اذان مساجد- صدای بلندگو ۱۳۹۷/۰۳/۰۷ - ۱۹۷۴ بازدید

با سلام
در روستایی سنت سحرخوانی با بلندگوی مسجد انجام میشود
عده ای بخاطر اینکه باید سرکار رفتن استراحت کنند یا مریضی در منزل دارند مخالف اینکار هستن و با وجود کوک کردن ساعت نیازی به این کار نمی بینند
عده ای هم موافق اینکار هستن چون سنت قدیمی رو دوست دارند
با توجه به توضیحات تکلیف چه میشود؟

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما شایسته است بانیان و مسولین مساجد و حسینه ها، بلندگوها را فقط برای مستمعین داخل مسجد و یا حسینیه تنظیم نمایند تا باعث آزار و اذیت کسی نشود.
البته پخش اذان به نحو متعارف براى اعلام داخل شدن وقت نماز صبح به وسیله بلندگو اشکال ندارد، ولى پخش آیات قرآنى و دعا و غیر آن از بلندگوى مسجد، اگر موجب اذیت همسایگان شود، توجیه شرعى ندارد، و بلکه داراى اشکال است.(۱)
از نظر شرعی هر گونه ایجاد مزاحمت برای دیگران جایز نیست و پخش ادعیه از بلند گوی مسجد در صورتی که باعث مزاحمت بشود جایز نیست و فقط پخش اذان در وقت نماز، آن هم به خاطر ترویج و اشاعۀ فضای مذهبی و حفظ شعائر دینی، به نظر بی اشکال می رسد. البته این مسأله هم نباید به گونه ای باشد که همسایگان مسجد از آن ابراز ناراحتی کنند. مثلاً صدای بلندگو آرام باشد و یا از یک اذان با مدت زمان کوتاه استفاده شود.
- جالب است بدانید:
از هیچ مرجعی فتوا نداریم که ما اجازه داریم قبل از نماز مردم را از خواب بیدا‌ر کنیم؛ اسمش را هرچه که بگذاریم اعم از مناجات، قرآن، سحرخوانی‌، عزاداری و... حکم خدا تغییر نمی‌کند و حرام خدا حلال نمی‌ شود.
پس بانیان، متولیان و امام مساجد باید با برنامه ریزی های حساب شده، از ایجاد مزاحمت و ضرر رساندن به دیگران پرهیز کنند.
متأسفانه به نظر می رسد برخی از مساجد قصدی برای رعایت این اصل مهم ندارند. مداحی، روضه و قرآن خوانی برای اموات که با صدای غیرقابل تحملی از بلندگوها پخش می‌شود، رعایت حقوق شهروندی و آرامش همسایگان مساجد و حسینیه ها را زیر سوال برده است.
چنانچه برخی مساجد و حسینیه ها اندکی صدای بلندگوهای خود را کم نمایند باعث کاهش گلایه ها و اعتراض ها به سطح بالای صدای بلندگوها خواهد شد و زندگی در کنار مساجد به سنت قدیمی و حسنه مردم کشورمان تبدیل می شود. پی نوشت:
۱. آیت الله خامنه ای، رساله اجوبه الاستفتائات، س ۴۵۴.
موفق باشید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.