اربعین امام حسین؛ پیشران ظهور امام زمان ۱۳۹۷/۸/۶

اربعین امام حسین؛ پیشران ظهور امام زمان
اربعین امام حسین؛ پیشران ظهور امام زمان
یکی از مباحث مهم در آینده پژوهی ، مطالعه پیشران هاست. پیشران (driver forces) اشاره به نیروی عمده شکل دهنده آینده دارد ؛ یعنی نیروهای سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی ، زیست محیطی ، تکنولوژیکی و اجتماعی ای که آینده را می سازند و به وجود می آورند. در واقع آینده از خلا درست نمی شود و متاثر از عوامل و نیروهایی است که آن را شکل می دهند. پیشران ها به صورت غیر مستقیم بر حوزه های مختلف تاثیرگذارند. مفهوم نیروی پیشران بیشتر در طراحی سناریو‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و منظور از آن ، نیرو‌هایی است که بر پیامد رویداد‌ها اثر دارند. به عبارت دیگر عناصری که باعث حرکت و تغییر در طرح اصلی سناریو‌ها شده و سر‌انجام داستان‌ها را مشخص می‌کنند. (هنر دور‌نگری، پیتر شوارتز، مرکز آینده‌پژوهی علوم و فناوری‌های دفاعی، تهران ۱۳۸۸ ).

ظهور امام زمان مهم ترین مساله آینده جهان است که مورد توجه و اشاره همه ادیان و مکاتب قرار گرفته و بشارت به تحقق آن داده شده است. این واقعه مهم و حیاتی ، همراه با تحولات و دگرگونی های مثبت و منفی مختلف و زیادی خواهد بود و عوامل و نیروهای زیادی در تحقق آن نقش خواهد داشت. به نظر می رسد یکی از پیشران های اصلی و مهم ظهور امام زمان ، می تواند حرکت عظیم و خیزش الهی – مردمی زیارت اربعین باشد.
زیارت اربعین می تواند – واین ظرفیت را دارد - که یکی از نیروهای بزرگ تغییر و تحول جهانی و زمینه ساز ظهور موعود امت ها باشد. زیارت باشکوه و عمومی اربعین و شرکت گسترده حق طلبان عالم در آن و ارتباطات و تعاملات فرهنگی صورت گرفته در آن و تصویرسازی فوق العاده از جمع عاشق و بصیر، این قابلیت را دارد که صحنه جهانی را با تحولی اساسی روبه رو سازد و وضعیت سیاسی و فرهنگی و اجتماعی آن را به نفع ظهور و پیروزی امام تغییر دهد . این تغییر هم می تواند در بعد فرهنگی و آگاهی بخشی و تربیتی باشد و هم در بعد نظامی و سیاسی و اجتماعی. در واقع، اربعین با کارکردهای مختلفی که دارد و – در آینده نیز خواهد اشت – می تواند صحنه و محیط کلان خاورمیانه را متحول کرده و اذهان و افکار عمومی جهان را متوجه آینده جهان و قدرت و عظمت شیعه و مکتب اهل بیت بکند و وحدت انکار ناپذیر پیروان اهلبیت را نشان دهد. این پیشران در مقام تجویز به ما نشان می دهد که می توان آینده را مطابق با آرمان ها و خواست خود تغییر داد و به نفع خود مدیریت و کنترل نمود ؛ کافی است از این حرکت بزرگ و خیزش عجیب ، عقب نمانیم و از آن بهره برداری مناسب بکنیم. گویا عاشورا و اربعین ذخیره فرهنگی و اجتماعی و سیاسی شیعه برای روزهای سخت و دشوار آخرالزمان و نقشه راه تحقق وعده الهی برحاکمیت صالحان و مستضعفان است.
البته صرف حضور ساده در پیاده روی ، به خودی خود نمی تواند پیشران ظهور باشد ؛ بلکه مهم نحوه بهره مندی از این لطف جلیّ الهی و پر رنگ کردن بعد فرهنگی و سیاسی آن برای جهانیان است. یعنی تا زمانی که فرهنگ اربعین محصور در عراق و بین شیعیان باشد و نتوانیم آن را از طریق رسانه ها و پایگاه های خبری و ابزار هنری و ادبی و با استفاده از فضای مجازی و ... جهانی کنیم و پیام های رحمت و عدالت گری آن را به دنیا برسانیم ، ممکن است این فرصت هم از دست برود و آه حسرت بر دل های ما بماند!! در ادبیات آینده پژوهی پیشران‌های تغییر، متمرکز بر موضوع هایی هستند که در دسترس بوده و مستقیماً بر محیط تأثیر می‌گذارند. با این پیش‌فرض، پیشران‌های تغییر آن دسته از عوامل، نیروها یا رخدادهایی را شامل می شود که می‌توانند بر حسب انتخاب‌های راهبردی، سرمایه‌گذاری‌ها، فعالیت‌های تحقیق و توسعه یا راهبردها و دانش آینده نگری، تابع تغییرات باشند. بر این اساس ، جهانی کردن فرهنگ اربعین – نه خود زیارت آن – نیازمند اقدامات و برنامه های راهبردی و سیاست گذاری های مناسب و موثر در سطح کلان است.

رحیم کارگر
آینده پژوه و پژوهشگر معارف مهدویت

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.