اخلاص و ریا ۱۳۹۱/۱/۸ - ۳۲ بازدید

۱-اخلاص ، نویسنده: حسین رودسری ، ناشر: دارالکتب الاسلامیه

معرفی مختصر کتاب:
در این مجموعه سخنانی از عده‌ای مراجع و علمای دینی با موضوع "نیت"، "اخلاص" و "ریا" گردآوری و چاپ شده است.
۱-اخلاص ، نویسنده: حسین رودسری ، ناشر: دارالکتب الاسلامیه

معرفی مختصر کتاب:
در این مجموعه سخنانی از عده‌ای مراجع و علمای دینی با موضوع "نیت"، "اخلاص" و "ریا" گردآوری و چاپ شده است.

۲-تقوی ، عدالت ، اخلاص : سه رکن ایمان ، نویسنده: محسن سعیدیان ، ناشر: مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر

۳-اخلاص (ره ‌توشه صالحان) ، نویسنده: منصوره مرادی ، ناشر : بیت الاحزان


۴-اخلاص، یقین، باور، نویسنده: علی ‌اکبر مغیثی ‌پورسبزواری ، ناشر: مهر امیرالمومنین (ع)

معرفی مختصر کتاب:
در این مختصر برخی از آموزه ها و معارف اخلاقی تربیتی قرآن و حدیث در بیان اهمیت و جایگاه و تأثیرهای معنوی اخلاص، یقین و باور به صورت سخنرانی های کوتاه ارائه شده است. این مفاهیم در ساختار اخلاق قرآنی پایه های اصلی ایمان را تشکیل می دهند. انجام هر عمل صالح و پذیرش از نظر تعالیم اسلامی بستگی به درجه ایمان و پاکی نیت و یقین به محتوای کار دارد. در این گفتارهای کوتاه داستانهای آموزنده ای از سیره معصومین و علما در بیان شدت ایمان و توسل و توکل و پاکی ذهن و ضمیر آنها مورد استشهاد قرار گرفته است. از نظر تعالیم اسلامی فلسفه آفرینش انسان در انجام عبادت است و حقیقت عبودیت جز با ایمان و اخلاص و یقین محقق نخواهد شد.

۵-داستانهای شگفت ‌انگیزی از اخلاص ، نویسنده: حیدر قنبری ، ناشر: فاتح خیبر

معرفی مختصر کتاب:
پاکی نیت و یکی گردانیدن آن در انتخاب دین و عمل به شعائر و شریعت و آداب دینی اخلاص نامیده می شود. در آیات قرآن و آموزه های اسلامی بر خلوص و دوری از ریا و نفاق و پاکی عقیده تأکید فراوان شده است. در این کتاب ضمن بررسی آیات مربوط به صفات مخلصین و مقام اخلاص به منظور آموزش این ارزش اسلامی مجموعه ای از قصه های پندآموز و عبرت آور از قرآن، تاریخ اسلام، زندگی عالمان گذشته و معاصر گردآوری شده است. مضمون این داستانها هشدار نسبت به آثار منفی ریاء و عواقب اخروی آن و نیز تأکید بر اهمیت اخلاص در ارتقاء معنوی شخص مؤمن است.

۶-اخلاص در بینش قرآنی ، نویسنده: مریم دانشی ، ناشر: مرکز انتشارات ‌علمی ‌دانشگاه ‌آزاد اسلامی

معرفی مختصر کتاب:
نگارنده پس از واژه ‌شناسی "اخلاص" بر اساس قرآن، روایات، عرفان و اخلاق اسلامی، اهمیت اخلاص و ابعاد، آثار و موانع و مراتب آن را برشمارده، نیز راه‌ های تحصیل اخلاص و چهره ‌شناسی مخلصان را مطرح می‌سازد.۷-اخلاص و ریا در قرآن و نهج ‌البلاغه ، نویسنده: علی میرزا رضایی ، ناشر: موسسه ‌انتشارات‌ مشهور

معرفی مختصر کتاب:
نوشتار حاضر در چهاربخش تدوین شده و درهر بخش با استناد به قرآن و سخنان نهج ‌البلاغه مطالبی در باب اخلاص و ریا در فرهنگ اسلامی، توحید و عبادت، عوامل و آثار اخلاص و ریا ذکر شده است.۸- بررسی روان‌ شناختی ریا و نفاق با تکیه بر دیدگاه دین اسلام و مسیحیت ، نویسنده : تاج‌محمد زندی ‌دره‌ غریبی ، ناشر: روح قم

معرفی مختصر کتاب:
در این کتاب ضمن بررسی آموزه های ادیان مخصوصاً اسلام و مسیحیت در مذمت ریا و نفاق، از زمینه های شکل گیری این رذیلت های اخلاقی سخن رفته است. سپس دیدگاه روان شناسان در بررسی رابطه نفاق و ریا با عدم تعادل روانی بحث شده است. قرآن کریم با این دو خصوصیت و ریاکاران منافقان به شدت برخورد کرده است.


