اختلاف سن ازدواج-مشاوره ازدواج-معیار انتخاب همسر-فاصله سنی زیاد ۱۳۸۷/۷/۱۳ - ۵۵ بازدید

متولد ۶۶ هستم. خواستگاری با شرایط عالی دارم که متولد ۵۶ است. نظر شما چیست؟

همانطور که می دانید ازدواج یک حادثه بسیار مهم و از ابعاد گوناگون بر زندگی انسان تأثیر می گذارد از این رو یک انتخاب صحیح و سنجیده می تواند سرنوشت ساز باشد و در مقابل احساسی عمل کردن و عدم توجه به ابعاد مسأله خسارتهای جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. در مسأله ازدواج در عین حال که باید از وسواس در انتخاب اجتناب کرد و خیلی سختگیری ننمود توجه به یک مسأله فوق العاده مهم است و آن کفویت است یعنی دو نفر که می خواهند با هم ازدواج کنند باید همتای همدیگر باشند و این کفویت و همتایی جنبه های زیادی دارد که مهمترین آنها ایمان و باورهای دینی است بعد از مسأله ایمان ویژگی های شخصیتی و خانوادگی از نظر علمی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سنی و قیافهء ظاهریست. و از این میان خانواده بسیار مهم است چه اینکه ازدواج پیوند دو نفر فقط با یکدیگر نیست بلکه پیوند دو خانواده است و هر چه این دو خانواده همخوانی بیشتری با هم داشته باشند شرایط قبل و بعد از ازدواج و حتی آینده بهتر خواهد بود طبعا زمینه برای رشد و تعالی و رسیدن به آرامش که از مهمترین اهداف ازدواج است بهتر حاصل خواهد گردید.

