اخلاق دوستی و رفاقت ۱۳۹۳/۰۱/۲۷ - ۱۵۵۵ بازدید


@ -از کجا بدانیم که آیا یک فرد را بخاطر چهره ی زیبایش دوست داریم یا به خاطر خدا؟
بخاطر خدا کسی/چیزی/کاری را دوست داشتن یعنی چه؟چگونه متوجه شویم؟چرا باید یک فرد را بخاطر خدا دوست بداریم؟ آیا نیت خالص تر از این که کسی را بخاطر خدا دوست داشته باشیم هم داریم؟چرا؟

خوشحالیم از اینکه می بینیم در پی کسب فضایل اخلاقی و خودسازی می باشید و از خداوند می خواهیم که بتوانیم در این مسیر قدمی هرچند کوچک برایتان برداریم.هر انسانی با رجوع به قلب خویش می تواند دریابد که تا چه میزان اعمال و رفتارش برای کسب رضایت الهی است و یا تا چه میزان در پی کسب رضایت سایرین می باشد. اگر نگاه کردن به چیزی شما را در وهله نخست به عظمت و بزرگی خداوند رهنمون شد، بدانید دوست داشتن شما برای خداوند است. اگر معاشرت با یک انسان زیبارو برایتان متفاوت بود با معاشرت با یک انسان معمولی بدانید خداوند در دوست داشتن شما چندان جایی ندارد. البته اگر زیبایی را از خدا بدانید او را به خاطر خدا دوست داشته ا ید اما اگر زیبایی را از خود شخص بدانید از خدا غافل گشته اید. انسانها را باید دوست داشت، چرا که خداوند آنها را دوست دارد و فرمان نیکی کردن به آنها نموده است. هرچند اطاعت و دوست داشتن خداوند خود خالص تر از دوست داشتن دیگران برای خداوند است اما می توان با دوست داشتن دیگران دوستی خداوند را هم داشت.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.