ادامه نسل آدم ۱۳۹۵/۰۳/۰۶ - ۴۹۵۵ بازدید

اگر از ما بپرسند که ((((مگر شما نمیگویید که ازدواج با خواهر خود حرام است و فرزندان آنان حرامزاده اند؟پس قابیل فرزند حضرت آدم که با خواهر خود ازدواج کرده کار حرامی انجام داده پس همه ی نسل یشر حرام زاده اند. و چرا خداوند برای این موضوع راه حل دیگری را پیش روی انسان ها قرار نداده است.)))) ما چه جواب منطقی ای باید به آنها بدهیم.

در این باره در میان دانشمندان اسلامى دو نظر وجود دارد :1- در آن زمان هنوز قانون تحریم ازدواج خواهر و برادر از طرف خداوند قرار داده نشده بود و چون راهى براى بقاى نسل بشر غیر از این راه نبوده، ازدواج آنان با یکدیگر صورت گرفته است. ناگفته پیدا است که دستگاه قانون گذارى از آن خداست: «ان الحکم الاللّه ؛ هر گونه حکم راجع به خداست»، (سوره یوسف ، آیه 40).چه اشکال دارد که به طور موقت و از راه ضرورت، براى عده اى این گونه ازدواج در آن زمان بلا مانع و مباح باشد و براى دیگران عموما تحریم ابدى شود؟ طرفداران این نظریه از ظواهر قرآن براى خود دلیل مى آورند که خداوند عالم در «سوره نساء ، آیه 1» چنین مى فرماید: «وبث منهما رجالاً کثیرا و نساءا ؛ از آن دو (آدم و حوا) مردان و زنان فراوانى در روى زمین منتشر ساخت». ظاهر این آیه مى گوید که نسل بشر فقط به وسیله این دو تن به وجود آمده است، و اگر غیر از این دو در بقاى نسل او دخالت داشتند، باید بفرماید «وبث منهما و من غیرهما به وسیله این دو و غیر آنان... ».افزون بر آن مرحوم طبرسى حدیثى از امام سجاد (ع) چنین نقل مى کند که آن حضرت در ضمن گفتارى که به مردى قریشى بیان داشت جریان ازدواج هابیل را با بلوزا خواهر همزاد (دوقلو) قابیل همچنین ازدواج قابیل را با قلیما خواهر همزاد هابیل شرح مى داد به او فرمود: این مطلب را انکار مکن چه آنکه روش الهى بر این جارى شده است مگر نه این است که خداوند زوجه آدم را از خود او آفرید و سپس براى او حلالش کرد... (بحار، ج 11، باب 5، ص 225، حدیث 4).
علامه طباطبایى در توجیه این نظریه مى گوید: حکم ازدواج، یک حکم تشریعى و تابع مصالح و مفاسد است و حکم تکوینى نیست که قابل تغییر نباشد. ازاین رو ممکن است که در ابتداى خلقت به خاطر ضرورت بقاى نسل در جامعه محدود آن روز که فقط دو برادر و دو خواهر بودند، از جانب خدا حلال گردد و بعد که ضرورت برطرف شد حکم حرمت بیاید به جهت این که ادامه جواز ازدواج با توجه به گسترش نسل و ازدیاد برادران و خواهران موجب اشاعه فحشاء و از بین رفتن غریزه عفت شود.
افزون بر این نمى توان گفت فطرت با این ازدواج مخالف است زیرا متمایل نبودن طبع نه از آن جهت است که از آن تنفر دارد بلکه به جهت آن است که این را موجب اشاعه فحشاء و اعمال زشت و از بین رفتن غریزه عفت مى داند شاهد بر این مطلب این که، ازدواج خواهر و برادر براى مدتى طولانى در بین مجوس شایع بوده است. براى آگاهى بیشتر ر. ک: ترجمه تفسیر المیزان، ج 4، ص 239 - ج 16 ص 399
2- نظر دیگر آن است که چون ازدواج فرزندان آدم با یکدیگر ممکن نبود؛ زیرا ازدواج با محارم یک عمل قبیح و زشت است، فرزندان آدم با دخترانى از نژاد و نسل دیگر که در روى زمین بودند ازدواج کردند. بعدا که فرزندان آنها با هم پسر عمو شدند، زناشویى میان خود آنان صورت پذیرفت زیرا نسل آدم نخستین انسان روى زمین نبوده بلکه پیش از آن نیز انسان هایى در زمین زندگى داشته اند. اشکال این نظریه عدم تطابق با ظاهر ایه قرآن مبنی بر پیوستگی کامل و انحصاری نسلی انسانها به آدم و حوا است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام مطالبتون خیلی خوب وآموزنده‌ست، فقط چیزی که شنیدم را میگم درست یاغلط بودنش را تاییدنمیکنم.
