس متون روایی و آینده پژوهی دینی پرداخت.

ر یک نشست علمی؛
اخبار حوادث آینده عراق و خاورمیانه بررسی تحلیلی شد
خبرگزاری رسا ـ نشست علمی بررسی تحلیلی اخبار حوادث آینده عراق و خاورمیانه از سلسله نشست های تخصصی همایش مهدویت و آینده جهان در قم برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، در این نشست علمی که عصر امروز، سه شنبه 21 شهریورماه در سالن همایش های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم برگزار شد، علامه سیدسامی البدری از اساتید حوزه علمیه نجف به واکاوی و تحلیل حوادث آینده عراق و خاورمیانه براساس متون روایی و آینده پژوهی دینی پرداخت.
وی افزود: براساس خبرهای غیبی نبوی و مبتنی بر روایت امام صادق (ع)، نسل جدیدی از بنی عباس و بنی امیه ظهور می کنند که همه بر سر دشمنی با شیعه هم پیمان می شوند و شیعیان در زمان آنها دچار بحرانی جدی شده و پس از آن بحران ها، ظهور حضرت مهدی (عج) اتفاق می افتد.
وی با بیان این که اخبار محکمی که از آینده نقل می شود براساس و پایه الهی بوده و این علم از طریق پیامبران شناخته شده است، یادآور شد: در کتاب تورات حضرت موسی (ع) و پیامبران پس از او که پیش روی ما است، غیب گویی هایی وجود دارد که بارزترین آن مربوط به پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) است.
حجت الاسلام رحیم کارگر، استاد حوزه علمیه قم که به عنوان دبیر علمی در این نشست حضور داشت، در ابتدای این مراسم با بیان این که نکات مطرح شده در این مراسم به دور از هرگونه موضع گیری سیاسی است، ابراز امیدواری کرد که مطالب ارائه شده مورد استفاده پژوهشگران قرار گیرد.
وی با اشاره به این که علم آینده پژوهی به معنای مدیریت آینده در مراکز مختلف علمی مورد بررسی قرار گرفته است، رویکرد دینی را در این زمینه مورد تأمل قرار داد و افزود: رویکرد دینی دورنمای روشنی از تحولات و حوادث آینده ارائه داده و نشان می دهد که آینده منطقه بسیار پرالتهاب است.
این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: به کمک علم آینده پژوهی می توان مرحله به مرحله اوضاع را رصد کرد و مبتنی بر شواهد، قرائن، ابزار و اهتمالات گوناگون مبادرت به پیش بینی حوادث آینده کنیم نه غیب گویی که اطلاع از حوادث غیب تنها در دستان خداوند متعال است.
وی درک عمیق از حوادث منطقه را ضروری دانست و گفت: مطالب مرتبط با این نشست در سه محور اساسی دورنمای کلی وضعیت جهان و دورنمای کلی کشور عراق به عنوان همسایه شیعی ایران، بررسی نظریات مختلف مربوط به آینده و وضعیت نا امن عراق و منطقه ارائه می شود.
همچنین حجت الاسلام محمد مسجدجامعی، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در واتیکان و عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در سخنانی به ارائه دورنمای کلی از وضعیت جهان، آن گونه که در نظر دیگران هست، پرداخت و اندیشه «آنتی کرایس» یا «ضد مسیح» را در میان غربیان مورد تبیین قرار داد.
وی افزود: اندیشه آخرالزمان از نکاتی است که در بین یک سلسله از ملت ها به ویژه مسیحیان وجود دارد و اصطلاح «ضد مسیح» که در فارسی به دجال ترجمه شده در کتاب مقدس آمده است، اما واقعیت آن است که پیروان هیچ دینی همه آنچه در کتاب آسمانی آنان آمده در فرهنگ و جامعه شان حضور ندارد.
سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در واتیکان با بیان این که مفهوم ضد مسیح در بین غربی ها از جایگاه بسیار استواری برخوردار است، گفت: در بین غربیان حتی علی رغم این که از مبانی دینی خود فاصله گرفته اند، اما اصطلاح آنتی کرایس یا ضد مسیح زنده است و این به فرهنگ اروپا باز می گردد.
گفتنی است، نشست علمی بررسی تحلیلی اخبار و حوادث آینده عراق از سوی انجمن مهدویت حوزه با همکاری بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت عراق، دبیرخانه همایش مهدویت و آینده جهان و پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در سالن همایش های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، برگزار شد. /920/پ202/ن

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.