اختلاف در وفات حضرت زینب (س) ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ - ۲۱۱ بازدید

سلام ؛ روایت دوم وفات حضرت زینب (س) چه روزیست ؛

در خصوص تاریخ درگذشت حضرت زینب (س) اختلاف نظر است . برخی تاریخ وفات وی را سال ۶۳ هجری قمری دانسته‌اند(۱) و بعضی دیگر ۶۵ هجری قمری (۲) . ولی مشهور آن است که وی در سال ۶۲ هجری قمری درگذشته است بر این اساس حضرت بعد از حادثه عاشورا تنها یک سال و اندی زنده بود.(۳)
،در منابع تاریخی ۲ احتمال برای وفات حضرت زینب(س) بعد از واقعه عاشورا مطرح کرده اند : در احتمال اول تاریخ وفات حضرت زینب (س) ۱۵ رجب سال ۶۵ هجری بوده و در احتمال دوم ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری که ۱۸ ماه پس از واقعه جانسوز عاشورا است. در منابع تاریخی آمده که احتمال دوم در بین علما مشهورتر است.
همچنین خفه شدن در آب، مسمومیت توسط عوامل یزید و وفات به دلیل بیماری ۳ احتمال تاریخی پیرامون نحوه رحلت حضرت زینب (س) است.
باتوجه به ضعیف بودن احتمال اول و ساختگی بودن آن توسط دشمنان اهل بیت (ع) احتمال شهادت حضرت زینب (س) توسط عوامل یزید احتمالی دور از ذهن نیست اما دلیل قطعی تاریخی برای این روایت دیده نشده است.
واحتمال سوم وفات حضرت زینب (س) به عنوان مهمترین و قابل قبول ترین سند تاریخی است که در این احتمال حضرت زینب (س) بر اثر بیماری و یا مصائب و سختی هایی که از واقعه عاشورا به آن دچار شدند در سن ۵۶ سالگی در شام یا در جایی دیگر وفات و یا به شهادت رسیدند.
در این روایت تاریخی آمده که حضرت زینب (س) به هنگام ارتحال از همسر خود خواستند تا ایشان را زیر آفتاب ببرند و همچون برادرشان از دنیا بروند(۴)
برگرفته از پایگاه آستان مقدس عبدالعظیم حسنی(س) پی‌نوشت:
۱.دایرة المعارف تشیّع ، ج ۸ ، ص ۶۰۳.
۲.جواد محدّثی، فرهنگ عاشورا، ص ۲۱۶ - ۲۱۷.
۳.جعفر شهیدی ، زندگانی فاطمه، ص ۲۶۱ - ۲۶۲.
۴.سیدقاسم رزاقی موسوی(صدای شیعه باکمی تصرف)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.