اولا که دین اسلام وشایدبعضی دیگراز ادیان ازدواج بامحارم راحرام میدونند! دوم اینکه وقتی خواهر و برادر باهم ازدواج وصاحب فرزندمیشوند اون بچه حرام زاده‌ست ولی ازنسل اون بچه به بعد دیگه حرام زادگی نیست! ممنون میشم توضیح بدید.
پرسمان
سلام علیکم، جواب اجمالی :
پاسخ قبلا عرض شد، تمام بحث ازدواج با محارم از آیات قرآن بر می خیزد .
در آیات ۲۲و ۲۳ سوره نساء درباره حرمت ازدواج با محارم وکسانی که نمی توان با آنها ازدواج کرد سخن به میان آمده است .
این دو آیه عبارت است از :
وَ لا تَنْکِحُوا ما نَکَحَ آباؤُکُمْ مِنَ النِّساءِ إِلاَّ ما قَدْ سَلَفَ إِنَّهُ کانَ فاحِشَةً وَ مَقْتاً وَ ساءَ سَبِیلاً ؛ و ازدواج نکنید با زنانى که پدران شما با آنها ازدواج کرده اند، مگر آنها که در گذشته (قبل از نزول این حکم) انجام شده است، زیرا این کار عمل زشت و تنفرآورى است و روش نادرستى مى باشد.
حُرِّمَتْ عَلَیْکُمْ أُمَّهاتُکُمْ وَ بَناتُکُمْ وَ أَخَواتُکُمْ وَ عَمَّاتُکُمْ وَ خالاتُکُمْ وَ بَناتُ الْأَخِ وَ بَناتُ الْأُخْتِ وَ أُمَّهاتُکُمُ اللاَّتِی أَرْضَعْنَکُمْ وَ أَخَواتُکُمْ مِنَ الرَّضاعَةِ وَ أُمَّهاتُ نِسائِکُمْ وَ رَبائِبُکُمُ اللاَّتِی فِی حُجُورِکُمْ مِنْ نِسائِکُمُ اللاَّتِی دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَإِنْ لَمْ تَکُونُوا دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَلا جُناحَ عَلَیْکُمْ وَ حَلائِلُ أَبْنائِکُمُ الَّذِینَ مِنْ أَصْلابِکُمْ وَ أَنْ تَجْمَعُوا بَیْنَ الْأُخْتَیْنِ إِلاَّ ما قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللَّهَ کانَ غَفُوراً رَحِیماً ؛ حرام شده است بر شما مادرانتان و دختران و خواهران و عمه ها و خاله ها و دختران برادر و دختران خواهر شما و مادرانى که شما را شیر داده اند و خواهران رضاعى شما و مادران همسر و دختران همسرتان که در دامان شما پرورش یافته اند از همسرانى که با آنها آمیزش جنسى داشته اید و چنانچه آمیزش جنسى با آنها نداشته اید (دختران آنها) براى شما مانعى ندارد و (همچنین) همسرهاى پسرانتان که از نسل شما هستند (نه پسرخوانده ها) و (نیز حرام است بر شما) اینکه جمع میان دو خواهر کنید مگر آنچه در گذشته واقع شده خداوند آمرزنده و مهربان است.
مفسران در باره تفسیر آین آیات اختلاف دارند . در باره ازدواج فرزندان آدم و حوا دو دیدگاه وجود دارد .
۱- ازدواج فرزندان آدم با یگدیگر .
چون شریعت به صورت تدریجی نازل شده است و در آن زمان ازدواج با محارم حرام نبود . و لذا به خاطر اضطرار و ضرورت فرزندان آدم با یکدیگر ازدواج و بعدها فرزندان و نوه ها و نتیجه ها ( دختر عموها و پسر عموها و دختر و پسر عمع ها و دایی ها و... ) با یکدیگر ازدواج کردند .