۹-اخلاص در کار و عبادت ، ناشر:وثوق

معرفی مختصر کتاب:
در نوشتار حاضر، مقوله "اخلاص در کار "با این موضوعات بررسی و تبیین می‌شود :قرآن و اخلاص، اخلاص در احادیث، نشانه‌ های اخلاص، اسباب و عوامل خلوص، بعضی آثار و فواید اخلاص، ریا، ریا و بطلان عمل، و ریا از گناهان کبیره مباحث فوق با استناد به آیات قرآن، و روایات متعدد تدوین شده است .۱۰-اخلاص عمل: ترجمه و شرح منظوم ۱۱۰ کلام امام علی (ع)
گردآورنده:محمد آصف فکرت
ناشر:بنیاد پژوهشهای اسلامی
۱۱-اخلاص ، گردآورنده: مرتضی محسنی ‌کبیر ، ناشر: فردابه

معرفی مختصر کتاب:
مجموعه حاضر گزیده‌ ای از کلمات قصار، احادیث و روایات امام علی (ع) درباره موضوع "اخلاص "است که از نهج ‌البلاغه گردآوری شده است .کتاب با متن عربی و ترجمه فارسی، این موضوعات را در بردارد" :اخلاص امام علی (ع)"، "اخلاص در کارها"، "اخلاص در نیایش"، "اخلاص در دین"، "اخلاص در ایمان"، "رابطه اخلاص و پاداش الهی"، "خلوص، معیار ارزش و عمل "و نظایر آن .۱۲-ریا در قرآن؛ ریشه ‌ها، پیامد ها و راه‌ های درمان ، نویسنده : سید محمد نحوی ، ناشر: جامعه امام صادق (ع)

معرفی مختصر کتاب:
موضوع این کتاب، بررسی و شناخت مفهوم واژة «ریا» از جنبه‌ های مذهبی و قرآنی است. نگارنده در این پژوهش بر آن است که با محور قراردادن قرآن، به بررسی ریشه‌ها، آثار و راه‌ حل‌های درمان «ریا» بپردازد و در این مسیر از احادیث و روایات اسلامی و کلام ‌الله مجید در تأیید مطالب خود کمک می‌جوید. این مجموعه با روش تفسیر قرآن به قرآن تدوین شده است. خواننده بعد از آشنایی با تعاریف اولیه و مفاهیم قرآنی دربارة «ریا»، به عوامل و ریشه‌ های ریاکاری و آسیب‌ های ناشی از آن، با توجه به رهنمودهای قرآنی، پی می ‌برد. در ادامه با پیامدهای ریا و چگونگی ریشه‌کن کردن آن آشنا می‌شود و مسیرهای درمان و از بین بردن این خصیصه را می‌آموزد.
۱۳-ریا ، نویسنده: محمد جواد مرادی‌ نیا ، ناشر: زیبا

معرفی مختصر کتاب:
حضرت علی (ع) می‌فرماید: "خداوندا! به تو پناه می‌برم از این که ظاهرم را در چشم‌های مردم نیکو جلوه دهی و باطنم را در پیشگاهت زشت‌ سازی، و به وسیلۀ اعمالی که تو از آن‌ها خوب آگاهی داری، خوش ‌بینی و احترامات مردم را در برابر خود محافظت کنم و ظاهر خوبم را برای مردم آشکار نموده و اعمال بدم را فقط تو بدانی، تا به بندگانت نزدیک و از رضای تو دور گردم، خدایا ازهمۀ این ها به تو پناه می‌برم". یا در جایی دیگر می‌فرماید: "آن که پنهان و آشکارش، عمل و حرفش با یک ‌دیگر فرق نکند امانت الهی را ادا کرده و در زندگی و عبادت به درجۀ خلوص رسیده است". در یازدهمین شماره از مجموعۀ "کتاب زندگی" آیات، روایات، اشعار، و جملات قصاری در باب "ریا" گردآوری شده است.


۱۴-نیت و عبادت ، پدید آورنده: حسین ایرانی

http://www.ghaemiyeh.com/component/dlibrary/category/ready/book/۹۴۱/Page-۱

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.