اختلاف علی ع و فاطمه س در برخی منابع تاریخی ۱۳۹۹/۱۰/۰۸ - ۴۴۸ بازدید

ممنون ولی یک سوال کوچک چرا در اوایل متن گفتید:((چنین اخبار و گزارشهایی دروغی بیش نیست که متاسفانه در برخی از منابع اهل سنت و حتی هم در برخی از منابع شیعی هم ممکن است وجود داشته باشد .)) ولی در بعد از آن گفتید:((ختلاف علی ع و فاطمه س درهیچ یک از منابع شیعی نقل نشده است)) خواستم بدانم آخر در منابع شیعی هست یا نه چون دو چیز متفاوت گفتید چون من یک جا خواندم در کتاب فکر کنم شیخ صدوق نیز چنین چیزی آمده بوده و او شخصا ذیل آن آن را رد کرده؟؟؟ اگر جواب دهید ممنون میشوم
۲. در ضمن منی جا یک روایت دیگر هم خواندم که ((روزی حضرت علی سرشان را روی پای کنیزی گذاشتند و حضرت فاطمه به خانه آمدند و تا آن را دیدند ناراحت شدند و شاید به پیش حضرت محمد بردند سند آ را متاسفانه در ذهن ندارم))
خواستم بپرسم آیا درباره این روایت هم مطلبی دارید ؟؟ سن این روایت گونه است آیا این هم جزو همان جعلیات دشمنان معصومین بودند ؟؟؟اگر راجب این هم توضیح دهید ممنون میشوم؟؟؟

با تشکر از پیگیری شما ۱- عرض شد اختلاف بین علی ع و فاطمه س به عنوان دو معصوم از اهل بیت عصمت و طهارت با مبانی کلامی و اعتقادی شیعه سازگاری ندارد . چنین روایاتی ساخته بنی امیه است که در برخی از منابع اهل سنت وجود دارد .
چنین گزارش هایی در منابع شیعه وجود ندارد و اگر وجود هم داشته باشد مورد تایید نیست . بر فرض وجود چنین روایاتی در منابع شیعه باز هم این روایات صحیح نیست زیرا ممکن است روایت ضعیف هم در برخی از منابع شیعه وجود داشته باشد که در علم حدیث با این روایات ضعیف مقابله می شود . ۲- بلی . چنانکه اشاره کردید ، روایات جعلی ساخته جریان اموی برای ارتباط علی با کنیز و کنیزان و شکایت زهرا س به پیامبر ص و یا خواستگاری علی ع از زنان در حیات فاطمه س از روایات جعلی است که در برخی از منابع وجود دارد . چنین روایاتی برای تنقیص ( نقص و نقصان ) مقام فاطمه س و علی ع توسط جریان اموی جعل می شود .
البته وجود خدمتکار و یا کنیز در منازل عرب آن روز مرسوم بود و ممکن است کنیز و خدمتکاری در خانه علی ع هم بوده باشد .
اما نقل چنین گزارشی با چنین وضعیتی خلاف ادب و اخلاق هر فردی است چه رسد به شخصیت علی ع .
بسیاری از چنین روایانی از جعلیات جریان اموی است که متاسفانه تارخ نگاری اموی آن را در منابع تاریخی قرار داده است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
من فقط میخواستم عرض کنم که آیا به فرض اگر حضرت سرش را روی زانوی کنیز خودگذاشته باشد فعل حرام انجام داده؟ این مسائل را اصلا مطرح نکنید.
پرسمان
سلام علیکم، ضمن احترام به دیدگاه شما خواننده گرامی، فرهنگ حاکم برده و کنیز بر جامعه صدر اسلام و در جوامعی که با برده داری زندگی می کردند را نباید با فرهنگ امروز ما که الحمدلله خالی از این فرهنگ است، مقایسه نمود و با معیارهای امروزی آن را قضاوت کرد.
میهمان
دین خدا سرشاره از اصول والای اخلاقی، چرا باید ذهن رو درگیر این کنیم که یک شخصیت مذهبی ما در خانه چه رفتاری داشته .... کاری به این ندارم که روایتش جعلی هست. چرا جوهره دین رو رها کنیم و این مسایل سطحی دغدغه ما بشه؟
پرسمان
سلام علیکم، ضمن احترام به نظر و دیدگاه شما خواننده گرامی، مطلب فوق در پاسخ به سوالی داده شده است. وظیفه و رسالت ما در این مرکز پاسخ دادن به همه سوالات ارسالی است.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.