۲- ازدواج فرزندان آدم و حوا با دیگران
حال این دیگران چه کسانی بودند؟
آیا از جنس انسانهایی همانند فرزندان آدم بودند و یا جن و پری و حوری و جنیان و پرنیان و حوریان ؟
استدلال این گروه این است که ازدواج با محارم خلاف فطرت و مقتضای بشر است و لذا از همان زمان آدم و حوا حرام اعلام گردید . توضیح بیشتر :
در مورد تعداد فرزندان حضرت آدم ـ علیه السّلام ـ اقوال مختلفی وجود دارد که عبارتند از:
۱. همسر آن حضرت, حوا پانصد بطن فرزند به دنیا آورد که در هر بطن یک پسر و یک دختر متولّد می‌شد. (مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، چاپ و نشر وفاء، چاپ دوم، ج۱۱، ص۲۵۱)که مجموعاً هزار فرزند می‌شود.
۲-در روایتی آمده است که حضرت آدم ۱۴۲ فرزند داشت.( بحارالانوار ج ۱۱ ص ۲۲۳ ح ۲)
۳-در روایت دیگری آمده است که آن حضرت ۴۰ فرزند داشت که بیست پسر و بیست دختر بودند. (بحار الانوار, ص ۲۲۵ ح ۴)
۴-در روایتی آمده است که حوا همسر آدم هفتاد بطن زایید و در هر بطن دو بچه داشت . (بحار الانوار ج ۱۱ ص ۲۲۴ س ۵) بر این پایه حضرت آدم یکصد و چهل بچه داشت .
۵-اولاد حضرت آدم ـ علیه السّلام ـ و حوا صد و بیست بطن در هفتصد سال از عمرشان بود.( سیدبن‌طاووس حسنی، سعد السعود، نجف، حیدریه، چاپ اول، ۱۳۶۹، ص۳۶ )که مجموعاً ۱۲۰ فرزند می‌شود که این روایت اشاره‌ای به پسر و دختر بودن هر بطن ندارد.
به هر حال تعداد دقیق و معینی برای فرزندان حضرت آدم و حوا وجود ندارد.
اما در رابطه با نحوه ازدواج فرزندان حضرت آدم با توجه به روایات و آراء دانشمندان سه نظریه مطرح می باشد:
۱. ازدواج و تناسل فرزندان آدم ـ علیه السّلام ـ به این نحو بوده است که خداوند برای هر یک از پسران و دختران، زوجی از فرشتگان و جنّیان آفرید و اولاد آنها با یکدیگر به صورت پسر عمو و دختر عمو در آمدند و تکثیر نسل صورت گرفت.
۲. آنها (فرزندان آدم ـ علیه السّلام ـ ) با نسل های باقیمانده از نسل های پیشین ازدواج کردند. چرا که آدم ـ علیه السّلام ـ نخستین انسانی نبود که بر این پهنا گام نهاده، بلکه پیش از او انسانهایی در روی زمین زندگی می کرده اند و منقرض شده اند چیزی که هست بقایایی از آنها در روی زمین وجود داشت که به تکثیر نسل کمک می کرد.( مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، تهران، دارالکتب الاسلامیه، چاپ بیست و هشتم، ج ۳، ص ۲۸۲، و سبحانی، جعفر، منشور جاوید، قم، موسسه امام صادق ـ علیه السّلام ـ ، ج ۱۱، ص ۱۱۱)
در کتاب«توحید» صدوق از امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایتی آورده شده که در ضمن آن به راوی فرموده:«شاید شما گمان کنید که خدای عزّوجلّ غیر از شما هیچ بشر دیگری نیافریده، نه چنین نیست بلکه هزار هزار آدم آفریده که شما از نسل آخرین آدم از آدم ها هستید.»(صدوق، ابن بابویه، توحید، تهران، مکتبة الصدوق، چاپ۱۳۷۸ هـ .ق، ص۲۷۷، حدیث ۲)
و از امام باقر ـ علیه السّلام ـ و امام سجاد ـ علیه السّلام ـ نیز حدیثی به این معنا نقل شده است.(حویزی، عبد علی بن جمعه، تفسیر نور الثقلین، قم، مطبعة الغلمیّه، چاپ دوم، ج۱، ص۵۹ و ۱۶ و مجلسی، بحارالانوار، پیشین، ج ۵۴، ص ۳۳۶) البته این روایات بر وجود انسانهایی در کرات دیگر هم تفسیر شده است.