ازدواج یکی از مهمترین حوادث زندگی انسان است و نقش مهمی در سرنوشت، سعادت و خوشبختی و همچنین ناکامی و شقاوت انسان دارد لذا باید با دقت کافی همه جوانب مسئله مد نظر قرار گیرد و غفلت از هر بعدی از ابعاد این مسئله می تواند پیامدهای ناگوار و جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد بنابراین توجه به نکات زیر ضروری است:
۱. شناخت از وضعیت خانوادگی فرد مورد نظر؛ زیرا ازدواج فقط پیوند میان دو نفر نیست بلکه پیوند میان دو خانواده است و از آنجا که خانواده نقش مهم در شکل گیری شخصیت هر فردی دارد و در واقع نقش اول را دارد شناخت خانواده و مقایسهء آن با خانوادهء خود بسیار مهم است این دو خانواده در واقع باید از جهات متعددی مانند سطح فرهنگ، اقتصاد، اعتقادات و باورهای مذهبی و آداب و منش اجتماعی به یکدیگر نزدیک باشند والا خانواده جدیدی که از پیوند این دو خانواده به وجود می آید دچار تعارض و عدم تعادل در روابط با این خانواده ها می شود و در نهایت یا مجبور می شود یکی از آنها رها کند یا هر دو را کنار بگذارد و یا دائما درگیر کشمکش ها و برخوردهای ناهنجار و نامتعادل میان این دو خانواده باشد و بیشترین خسارت در این میان به خانواده جدیدی که با این پیوند بوجود آمده وارد می شود.
۲. علاوه بر شناخت از وضعیت خانواده ها کفو بودن دختر و پسر که محور این پیوند هستند امری بسیار مهم و ضروری است یکی از مهمترین شرایط کفویت که بزرگان دین نیز بر آن تاکید فراوان کرده اند کفویت در ایمان است بنابراین توجه به میزان باورهای دینی و ایمان به آنها و التزام عملی به این باورها نقش مهمی در استحکام این پیوند دارد البته ایمان امری است که دارای مراتب است ممکن است فردی یک درجه ایمان داشته باشد فرد دیگر ۵ درجه و فرد سومی ۱۰ درجه آنچه مهم است در مرحله اول اصل وجود ایمان و در مرحلهء دوم میزان پایبندی به ایمان است لذا دو انسانی که می خواهند با یکدیگر پیوند مقدس ازدواج برقرار کنند و در همهء ابعاد و زوایای زندگی با همدیگر مشارکت داشته باشند از ایمان و باورهای مشترکی باید برخوردار باشند تا در ادامه زندگی با مشکل کمتری برخورد کنند.
آنچه باید پس از طی مراحل فوق و آگاهی از ملاک های انتخاب همسر به عرضتان برسانیم این است که:
اولا، موقعیت و شرایط خودتان را در نظر بگیرید یعنی باید ببینید که شرایط ازدواج برایتان فراهم هست یا نه به عبارت دیگر به گونه ای هست که اگر پاسخ منفی به این خواستگار بدهید، خواستگار مناسب تر یا در همین سطح به سراغتان بیاید یا نه، زیرا وضعیت کنونی به گونه ای است که معمولا دختران از شانس ازدواج کمتری برخوردارند و با دقت ها و حساسیت های زیاد و بالا بردن انتظارات خود و دیگر مسائل خانوادگی و اجتماعی و فرهنگی و... ازدواجشان را به تأخیر می اندازند و گاهی نیز به خاطر کوچک بودن محل زندگی یا بالا بودن سن رد کردن خواستگاری که از حداقل امتیازات برخوردار است، به طور کلی ازدواجشان در هاله ای از ابهام قرار می گیرد و بسیار دیر می شود بنابراین حرف این است که شرایط و موقعیت تان را در نظر گرفته و تصمیم بگیرید و این را با مشورت کردن با فامیل، والدین و افراد دلسوز و باتجربه می توانید دریابید.
ثانیا، خواهر گرامی تمام ویژگی های مثبت در وجود یک فرد جمع نمی شود باید جمع بندی کنید و مجموع امتیازات طرف را در نظر بگیرید ممکن است در برخی ویژگی ها نمره پایینی بگیرد ولی در ویژگی دیگر نمره و امتیاز بالایی داشته باشد و در جمع و با یک سبک و سنگین کردن پاسخ مثبت می دهد یا به پاسخ منفی می رسد.
ثالثا، اگر تحقیق کردید (با توجه به اقدامات ذکر شده در بالا) و به اطمینان رسیدید و سلامت فکری و عملی وی را تشخیص دادید و شرایط ازدواج در آینده برایتان فراهم نیست می توانید ازدواج کنید ولی اگر شرایط ازدواج و شانس و احتمال آن برایتان فراهم است. اگر با کسی ازدواج کنید که از توافق ها و تناسب های بیشتری برخوردار است شایسته و بهتر خواهد بود.
در پایان توصیه می شود جهت اطلاعات بیشتر و دقیق تر و تصمیم گیری واقع بینانه تر برای مهمترین تصمیم دوران زندگی و نقطه عطف عمر خود بهتر است در این زمینه هم تفکر بیشتری داشته باشید و هم با خانواده محترمتان به گفتگو و مشورت بپردازید و هم از نظرات مشورتی افراد با تجربه استفاده نمایند و کتاب های معرفی شده را نیز مطالعه فرمایید.
۱- جوانان و انتخاب همسر على اکبر مظاهرى
۲- ازدواج آسان و شیوه همسردارى محمد محمدى اشتهاردى
۳- ازدواج آسمانى على اکبر مظاهرى
۴- ازدواج پایدار کاظمى حقیقى
۵- ازدواج در اسلام مصطفى کاشفى خوانسارى
۶- ازدواج و روابط زن و مرد نجفى یزدى
۷- پیوند دو قلب یا راهنماى ازدواج مهدى پاکزاد
۸- جوانان و ازدواج - زندگى بهتر سید احمد واحدى
۹- جوانان، ازدواج و مسایل جنسى روح اللّه خالقى
۱۰- راهنمایى ازدواج بهزاد رحمتى
۱۱- همسران برتر، غلامعلى افروز
۱۲- انتخاب همسر، ابراهیم امینى
۱۳- ازدواج مکتب انسان سازى، دکتر پاک نژاد

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.