۳. نظریه سوم ناظر به اینست که: ازدواج آنها با خودشان انجام گرفته و مجوّز آن، ضرورت آغاز آفرینش و نبودن همسری دیگر بوده است.
در جمع بندی اقوال باید بگوییم که علاّمه مجلسی طرفدار قول اول است و در رابطه با احادیثی که راجع به قول سوم نقل شده گفته است:«چون این احادیث موافق اهل سنّت است، بر تقیّه حمل کرده اند.»( مجلسی، حیاة القلوب، پیشین، ج۱، ص ۱۹۸، و بحارالانوار، ج ۱۱، ص ۲۱۹)
همچنین سید نعمت الله جزایری صاحب«قصص الانبیاء» قول اول را می پذیرد و احادیث قول سوم را حمل بر تقیه می‌کند(جزایری، سیّد نعمت الله، قصص الانبیاء، ترجمة یوسف عزیزی، تهران، انتشارات هاد، چاپ پنجم، ۱۳۷۹ هـ .ش، ص ۱۱۴)
آقای محمد محمدی اشتهاردی صاحب کتاب«قصّه های قرآن» قول دوم را بهترین قول دانسته است.( محمدی اشتهاردی، محمد، قصّه های قرآن، تهران، انتشارات نبوی، زمستان ۷۹، ص ۲۴ و ۲۵)
علاّمه طباطبائی در«المیزان» در تفسیر آیة شریفة«وَ بَثَّ مِنْهُما رِجالاً کَثِیراً وَ نِساءً»( نساء/۱) به شدّت طرفدار قول سوم است .و می نویسد:«از ظاهر اطلاق آیة شریفه بر می آید که در انتشار نسل بشر غیر از آدم و همسرش هیچ کس دیگری دخالت نداشته، نه هیچ زنی از غیر بشر دخالت داشته، و نه هیچ مردی، چون قرآن کریم در انتشار این نسل تنها آدم و حوّا را مبدأ دانسته و اگر غیر آدم و حوّا مردی یا زنی از غیر بشر دخالت می داشت، می فرمود:« و بثَّ منْهُما و مِنْ غیرهما» و یا عبارتی دیگر نظیر این را می آورد تا بفهماند که غیر از آدم و حوّا موجودی دیگر نیز دخالت داشته.
و اما اینکه چنین ازدواجی در اسلام حرام است و بطوری که حکایت شده در سایر شرایع نیز حرام و ممنوع بوده است ضرری به این نظریه نمی زند برای اینکه تحریم حکمی است تشریعی، که تابع مصالح و مفاسداست، نه حکمی تکوینی(نظیر مستی آوردن شراب) و غیر قابل تغییر، و زمام تشریع هم به دست خدای سبحان است.»( طباطبائی، محمد حسین، المیزان، ترجمة محمد باقر موسوی همدانی، دفتر انتشارات اسلامی، ج ۴، ص ۲۲۹) با توجه به مطالب گفته شده باید گفت: که اگر با هم ازدواج کرده باشند قبل از تحریم خداوند بوده است. منابع براى آگاهى بیشتر:
ترجمه تفسیر المیزان، ج ۴، ص ۲۳۹ - ج ۱۶ ص ۳۹۹
مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، تهران، دارالکتب الاسلامیه، چاپ بیست و هشتم، ج ۳، ص ۲۸۲، و سبحانی، جعفر، منشور جاوید، قم، موسسه امام صادق ـ علیه السّلام ـ ، ج ۱۱، ص ۱۱۱)
محمدی اشتهاردی، محمد، قصّه های قرآن، تهران، انتشارات نبوی، زمستان ۷۹، ص ۲۴ و ۲۵)
میهمان
مکر انسان ها ی اولیه سخن میگفتند؟ در آن زمان که هنوز خط اخترا ع نشده بود، پس این نام ها را چه جوری بدونه بلد بودن سخن گفتن روی هم گذاشتند؟
پرسمان
سلام علیکم، حضرت آدم و فرزندان او و انسان‌های نخستین ربطی بهم ندارند و برهم منطبق نمی‌شوند.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.